Aby wyprzedzić konkurencję w sztucznej inteligencji, Google łączy swoje dwa główne zespoły badawcze, DeepMind i Google Brain, aby utworzyć nową jednostkę, która będzie przewodzić wysiłkom giganta wyszukiwania w zakresie sztucznej inteligencji.

Dyrektor generalny Alphabet, Sundar Pichai, ogłosił wczoraj (20 kwietnia) w poście na blogu, że nowa jednostka Google DeepMind pomoże firmie „zapewnić śmiały i odpowiedzialny rozwój ogólnej sztucznej inteligencji” oraz pomoże jej budować „bardziej wydajne systemy w sposób bardziej bezpieczny i odpowiedzialny”.

DeepMind, założona i prowadzona przez dyrektora generalnego neuronauki Demisa Hassabisa, jest firmą badawczą zajmującą się sztuczną inteligencją, która została przejęta przez Google w 2014 r. DeepMind, która początkowo koncentrowała się na symulacjach, handlu elektronicznym i grach, dokonała kilku ostatnich przełomowych odkryć w zakresie sztucznej inteligencji, w tym przewidywania struktury prawie każdego znanego białko .

DeepMind łączy się teraz z zespołem Briana z Google Research, z Hassabisem jako nowym dyrektorem generalnym i Jeffem Deanem jako głównym naukowcem Google (co czyni go głównym naukowcem zarówno Google Research, jak i Google DeepMind).

„Połączenie wszystkich tych talentów w jeden skoncentrowany zespół, wspierany przez zasoby obliczeniowe Google, znacznie przyspieszy nasze postępy w sztucznej inteligencji” — powiedział Pichai.

„Współpracując z Demisem, Jeff pomoże wyznaczyć przyszły kierunek naszych badań nad sztuczną inteligencją i pokieruje naszymi najbardziej krytycznymi i strategicznymi projektami technicznymi związanymi ze sztuczną inteligencją, z których pierwszym będzie seria potężnych, multimodalnych modeli sztucznej inteligencji”.

Gigant wyszukiwania stara się nadążyć za konkurencją w wyścigu o zbudowanie najlepszych systemów sztucznej inteligencji, zwłaszcza w generatywnej przestrzeni sztucznej inteligencji, odkąd ChatGPT szturmem podbił świat, a konkurencyjna wyszukiwarka Bing została nasycona popularnym chatbotem OpenAI .

W lutym ogłosił plany uruchomienia własnego chatbota AI o nazwie Bard , który podobno nie otrzymał obiecujących recenzji od pracowników Google. Raport Bloomberga ujawnił również, że niektórzy pracownicy określili Barda jako „gorszego niż bezużytecznego” i „patologicznego kłamcę”.

Biorąc pod uwagę miliardy w swojej działalności związanej z wyszukiwaniem, Google ma nadzieję znacznie przyspieszyć postępy w badaniach nad sztuczną inteligencją dzięki najnowszej konsolidacji zespołów.

Hassabis napisał w poście na blogu, że Google DeepMind pomoże firmie „stworzyć następną generację przełomowych rozwiązań i produktów AI w Google i Alphabet”.

„Budowanie coraz bardziej wydajnej i ogólnej sztucznej inteligencji, w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, wymaga rozwiązania niektórych z najtrudniejszych wyzwań naukowych i inżynieryjnych naszych czasów” – powiedział Hassabis.

„W tym celu musimy pracować z większą szybkością, ściślejszą współpracą i egzekucją oraz uprościć sposób podejmowania decyzji, aby skupić się na osiągnięciu jak największego wpływu”.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia tygodnia. Zarejestruj się, aby otrzymywać Daily Brief , przegląd najważniejszych wiadomości z dziedziny nauki i technologii w Silicon Republic.