Rozwiązywanie zagadek za pomocą ChatGPT działa świetnie, ale jego skuteczność zależy od danych wprowadzonych przez użytkownika za pomocą monitów. Co by było, gdyby istniał sposób użycia go bez monitów? W tym miejscu pojawia się Auto-GPT. Po prostu podaj cel, a sztuczna inteligencja będzie myśleć, rozumować i wykonywać działania autonomicznie za Ciebie. To powiedziawszy, ten przewodnik pokazuje kilka sposobów instalacji i używania AutoGPT na komputerze PC i telefonie komórkowym. Ponadto możesz używać ChatGPT w systemie Windows lub Mac .

Użyj AutoGPT

Zainstaluj i używaj Auto-GPT ręcznie na komputerze

Auto-GPT to eksperymentalny chatbot Pythona o otwartym kodzie źródłowym, który wykorzystuje najnowszy model GPT-4 do automatyzacji i wykonywania zadań za pomocą swoich agentów AI. W związku z tym musisz zainstalować różne oprogramowanie, takie jak Git i Python, wraz z różnymi modułami, aby uruchomić je w swoim systemie. Spójrzmy na uproszczone kroki instalacji i używania tego samego.

Krok 1: Skonfiguruj środowisko do instalacji i używania AutoGPT

Pierwszym krokiem do korzystania z Auto-GPT na komputerze jest skonfigurowanie zmiennych środowiskowych niezbędnych do jego uruchomienia. Wykonaj te proste kroki, aby osiągnąć to samo.

1. Pobierz Git dla Windows i kliknij dwukrotnie plik instalacyjny.

2. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować Git w swoim systemie.

3. Następnie pobierz Pythona z jego oficjalnej strony internetowej .

4. Otwórz pobrany plik i zaznacz opcję „ Dodaj Python.exe do PATH ”. Kliknij Zainstaluj teraz i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować Pythona.

5. Przejdź do żądanego katalogu plików i utwórz nowy folder o nazwie AutoGPT .

6. Otwórz utworzony folder i wpisz cmd na pasku nawigacyjnym, aby uruchomić Wiersz polecenia.

7. Skopiuj link do repozytorium AutoGPT z GitHub , aby go sklonować.

8. Następnie wpisz w terminalu następującą komendę i wykonaj ją:

git clone <wklej skopiowany link>

Na przykład klon git https://github.com/Significant-Gravitas/Auto-GPT.git

9. W wybranym katalogu zostanie natychmiast utworzony nowy folder o nazwie „ Auto-GPT ”.

10. Teraz otwórz folder Auto-GPT i wpisz cmd na pasku nawigacyjnym, aby otworzyć okno wiersza polecenia.

11. Wpisz następujące polecenie, aby zainstalować biblioteki Python wymagane do uruchomienia AutoGPT:

pip install -r wymagania.txt

12. Poczekaj kilka sekund, aż wymagane moduły zostaną zainstalowane na komputerze.

13. Teraz przejdź do folderu Auto-GPT, aby zlokalizować plik „ .env.template ” i wybierz opcję Otwórz za pomocą z menu prawego przycisku myszy.

14. Kliknij Notatnik , aby otworzyć plik .env.template.

Krok 2: Skonfiguruj klucze API do instalacji i używania AutoGPT

Po ustawieniu zmiennych środowiskowych następnym krokiem jest skonfigurowanie kluczy API do korzystania z Auto-GPT. Wymaga kluczy Pinecone API i Open API odpowiednio do pamięci i autoryzacji. Oto jak to skonfigurować.

1. Aby skonfigurować klucz API Pinecone dla Auto-GPT, otwórz witrynę internetową Pinecone i utwórz nowe konto.

2. Rozwiń Klucze API z lewego paska bocznego i kliknij przycisk Utwórz klucz API .

3. Wprowadź nową nazwę klucza API i skopiuj go do schowka.

4. Teraz ponownie otwórz plik .env.template w Notatniku i wklej skopiowany klucz Pinecode obok wartości Pinecone_API_Key .

Uwaga: Ze względu na dużą liczbę żądań, możesz nie otrzymać kluczy API Pinecode w darmowym abonamencie. Możesz go pominąć, aby uruchomić Auto-GPT w pamięci lokalnej.

5. Podobnie, przejdź do OpenAI , aby uzyskać klucze API dla AutoGPT. Kliknij przycisk Utwórz nowy tajny klucz w sekcji Klucze API.

6. Podaj nową nazwę tajnego klucza i naciśnij przycisk Utwórz tajny klucz .

7. Po utworzeniu kliknij przycisk Kopiuj , aby skopiować utworzony klucz API.

8. Ponownie otwórz plik .env.template i zlokalizuj Open_API_Key , aby wkleić przed nim skopiowany klucz. Naciśnij klawisze Ctrl+S, aby zapisać zmiany.

9. Na koniec kliknij prawym przyciskiem myszy plik .env.template , aby zmienić jego nazwę na .env

10. Kliknij Tak , aby zapisać zmiany.

Krok 3: Uruchamianie AutoGPT

Teraz, gdy zmienne środowiskowe i klucze API są już skonfigurowane, wykonaj te proste kroki, aby uruchomić AutoGPT.

1. Wpisz cmd na pasku nawigacyjnym, aby otworzyć okno wiersza polecenia z katalogu Auto GPT.

2. Skopiuj i wklej następujące polecenie, aby uruchomić AutoGPT w terminalu:

python -m autogpt

3. Teraz AutoGPT natychmiast się uruchomi i poprosi o podanie nazwy sztucznej inteligencji, a następnie jej roli .

4. Następnie możesz przypisać do pięciu celów , aby zautomatyzować dowolne zadanie za pomocą modelu GPT-4. Podanie pięciu celów do wykonania zadania nie jest jednak obowiązkowe.

