Niemiecki artysta, który wygrał jedną z kategorii w dużym światowym konkursie fotograficznym, odmówił przyjęcia nagrody po ujawnieniu, że jego praca została stworzona przez sztuczną inteligencję.

Boris Eldagsen wziął udział w konkursie Sony World Photography Awards i wygrał otwartą kategorię twórczą za pracę zatytułowaną Pseudomnesia: The Electrician. Witryna nagrody opisała to zdjęcie jako „zapadający w pamięć czarno-biały portret dwóch kobiet z różnych pokoleń, przypominający wizualny język portretów rodzinnych z lat czterdziestych”.

Eldagsen ujawnił na swojej stronie internetowej, że przesłał dzieło, aby złożyć oświadczenie o tym, że nagrody fotograficzne nie są jeszcze gotowe do odbioru i oceny obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję.

„Zgłosiłem się jako bezczelna małpa, aby dowiedzieć się, czy konkursy są przygotowane na udział obrazów AI. Nie są” – napisał.

„My, świat fotografii, potrzebujemy otwartej dyskusji. Dyskusja o tym, co chcemy uważać za fotografię, a co nie. Czy parasol fotografii jest wystarczająco duży, aby zaprosić do niego obrazy AI – czy też byłby to błąd?”

Fotograf od ponad 30 lat, Eldagsen powiedział, że sztuczna inteligencja ostatnio zainteresowała jego twórczość artystyczną. Opisuje Pseudomnezję jako „złożoną grę szybkiej inżynierii, malowania i przemalowywania”, która opiera się na jego bogatej wiedzy fotograficznej.

„Odmawiając przyznania nagrody, mam nadzieję przyspieszyć tę debatę” – dodał.

Odpowiedź

Organizatorom nagrody nie spodobał się jednak sposób, w jaki Eldagsen namalował narrację. Rzecznik powiedział mediom, że artysta wprowadził ich w błąd co do zakresu sztucznej inteligencji, która byłaby zaangażowana.

„Kategoria kreatywna otwartego konkursu przyjmuje różne eksperymentalne podejścia do tworzenia obrazów, od cyjanotypii i rayografów po najnowocześniejsze praktyki cyfrowe” – powiedział rzecznik Vice .

„W związku z tym, po naszej korespondencji z Borysem i dostarczonych przez niego gwarancjach, uznaliśmy, że jego zgłoszenie spełnia kryteria tej kategorii i poparliśmy jego udział”.

Organizatorzy powiedzieli, że „dostrzegają wagę” debaty na temat wpływu coraz bardziej wyrafinowanej technologii sztucznej inteligencji na konkursy fotograficzne i nie mogą się doczekać „dalszego zgłębiania” tych tematów.

„Chociaż elementy praktyk sztucznej inteligencji są istotne w artystycznym kontekście tworzenia obrazów, nagrody zawsze były i nadal będą platformą do promowania doskonałości i umiejętności fotografów i artystów pracujących w tym medium” – dodał rzecznik.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia tygodnia. Zarejestruj się, aby otrzymywać Daily Brief , przegląd najważniejszych wiadomości z dziedziny nauki i technologii w Silicon Republic.