Meta zdołała odwrócić spadkową spiralę w pierwszym kwartale 2023 r., odnotowując pierwszy wzrost przychodów od czterech kwartałów i stabilną perspektywę na rok.

Przychody firmy wyniosły 28,6 mld USD w pierwszym kwartale 2023 r., co oznacza wzrost o 3%.

Pozytywny wynik sprawił, że akcje Meta wzrosły o około 9 procent w handlu poza godzinami pracy po ogłoszeniu zysków, donosi The Wall Street Journal.

W lutym założyciel i dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, okrzyknął rok 2023 „rokiem wydajności” i powiedział, że firma skupi się na staniu się „silniejszą i bardziej zwinną organizacją”.

Ale wydaje się, że firma wciąż jest w trakcie urzeczywistniania tego, ponieważ jej koszty i wydatki wzrosły w tym kwartale o 10 procent do 21,4 miliarda dolarów. Obejmowało to opłaty w wysokości około 1,14 mld USD związane z niedawnymi działaniami restrukturyzacyjnymi.

W marcu Meta ogłosiła plany redukcji 10 000 miejsc pracy w całej swojej organizacji, oprócz redukcji zatrudnienia ogłoszonej przez Meta w listopadzie , która dotknęła 11 000 pracowników.

Rosną koszty Metaverse

Meta odnotowała również wzrost liczby użytkowników w całej swojej rodzinie aplikacji – Facebook, WhatsApp i Instagram – przy czym zarówno dzienna, jak i miesięczna liczba aktywnych użytkowników wzrosła w tym kwartale o 5% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Działalność reklamowa firmy również wykazuje pozytywne oznaki, ponieważ liczba wyświetleń reklam w jej aplikacjach wzrosła o 26%. Meta powiedział, że średnia cena za reklamę spadła o 17 procent w tym samym okresie.

Firma spotkała się jednak ostatnio z pewnymi kontrowersjami w swoim sektorze reklamowym, ponieważ usterka spowodowała znaczne zakłócenia w kampaniach reklamowych na Facebooku, a niektórzy klienci twierdzili, że zostali znacznie zawyżeni.

Tymczasem oddział Reality Labs firmy Meta – który zajmuje się swoimi ambicjami związanymi z Metaverse – nadal generuje znaczne koszty dla firmy. W ostatnim kwartale przychody tego działu spadły o ponad 50 procent, podczas gdy strata w dochodach dla Meta wyniosła 3,99 mld USD.

Mimo to Zuckerberg powiedział, że kwartał był dobry, ponieważ jego społeczność „nadal rośnie”, podczas gdy spodziewa się dobrych wyników dzięki skupieniu się Meta na wydajności.

„Nasza praca nad sztuczną inteligencją przynosi dobre wyniki w naszych aplikacjach i biznesie” — powiedział Zuckerberg. „Stajemy się również bardziej wydajni, dzięki czemu możemy szybciej tworzyć lepsze produkty i mieć silniejszą pozycję, aby realizować naszą długoterminową wizję”.

Zyski Samsunga spadają

Tymczasem Samsung potwierdził wcześniejsze szacunki , że jego zyski gwałtownie spadają, ponieważ jego zyski znacznie spadły w tym roku.

Skonsolidowane przychody firmy spadły o 10 procent, a jej zysk operacyjny wyniósł około 640 miliardów wonów, co oznacza spadek o około 95 procent.

Samsung przypisał tę stratę słabemu popytowi w branży układów pamięci, a także spadkowi wskaźników wykorzystania w branży odlewniczej oraz „utrzymującemu się słabemu popytowi i korektom zapasów ze strony klientów”.

Firma poinformowała, że spodziewa się „stopniowego ożywienia rynku” i odbicia popytu w drugiej połowie 2023 r.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia tygodnia. Zarejestruj się, aby otrzymywać Daily Brief , przegląd najważniejszych wiadomości z dziedziny nauki i technologii w Silicon Republic.

Znak siedziby Meta. Zdjęcie: hermitvoita przez Flickr ( CC BY-NC 2.0 )