W dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej jasne, że inteligentne urządzenia domowe zostaną z nami na zawsze. Od asystentów aktywowanych głosem po podłączone termostaty — urządzenia te sprawiają, że nasze życie jest wygodniejsze i wydajniejsze. A wraz z postępem technologii prawdopodobne jest, że w nadchodzących latach na rynku pojawią się jeszcze bardziej zaawansowane inteligentne urządzenia domowe.

Podstawy inteligentnego domu

Istnieje wiele różnych sposobów automatyzacji domu, ale wszystkie zazwyczaj obejmują kombinację trzech rzeczy: czujników, sterowników i siłowników. Czujniki wykrywają zmiany w otoczeniu, takie jak to, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte, czy w pokoju jest ruch lub czy okno jest stłuczone. Kontrolerzy przetwarzają te informacje i decydują, co z tym zrobić – na przykład włączyć światło, gdy ktoś wejdzie do pokoju, lub włączyć alarm, gdy okno zostanie wybite. Siłowniki to urządzenia, które wykonują polecenia kontrolera – na przykład otwierają lub zamykają drzwi, włączają lub wyłączają światło.

Korzyści z posiadania inteligentnego domu

Inteligentny dom ma wiele zalet, a coraz więcej osób zaczyna dostrzegać atrakcyjność tego rodzaju automatyki domowej. Oto tylko kilka korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki inteligentnemu domowi:

 1. Steruj swoim domem z dowolnego miejsca na świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś w pracy, na wakacjach, czy po prostu załatwiasz sprawy, zawsze możesz pozostać w kontakcie z domem i upewnić się, że wszystko działa płynnie.
 2. Zwiększone bezpieczeństwo: Jedną z głównych korzyści płynących z posiadania inteligentnego domu jest zwiększone bezpieczeństwo, jakie może zapewnić. Dzięki funkcjom, takim jak zdalnie sterowane zamki do drzwi, możesz mieć pewność, że Twój dom jest zawsze bezpieczny, nawet gdy Cię tam nie ma.
 3. Oszczędzaj pieniądze na rachunkach za energię: Kolejną wielką zaletą posiadania inteligentnego domu jest to, że może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. Dzięki funkcjom, takim jak programowalne termostaty i energooszczędne urządzenia, możesz zmniejszyć zużycie energii i co miesiąc oszczędzać pieniądze.
 4. Wygoda: Inteligentny dom może również zapewniać dużą wygodę. Dzięki funkcjom, takim jak asystenci aktywowani głosem, możesz sterować całym domem za pomocą samego głosu. Oznacza to, że nie musisz tracić czasu na kombinowanie z przyciskami lub przełącznikami – możesz po prostu powiedzieć swojemu asystentowi, czego potrzebujesz, a on zajmie się resztą.
 5. Poprawiona wartość odsprzedaży: Wreszcie, jedną z najlepszych korzyści płynących z posiadania inteligentnego domu jest to, że może on faktycznie poprawić wartość odsprzedaży Twojej nieruchomości. Ponieważ kupujący są coraz bardziej zainteresowani domami oferującymi tego typu funkcje i udogodnienia, posiadanie inteligentnego domu może uczynić Twój dom bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych nabywców i pomóc Ci uzyskać najwyższą cenę za nieruchomość.

Czego możemy się spodziewać po urządzeniach inteligentnego domu w tym roku?

Oto kilka rzeczy:

 1. Więcej sztucznej inteligencji: W miarę jak sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej zaawansowana, inteligentne urządzenia domowe będą jeszcze lepiej rozumieć nasze potrzeby i preferencje. Na przykład Twój aktywowany głosem asystent może przewidzieć, czego chcesz, zanim jeszcze o to poprosisz.
 2. Większa łączność: możemy spodziewać się, że inteligentne urządzenia domowe staną się jeszcze bardziej połączone w nadchodzących latach. Oznacza to, że będą mogły komunikować się między sobą oraz z innymi urządzeniami w Twoim domu, takimi jak system bezpieczeństwa lub termostat. Ta zwiększona łączność sprawi, że Twój dom będzie wydajniejszy i wygodniejszy.
 3. Bardziej spersonalizowane doświadczenia: inteligentne urządzenia domowe będą coraz lepiej dostosowywać oferowane przez siebie doświadczenia. Na przykład mogą być w stanie automatycznie dostosować temperaturę w Twoim domu na podstawie temperatury ciała lub pory dnia.
 4. Większe bezpieczeństwo: wraz ze wzrostem popularności inteligentnych urządzeń domowych prawdopodobnie nastąpi wzrost liczby cyberataków wymierzonych w te urządzenia. Jednak producenci będą również nadal opracowywać nowe funkcje bezpieczeństwa dla inteligentnych urządzeń domowych. Więc chociaż ataków może być więcej, nasze urządzenia będą również lepiej chronione.
 5. Większa efektywność energetyczna: Inteligentne urządzenia domowe mogą pomóc nam oszczędzać energię, automatycznie wyłączając światła, gdy wychodzimy z pokoju lub regulując termostat, gdy nie ma nas w domu. Ponieważ urządzenia te staną się bardziej wyrafinowane, będą w stanie zrobić jeszcze więcej, aby zmniejszyć nasze zużycie energii.

