Chmura. Co to oznacza dla Ciebie? Co to oznacza dla Twojej firmy? Istnieje prawdopodobieństwo, że Twoja firma będzie w coraz większym stopniu od niej zależna, dlatego prawdopodobnie będziesz zachwycony jej rozwojem. Z drugiej strony, jeśli Twoja firma nadal nie współpracuje z chmurą, poczujesz się bardzo pozostawiony w tyle.

Dlaczego?

Ponieważ od czasu pandemii chmura odgrywa jeszcze większą rolę w sposobie, w jaki prowadzimy biznes. Od pracowników, przez procesy rozwojowe, po dostawy, będzie częścią każdego aspektu funkcji Twojej firmy.

Czy jesteś na to gotowy? Jeśli nie, czy jesteś przynajmniej przygotowany do przejścia do firmy bardziej zorientowanej na chmurę?

Chociaż prawdopodobnie dobrze wiesz, czym jest chmura (pomyśl o Google, AWS i Azure), możesz odnieść wrażenie, że to nic innego jak synchronizacja plików między urządzeniami mobilnymi, komputerami stacjonarnymi i zdalnym serwerem. To jednak znacznie więcej.

Otrzymujesz oprogramowanie jako usługę, platformę jako usługę i infrastrukturę jako usługę, a także wiele innych usług oferowanych przez chmurę. Istnieją również chmury publiczne, chmury prywatne i chmury hybrydowe. To zdecydowanie coś więcej niż tylko Dysk Google.

Ponieważ jest już zakorzeniony w codziennej działalności, co czeka go w tym roku? Spójrzmy.

Oferta chmury publicznej będzie się rozwijać.

Spodziewaj się, że wielkie pistolety (Google, AWS i Azure) będą nadal dominować w przestrzeni chmurowej przedsiębiorstwa. Ale należy się spodziewać, że jeszcze więcej pretendentów wyczołga się z metaforycznej stolarki. Te nowe oferty chmury publicznej przyciągną nie tylko biznes przedsiębiorstwa, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet konsumentów. Firmy takie jak Zoho, Immedion, ONLYOFFICE, IDrive, BackBlaze i Egnyte staną w ogniu. Te usługi w chmurze pomogą firmom wypełnić lukę między pracownikami pracującymi z domu a potrzebami firmy.

Oczywiście, główni dostawcy również odnotują znaczne zyski – zwłaszcza Google, który nie tylko zaoferuje opartą na chmurze platformę do wdrażania aplikacji, ale także środki ułatwiające pracownikom wykonywanie zadań z odległych lokalizacji.

Wdrożenia chmur prywatnych będą gwałtownie wzrastać.

Wdrożenia chmur prywatnych i chmur publicznych odnotują duży wzrost wykorzystania. Co to są chmury prywatne? Są to chmury, które są dostępne tylko dla Ciebie i osób w Twojej firmie. Chmury te znajdują się w firmowej (lub domowej) sieci LAN lub w prywatnych sieciach dedykowanych tylko określonym użytkownikom i grupom (w przeciwieństwie do, powiedzmy, Google, do którego dostęp mają wszyscy).

Prywatne platformy, takie jak Nextcloud i ownCloud, skorzystają ze znacznego wzrostu liczby wdrożeń. Jest to dobre dla firm, które produkują platformy i użytkowników, którzy są od nich zależni.

A ponieważ produkty takie jak Nextcloud są open source, twoi wewnętrzni programiści mogą tworzyć aplikacje dla prywatnych chmur, które spełniają określone potrzeby. Z tego powodu możesz chcieć upewnić się, że masz wśród pracowników programistów , którzy są w stanie sprostać zadaniu.

Liczba wdrożeń kontenerów bezserwerowych wzrośnie w infrastrukturze chmurowej .

Ten jest trudny. Dlaczego? Ponieważ jeśli zapytasz dowolnego doświadczonego administratora IT o kontenery, otrzymasz wyczerpującą rozprawę na temat zalet i wad tej konkretnej technologii. Zapytaj osoby odpowiedzialne za budżety, a otrzymasz tylko puste spojrzenie.

Kontenery to magiczna sztuczka technologiczna, która z założenia nie powinna być w stanie robić tego, co robi. A jednak to robią. Jedną z największych zalet kontenerów jest to, że umożliwiają one firmom łatwe skalowanie wdrożeń aplikacji. A ponieważ możesz wdrażać kontenery z chmury, jest to idealne rozwiązanie dla firm korporacyjnych.

