Jak wynika z nowego badania IBM , Chief Data Officers (CDO) stają się coraz ważniejszymi liderami kadry zarządzającej. Badanie obejmuje odpowiedzi od ponad 3000 globalnych CDO, dyrektorów wyższego szczebla odpowiedzialnych za wykorzystanie danych i zarządzanie nimi w całej organizacji.

„Są to najwyżsi rangą menedżerowie odpowiedzialni za jakość danych, zarządzanie danymi, strategię danych, zarządzanie danymi. Rola CDO staje się kluczowym członkiem kadry zarządzającej” — powiedział Ashek Mahmood, starszy partner ds. transformacji danych i technologii w IBM Canada.

Mahmood mówi, że rola CDO rozwijała się w ciągu ostatnich pięciu lat, ale na całym świecie stają się „instrumentalni”.

Raport z 2021 roku wykazał, że wzrost roli CDO w dużych firmach gwałtownie wzrósł w ostatnich latach. W badaniu przeprowadzonym przez NewVantage Partners w 2021 r. wśród dużych firm intensywnie przetwarzających dane 65 procent stwierdziło, że ma dyrektora ds. danych. Jest to znaczący wzrost w stosunku do danych z 2002 r., kiedy rola ta została ustalona po raz pierwszy, i znacznie wyższy niż 12 procent firm posiadających CDO w badaniu NewVantage 2012.

Ponadto badanie IBM wykazało, że Kanada wyprzedza resztę świata, a 87 procent CDO w Kanadzie jest uwzględnianych w rozmowach i decyzjach kadry kierowniczej wyższego szczebla, w porównaniu ze średnią światową wynoszącą 67 procent.

„Ta wyłaniająca się rola C-Suite jest bardziej krytyczna niż kiedykolwiek, ponieważ cyfrowa transformacja jest jednym z priorytetów biznesowych.” – dodał Mahmood.

Według Mahmooda, w miarę jak systemy AI stają się coraz bardziej popularne, rola CDO rośnie.

„Organizacje postrzegają dane jako strategiczny zasób transformacji cyfrowej, zwłaszcza w połączeniu ze sztuczną inteligencją, ponieważ może to zapewnić kluczowy wgląd biznesowy w krytyczne procesy biznesowe” — powiedział.

Badanie IBM wykazało, że ponad połowa kanadyjskich CDO twierdzi, że podejmuje lepsze i szybsze decyzje, stosując sztuczną inteligencję do swoich danych. Sześćdziesiąt siedem procent kanadyjskich CDO stosuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do wydobywania wartości z danych, w porównaniu do 60 procent globalnych CDO.

Ponadto 78 procent kanadyjskich CDO stosuje automatyzację, w porównaniu do 61 procent globalnych CDO, a 77 procent korzysta z technologii chmury hybrydowej, w porównaniu z 62 procentami na całym świecie.

Jednak badanie wykazało również, że chociaż CDO używają sztucznej inteligencji i danych, tylko 38 procent twierdzi, że używa sztucznej inteligencji do automatyzacji procesu decyzyjnego.

Mahmood powiedział, że zacznie się to zmieniać, gdy organizacje zaczną opracowywać swoje rozwiązania, aby upewnić się, że w rozwiązaniu AI nie ma nieświadomych uprzedzeń.

„CDO, podobnie jak całe organizacje, są teraz zajęci tworzeniem rozwiązań, które tworzą różnorodne rozwiązania z różnymi zespołami i mają człowieka na końcu przepływu pracy, aby zapewnić kontrolę… dlatego nie jest to w pełni zautomatyzowane”, powiedział . „Ale kiedy zaczniemy wchodzić w coraz więcej zróżnicowanych zespołów, zaczniemy pozwalać, aby więcej przepływów pracy było w pełni zautomatyzowanych bez jakiejkolwiek interwencji człowieka”.

Wreszcie, badanie IBM ujawniło, że bezpieczeństwo danych jest głównym problemem CDO w Kanadzie, a 76 procent kanadyjskich CDO twierdzi, że bezpieczeństwo danych jest najważniejszym obowiązkiem w ich roli.

„Jednym z najpilniejszych wyzwań, przed którymi stoją, jest wiarygodność danych i zapewnienie, że spełniają one wszystkie bariery regulacyjne” – powiedział Mahmood.

Powiedział, że jest to częściowo spowodowane pandemią COVID-19 i ilością pracy, która została przeniesiona z miejsca na miejsce do pracy zdalnej lub hybrydowej zasadniczo z dnia na dzień.

„Więc to stworzyło cały płynny ruch danych. I dlatego bardzo ważne jest, aby CDO zapewniły ten wątek prywatności i bezpieczeństwa w całym ekosystemie danych i ekosystemie cyfrowym”.

Mahmood dodał, że ważne jest, aby CDO wraz z organizacjami miały silne zasady zarządzania danymi i były dobrze zorientowane w powstających technologiach, takich jak szyfrowanie kwantowe.

„Ponieważ technologie kwantowe stają się coraz bardziej powszechne, zasadniczo świat cyberbezpieczeństwa będzie korzystał z obliczeń kwantowych i będzie to nowe wyzwanie. Więc każdy musi być tym, co nazywamy „bezpiecznym kwantowo”, i ta praca zaczyna się teraz.