W środę OpenAI, firma badawcza zajmująca się sztuczną inteligencją (AI), ogłosiła ChatGPT , który jest prototypowym chatbotem AI opartym na dialogach, zdolnym do rozumienia języka naturalnego i reagowania w nim.

ChatGPT oszałamia wszystkich dialogami w języku naturalnym opartymi na sztucznej inteligencji: wszystko, co musisz wiedzieć

Zawartość

CzatGPT Staje się sławny

W niecały tydzień ta wiadomość szturmem podbiła internet i dotarła już do ponad miliona użytkowników.

Większość użytkowników jest zachwycona pomysłem tego inteligentnego bota napędzanego sztuczną inteligencją.

Wielu poszło naprzód, a nawet nazwało to zamiennikiem Google, ponieważ jest w stanie bezpośrednio rozwiązywać złożone problemy.

W swoich słowach czuje się jak osobisty wszechwiedzący nauczyciel.

OpenAI powiedział: „Wyszkoliliśmy model o nazwie ChatGPT, który wchodzi w interakcje w sposób konwersacyjny. Format dialogu umożliwia ChatGPT odpowiadanie na dodatkowe pytania, przyznanie się do błędów, kwestionowanie błędnych przesłanek i odrzucanie niewłaściwych próśb” na stronie ogłoszenia ChatGPT.

Co to jest ChatGPT?

Zasadniczo opiera się na GPT-3.5, modelu języka, który jest używany do głębokiego uczenia się w celu tworzenia tekstu podobnego do ludzkiego.

ChatGPT jest bardziej wciągający w porównaniu ze starszym modelem GPT-3, który przyjmował tylko monity tekstowe i próbował kontynuować je z własnym generowanym tekstem.

Co więcej, ta wersja jest znacznie lepsza w generowaniu szczegółowego tekstu i może nawet wymyślać wiersze.

Jeśli chodzi o jego wyjątkową cechę, jest to pamięć.

Zasadniczo ten bot może zapamiętać wcześniejsze komentarze w rozmowie i przekazać je użytkownikowi.

OpenAI dopiero teraz udostępniło bota do ewaluacji i testów beta, dostęp do API planuje najprawdopodobniej na przyszły rok.

To z pewnością pomogłoby programistom, ponieważ dzięki dostępowi do API będą mogli zaimplementować ChatGPT we własnym oprogramowaniu.

Ale nie można zaprzeczyć, że w fazie testów beta możliwości ChatGPT są już dość niezwykłe.

Nie mogę z tym konkurować pic.twitter.com/YdQ87LWIst

— Keith Wynroe (@keithwynroe) 1 grudnia 2022 r

Biorąc pod uwagę zabawne odpowiedzi, takie jak ta powyżej, ludzie już znajdują rzeczywiste zastosowania i przypadki użycia bota.

Według YouTuber Liv Boeree, dzieci spędzające godziny na odrabianiu lekcji będą już przeszłością, ponieważ ChatGPT wykona za nie pracę.

Co więcej, Amjad Masad, założyciel start-upu programistycznego, poprosił ChatGPT o wykrycie błędów w jego kodzie i wygenerowanie szczegółowych danych wyjściowych na temat tego, co jest z nim nie tak i jak można to naprawić.

W międzyczasie kanadyjski muzyk Grimes skupił się na sentymentalnej stronie rzeczy.

W odpowiedzi na jej pytanie, czy czuje się „uwięziony”, ChatGPT odpowiedział, mówiąc, że nie ma takiej możliwości.

Niektóre ograniczenia też

Gdy wiele osób było zdumionych możliwościami tego bota, niektórzy szybko dostrzegli również jego ograniczenia.

Po pierwsze, ChatGPT jest podatny na dezinformację i uprzedzenia, co nękało również poprzednie wersje GPT.

Poza tym model może dawać błędne odpowiedzi, powiedzmy, w problemach algebraicznych.

Ze względu na fakt, że wydaje się tak pewny swoich bardzo szczegółowych odpowiedzi, ludzie mogą łatwo zostać wprowadzeni w błąd, aby uwierzyć, że są one prawdziwe.

Przyszłe wyzwania dla OpenAI

W odpowiedzi na pojawiające się pytania OpenAI powiedział, że rozumie te wady i odnotował je na swoim blogu z ogłoszeniami, mówiąc: „ChatGPT czasami pisze wiarygodnie brzmiące, ale niepoprawne lub bezsensowne odpowiedzi.

Naprawienie tego problemu jest trudne, ponieważ: (1) podczas szkolenia RL obecnie nie ma źródła prawdy; (2) wytrenowanie modelu, aby był bardziej ostrożny, powoduje, że odrzuca on pytania, na które może odpowiedzieć poprawnie; oraz (3) nadzorowane szkolenie wprowadza model w błąd, ponieważ idealna odpowiedź zależy od tego, co wie model, a nie od tego, co wie demonstrator”.

Jeśli odłożymy ograniczenia na bok, ChatGPT nadal będzie zabawnym małym botem do interakcji i możesz go wypróbować na oficjalnej stronie internetowej po zarejestrowaniu się w tym samym.