A ponieważ technologie chmurowe będą się rozwijać i ulepszać w nadchodzącym roku, można założyć, że kontenery również. To przekłada się na jeszcze więcej (i większych) wdrożeń kontenerów. Więc będziesz chciał, aby Twoja gra A do tworzenia aplikacji w chmurze była gotowa na nadchodzący rok.

Chodzi jednak o to, że wdrożenie kontenerów na dużą skalę może być obecnie prawdziwym wyzwaniem.

Technologia chmury stanie się jeszcze łatwiejsza w użyciu .

Większość podstawowych form przetwarzania w chmurze (Dokumenty Google, iCloud, Dropbox) jest bardzo łatwa w użyciu. Kiedy zaczynasz wdrażać aplikacje i usługi od dostawców, sprawy stają się nieco skomplikowane. Każdy, kto pracował z Kubernetes, natychmiast to zrozumie.

Ale ten rok powinien przejść długą drogę, aby pozbyć się administratorów i programistów z tej złożoności. Dzięki coraz większej liczbie internetowych narzędzi GUI programiści kontenerów będą musieli w coraz mniejszym stopniu polegać na wierszu poleceń. Można się spodziewać, że do końca roku tego typu wdrożenia staną się tak łatwe, że prawie każdy administrator (na dowolnym poziomie umiejętności) będzie mógł korzystać z tej technologii. Przekłada się to na to, że Twoja firma może wydobyć jeszcze więcej z chmury.

Strategie odzyskiwania danych po awarii zostaną przeniesione do chmury.

Znasz ten plan odzyskiwania po awarii, który masz w swojej wspólnej sieci od dekady? Podrzuć to. W nadchodzącym roku każda firma, która wie, co robi, przeniesie plany odzyskiwania po awarii do chmury. Jeśli już, to obecna pandemia pokazała, jak źle przygotowanych było tak wiele firm na nieznane — zwłaszcza gdy ta niewiadoma obejmuje konieczność „istnienia” poza granicami firmowej sieci LAN.

Jeśli Twój plan odzyskiwania danych po awarii obejmuje tylko zlokalizowaną technologię, czeka Cię nieprzyjemna niespodzianka. W nadchodzącym roku musisz zacząć rozwijać ten plan, tak aby korzystał z technologii chmury publicznej, prywatnej lub hybrydowej.

Może to oznaczać, że będziesz musiał polegać na wewnętrznych programistach, którzy stworzą niezbędne rozwiązania, aby było to możliwe. Ale dzięki odpowiednim narzędziom plan przywracania po awarii można zaprojektować tak, aby obejmował automatyzację, więc gdy stanie się coś nie do pomyślenia, wiesz, że dane Twojej firmy zostały automatycznie i pomyślnie zarchiwizowane w jednej lub kilku chmurach.

Wreszcie, poszukaj sztucznej inteligencji, aby bardziej zakorzenić się w technologii chmury. Sztuczna inteligencja może dokonać niezwykłych rzeczy. A kiedy już trafi do chmury, automatyzacja zadań ręcznych i rozwiązanie wielu fundamentalnych problemów, szczególnie w tych obszarach, w których Twoja firma może cierpieć na szczególny niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Pojawia się również sztuczna inteligencja jako usługa (AIaaS), która jest niczym innym jak połączeniem modelu biznesowego SaaS z usługami AI. Wzrost popularności będzie odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie sztucznej inteligencji i pozwoli firmom zobaczyć, jak sztuczna inteligencja może działać bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów opracowania własnego rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji.

Wreszcie sztuczna inteligencja pomoże uczynić wdrożenia w chmurze bardziej wyrafinowanymi. Wyobraź sobie, że możesz szybko wdrożyć chatboty ze swojej chmury, które mogą służyć jako pośrednicy w obsłudze klienta. Możliwości są niemal nieograniczone dzięki połączeniu sztucznej inteligencji i chmury.

Wniosek

Nie ma ucieczki od chmury. Bez względu na to, jak bardzo chcesz mieć swój biznes w domu, w pewnym momencie będziesz musiał zaakceptować, że jest to niezwykle ważne rozwiązanie dla tak dużej części tego, co robi Twoja firma. A jeśli dobrze to zrobiłeś, czeka Cię poważna migracja do chmury.