To tylko kilka z wielu sposobów, w jakie inteligentne urządzenia domowe będą ewoluować w tym i nadchodzących latach. Z każdą nową generacją urządzeń możemy oczekiwać, że staną się one bardziej inteligentne, lepiej połączone i wydajniejsze. Więc jeśli jeszcze nie korzystasz z inteligentnych urządzeń domowych, teraz jest czas, aby zacząć!

Oto 10 najtańszych inteligentnych urządzeń domowych, na które powinieneś zwrócić uwagę w 2022 roku:

 1. Amazon Echo Dot
  Amazon Echo Dot
  To sterowane głosem urządzenie umożliwia odtwarzanie muzyki, sterowanie inteligentnymi urządzeniami domowymi i nie tylko. To jeden z najpopularniejszych inteligentnych głośników na rynku, który z każdą nową wersją jest coraz lepszy.
 2. Światła Philips Hue
  Światła Philips Hue
  Tymi diodami LED można sterować za pomocą głosu lub smartfona i oferują szeroką gamę kolorów do wyboru. Możesz nawet skonfigurować procedury, aby światła włączały się i wyłączały o określonych porach dnia.

 3. Przełącznik Belkin WeMo Insight
  Przełącznik Belkin WeMo Insight
  Ta inteligentna wtyczka umożliwia sterowanie dowolnym podłączonym do niej urządzeniem. Możesz także monitorować zużycie energii i ustawiać harmonogramy, aby urządzenia włączały się tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz.

 4. Centrum Samsung SmartThings
  Centrum Samsung SmartThings
  To centralne centrum dla wszystkich inteligentnych urządzeń domowych firmy Samsung. Pozwala kontrolować i monitorować wszystko z jednego centralnego miejsca.

 5. Uczący się termostat Nest
  Uczący się termostat Nest
  Termostat Nest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię. Z biegiem czasu uczy się preferencji dotyczących ogrzewania i chłodzenia, a następnie odpowiednio się dostosowuje.

 6. Inteligentny zamek Kevo
  Inteligentny zamek Kevo
  Inteligentny zamek Kevo umożliwia odblokowanie drzwi za pomocą smartfona. Śledzi również, kto przychodzi i wychodzi, dzięki czemu zawsze wiesz, kto jest w domu.

 7. Telewizor Philips Hue Ambilight
  Telewizor Philips Hue Ambilight
  Ten telewizor LED jest wyposażony we wbudowane światła Philips Hue, które zapewniają wyjątkowe i wciągające wrażenia podczas oglądania. Możesz nawet zsynchronizować światła z ulubionymi filmami i programami telewizyjnymi.

 8. Kij Amazon Fire TV
  Kij Amazon Fire TV
  Fire TV Stick umożliwia strumieniowe przesyłanie wszystkich ulubionych filmów i programów telewizyjnych z Amazon Prime Video, Netflix, Hulu i innych. Jest również wyposażony w pilota głosowego, dzięki czemu możesz sterować nim za pomocą głosu.

 9. Odtwarzanie Sonos:1
  Odtwarzanie Sonos:1
  Sonos Play:1 to świetny sposób na dodanie wysokiej jakości dźwięku do Twojego domu. Bezprzewodowo przesyła muzykę z dowolnego urządzenia i można nim sterować za pomocą głosu lub smartfona.

 10. Philips Hue Go
  Philips HueGo
  Philips Hue Go to przenośna lampa LED, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie. Oferuje 16 milionów kolorów do wyboru i może być nawet używany jako lampka nocna.

To tylko 10 najbardziej przystępnych cenowo inteligentnych urządzeń domowych, na które warto zwrócić uwagę w 2022 roku. Przy tak wielu nowych produktach pojawiających się na rynku trudno jest stwierdzić, które z nich są warte twoich pieniędzy. Ale jeśli szukasz świetnych sposobów na zautomatyzowanie domu, te urządzenia są dobrym miejscem do rozpoczęcia.