Czytaj dalej, aby odkryć pięć kluczowych obszarów, w których firmy powinny wykorzystywać technologię, aby zmaksymalizować korzyści oraz zwiększyć wydajność, bezpieczeństwo i zyski.

Technologia wtopiła się w niemal każdy zakątek prowadzenia firmy — nie bez powodu. Pod wieloma względami pomaga nam skalować, dostosowywać i pracować szybciej i wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej. Technologia jest prawdopodobnie po twojej stronie, niezależnie od tego, czy pracujesz w IT, bezpieczeństwie, księgowości czy sprzedaży.

Biorąc to pod uwagę, istnieją setki sposobów na nieprawidłowe wdrożenie technologii. Nadmierne poleganie na technologii zamiast na ludziach jest pozbawione niuansów i emocji; unikanie technologii i korzystanie wyłącznie z ludzkich pracowników może stworzyć więcej miejsca na błędy i niepotrzebnie spędzać czas na wolniejszych procesach. Chodzi o znalezienie właściwej równowagi między nimi w dyscyplinach najlepiej nadających się do wykorzystania technologii.

Istnieje pięć kluczowych obszarów, w których firmy mogą najlepiej wykorzystać technologię, aby zmaksymalizować korzyści, jakie otrzymują.

Wykorzystaj infrastrukturę i zarządzanie w oparciu o głośność

Jednym z najbardziej oczywistych – a zatem powszechnych – obszarów wykorzystania technologii jest infrastruktura z modelem opartym na chmurze. Dzięki technologii, która sprawia, że rozwiązania on-prem są praktycznie nieistotne dla nowoczesnego biznesu, infrastruktura oparta na chmurze ma ogromne znaczenie dla każdej firmy, zwłaszcza w przypadku transformacji SaaS i modelu dostarczania SaaS.

Technologię chmury można rozciągać i dostosowywać do wymagań i potrzeb Twojej firmy. Obsługuje wielodostępność, współpracę międzyfunkcyjną i bezproblemową migrację z dowolnej konfiguracji lokalnej.

Aplikacje mogą być rozwijane z infrastruktury opartej na chmurze i sprzedawane firmom i osobom fizycznym na całym świecie. Odporną architekturę można skonfigurować w celu obsługi wszelkich bieżących potrzeb, a także przyszłych potencjalnych potrzeb i zagrożeń. Jedną z największych skarg na modele on-prem jest to, że ich aktualizacja jest niemożliwa lub kosztowna i wolno nadążają za nowoczesnymi trendami. Inaczej jest w przypadku rozwiązania opartego na chmurze, zwłaszcza jeśli tworzysz solidną architekturę do jego obsługi.

Przejście na model oparty na chmurze może być onieśmielające, ponieważ wpływa na każdy zakątek firmy, a nie tylko na określoną funkcję lub zespół. Istnieją firmy konsultingowe, które wspierają firmy w tym samym zadaniu, a ich procesy mogą ułatwić ten proces i poprawić przyszłe szanse na skalowalność firmy w miarę jej skalowania.

Wykorzystaj zaawansowane możliwości płatności mobilnych

Jeśli prowadzisz firmę z płatnościami osobistymi lub online od indywidualnych konsumentów, prawdopodobnie potrzebujesz pomocy w zakresie złożoności płatności i zwrotów. Musiałeś zdecydować, czy chcesz prowadzić działalność bezgotówkową, ile rodzajów kart możesz obsługiwać i tak dalej.

Wdrożenie systemów płatności mobilnych rozwiąże wiele z tych problemów. Nie tylko będzie to wygodniejsze i bezpieczniejsze dla Twoich klientów, ale także zaoszczędzi dużo czasu po stronie firmy dzięki automatycznemu księgowaniu, bezproblemowemu przetwarzaniu transakcji i obsłudze wszelkich transakcji dokonywanych poza Twoją główną działalnością. Na przykład, jeśli ustawisz stoisko na lokalnym pokazie sztuki lub konferencji, możesz zabrać ze sobą swój system płatności bez zmian w procesie lub doświadczeniu.

Wykorzystaj wejście bezdotykowe obsługiwane przez sztuczną inteligencję, aby zapewnić bezpieczeństwo

To budziło niepokój przez wiele lat, ale w trakcie i po apogeum pandemii COVID-19 wiele firm skupiło się na tym. Wykorzystanie technologii poprzez obsługę bezdotykową stało się ważniejsze niż kiedykolwiek, gdy firmy chciały wrócić do biura, ale jednocześnie zapewnić swoim pracownikom maksymalne bezpieczeństwo.

Korzystając z rozwiązań bezdotykowego i bezdotykowego dostępu opartego na sztucznej inteligencji — w tym uwierzytelniania za pomocą twarzy — firmy mogą poprawić dokładność, szybkość i łatwość kontrolowanych budynków i obiektów. Ta technologia może pomóc w zapobieganiu próbom włamania się do budynku, gdy rzeczywisty pracownik użył jego identyfikatora; mogą śledzić i odnotowywać każdego nieznanego gościa w budynku.

Wykorzystaj w pełni cyfrowe systemy telefoniczne do obsługi klienta

VoIP, czyli Voice Over Internet Protocol, szybko staje się koniecznością dla firm, a nie miłym dodatkiem. Istniejące telefony stacjonarne i duże call center wypadają z łask w porównaniu z wdrożeniem solidnego rozwiązania VoIP. Jeśli słyszałeś o systemie telefonicznym online lub systemie opartym na chmurze, słyszałeś o VoIP.

VoIP to ogromna oszczędność pieniędzy, ponieważ jest łatwiejszy do skalowania i nie potrzebujesz setek do tysięcy fizycznych linii telefonicznych, aby go uruchomić. Pracownicy centrum wsparcia mogą wykonywać swoją pracę w drodze, a zaawansowane funkcje, takie jak routing okrężny, automatyczne wybieranie numeru i monitorowanie połączeń (zwłaszcza podczas szkolenia nowych pracowników), sprawiają, że cała obsługa klienta po obu stronach rozmowy jest płynniejsza.

Wizualizacja dużych zbiorów danych

Nie jest niespodzianką, że zespoły analityków i danych spędzają wiele godzin na gromadzeniu pulpitów nawigacyjnych danych, analiz i innych elementów wiele razy w roku. Zwłaszcza wraz z pojawieniem się i wykorzystaniem dużych zbiorów danych w ostatniej mniej więcej dekadzie, zarządzanie tymi danymi staje się coraz trudniejsze — a staje się to jeszcze trudniejsze, im większa jest firma.

Wizualizacja danych jest kluczem nie tylko do organizowania wszystkich tych danych w zrozumiały i łatwy do strawienia sposób, ale także pozwala zaoszczędzić Twojej firmie setki godzin, oddając ten czas analitykom i zespołom zajmującym się danymi. Zamiast spędzać cały ten czas na zbieraniu danych, teraz można go lepiej wykorzystać na analizę istniejących danych i wprowadzanie na ich podstawie znaczących zmian. Pomaga to firmom skalować się i rozwijać jeszcze szybciej niż wcześniej. A jeśli Twoja firma ma możliwość połączenia wizualizacji dużych zbiorów danych ze sztuczną inteligencją, będziesz w stanie przenieść się i dostosować bez żadnego wysiłku.