5. Naciśnij klawisz Enter , aby przetworzyć swoje cele za pomocą AutoGPT. Autonomiczne narzędzie będzie teraz łączyć się z Internetem, wyszukiwać żądane cele i klasyfikować swoje działania na Myśli , Rozumowanie , Plany i Krytykę . Podczas tego procesu poprosi cię o autoryzację jego działań, aby kontynuować.

6. Aby autoryzować akcję, wpisz y w monicie lub yN , gdzie N oznacza liczbę, dla której chcesz uruchamiać ciągłe polecenia bez pytania o autoryzację.

Na przykład y-6 upoważni AutoGPT do uruchomienia kolejnych sześciu poleceń bez pytania użytkownika. Alternatywnie możesz anulować akcję, wprowadzając „ n ”.

7. Oprócz otrzymywania monitów o wykonanie każdej akcji, AutoGPT posiada również tryb ciągły , który zapewnia AI pełną autoryzację do wykonywania czynności bez pytania użytkownika o zgodę. Jest to eksperymentalne i potencjalnie niebezpieczne, ponieważ może sprawić, że sztuczna inteligencja będzie działać wiecznie.

8. Jeśli z ciekawości uruchomiłeś AutoGPT w trybie ciągłym, możesz przerwać jego nieskończone przetwarzanie, naciskając w dowolnym momencie Ctrl+C .

9. Gdy AutoGPT pomyślnie przetworzy Twoje cele, zostaną one zapisane w folderze auto_gpt_workspace w katalogu AutoGPT.

Zainstaluj i używaj AutoGPT

Jak korzystać z AutoGPT na PC za pośrednictwem AgentGPT

Oprócz wykonywania technicznych prac związanych z instalowaniem różnych programów i wykonywaniem poleceń, AutoGPT można wypróbować w przeglądarce internetowej za pośrednictwem projektu open source AgentGPT . Za pomocą tego narzędzia możesz wdrożyć autonomicznych agentów AI, aby osiągnąć swój cel, dzieląc go na różne zadania. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym artykułem na temat używania AutoGPT z AgentGPT .

Zainstaluj i używaj AutoGPT

Uwaga: w przeciwieństwie do aplikacji AutoGPT w języku Python, AgentGPT umożliwia użytkownikom wprowadzenie i wykonanie tylko jednego celu.

Wypróbuj Godmode Space, aby używać AutoGPT w przeglądarce

Podobnie jak AgentGPT, Godmode Space oferuje unikalne narzędzie online, które wykorzystuje modele AutoGPT i BabyAGI do generowania unikalnych i kreatywnych wyników w oparciu o podany cel. To, co czyni go interesującym, to jego minimalny interfejs, który wymaga tylko kliknięcia, aby wejść w interakcję z narzędziem. Oto jak możesz tego doświadczyć w swojej przeglądarce:

1. Wejdź do Godmode Space w przeglądarce internetowej i kliknij przycisk Ustawienia w lewym dolnym rogu.

Zainstaluj i używaj AutoGPT

2. Wprowadź swój klucz OpenAI , wybierz model AI i kliknij przycisk Gotowe .

3. Następnie wprowadź swój cel/cel w pasku wyszukiwania, aby przetworzyć go za pomocą AutoGPT.

Zainstaluj i używaj AutoGPT

4. Narzędzie przeanalizuje wprowadzony cel za pomocą swojego modelu AI i zasugeruje zadania. Możesz dodać odpowiednie zadania do swojego celu, klikając przycisk Dodaj .

Zainstaluj i używaj AutoGPT

5. Podczas sesji narzędzie poprosi o zgodę na przetwarzanie swoich decyzji. Możesz je zatwierdzić, klikając przycisk Zatwierdź ten plan .

Zainstaluj i używaj AutoGPT

6. Alternatywnie możesz napisać opinię do decyzji, jeśli chcesz ją odrzucić lub zmienić tok jej rozpatrywania.

7. Po przetworzeniu możesz pobrać wyniki z sekcji Pliki .

Zainstaluj i używaj AutoGPT

Często zadawane pytania

P. Jak pobrać i zainstalować AutoGPT na komputerze PC?

Musisz pobrać git dla autoGPT, skonfigurować go za pomocą kluczy API i wykonać kilka poleceń. Wykonaj proste czynności opisane w tym przewodniku, aby pobrać i zainstalować AutoGPT na dowolnym komputerze.

P. Jak korzystać z AutoGPT?

Po skonfigurowaniu zmiennych środowiskowych i kluczy API możesz uruchomić AutoGPT w terminalu za pomocą polecenia „python -m autogpt”.

Pyt. Czy możesz używać usługi AutogGPT Online bez jej instalowania?

Tak, możesz użyć narzędzia online AgentGPT do korzystania z AutoGPT bez instalowania go w swoim systemie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z powyższymi krokami.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł zainstalować i używać AutoGPT na komputerze przez proste kroki. Jeśli uznasz to za przydatne, podziel się z przyjaciółmi i zasubskrybuj GadgetsToUse, aby uzyskać więcej przewodników szybkiej instalacji. W międzyczasie możesz sprawdzić inne produktywne linki ChatGPT poniżej:

Być może zainteresują Cię następujące informacje:

Możesz również śledzić nas, aby otrzymywać natychmiastowe wiadomości techniczne w Google News lub porady i wskazówki, recenzje smartfonów i gadżetów, dołączyć do GadgetsToUse Telegram Group lub zasubskrybować kanał GadgetsToUse na YouTube, aby otrzymywać najnowsze filmy z recenzjami.