Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania modelu języka naturalnego GPT OpenAI i podobnych chatbotów w każdym możliwym sektorze przemysłu, od praktycznych po przerażająco dziwaczne.

Dowód na to ostatnie miał miejsce w zeszłym tygodniu w Niemczech, kiedy redaktor magazynu Die Aktuelle bez wątpienia zakończył błyskotliwą dotąd karierę dziennikarską. Została zwolniona za opublikowanie artykułu na pierwszej stronie, który został oznaczony jako „pierwszy wywiad” z byłym wielkim wyścigowcem F1, Michaelem Schumacherem, odkąd doznał poważnych obrażeń głowy podczas jazdy na nartach we Francji 29 grudnia 2013 r. i który został zamknięty w swojej szwajcarskiej rezydencji pod opieką lekarską od dziewięciu lat.

Problem polegał na tym, że wywiad w rzeczywistości nie miał miejsca, a według jednego z opublikowanych raportów „w artykule okazało się, że cytaty zostały wygenerowane przez character.ai , chatbot AI podobny do ChatGPT OpenAI i Bard Google.

Wydawca Die Aktuelle szybko wydał oświadczenie , w którym przeprosił rodzinę Schumacherów, a także powiedział, że „zostaną wyciągnięte natychmiastowe konsekwencje personalne. Redaktor naczelna Anne Hoffmann, która od 2009 roku odpowiada za dziennikarstwo gazety, zostanie z dniem dzisiejszym zwolniona ze swoich obowiązków.”

Dla kontrastu, przykład wykorzystania sztucznej inteligencji do praktycznych i etycznych celów biznesowych miał miejsce na początku tego miesiąca, kiedy ConnectWise , producent oprogramowania z siedzibą w Tampa w stanie Floryda, który obsługuje dostawców rozwiązań IT (TSP), uruchomił podstawową funkcję w firmowej platformie Asio: Skrypty programu PowerShell wspomagane przez sztuczną inteligencję firmy Microsoft w dwóch produktach — ConnectWise Automate i ConnectWise RMM. Microsoft definiuje PowerShell jako program do automatyzacji zadań i zarządzania konfiguracją.

Zgodnie z wydaniem, dzięki tej nowej „funkcji obsługiwanej przez hostowaną instancję OpenAI GPT ConnectWise można zautomatyzować złożone zadania i szybko wykonać niestandardowe skrypty lub zadania poleceń”.

Zamiast wykorzystywać sztuczną inteligencję do przyciągania uwagi i sensacji, co miało miejsce w Die Aktuelle, strategia ConnectWise polegała na pomaganiu, a nie krzywdzeniu.

Ameer Karim, dyrektor generalny firmy i wiceprezes wykonawczy ds. ujednoliconego monitorowania i zarządzania, powiedział, że celem firmy od zawsze było „ułatwianie życia” dostawcom usług zarządzanych (MSP) za pomocą technologii, która pomaga im pracować mądrzej i wydajniej.

„Bezprecedensowy rozwój sztucznej inteligencji dał nam nowe możliwości” – powiedział. „Integracja sztucznej inteligencji z naszymi istniejącymi (ofertami) pozwala MSP zaoszczędzić niezliczone godziny”.

Jason Short, wiceprezes ds. zarządzania produktem, ujednoliconego monitorowania i zarządzania w ConnectWise, powiedział: „Napisanie skryptu w aplikacji często wymaga dużo pracy ręcznej i może być czasochłonne. Wykorzystując moc zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji do pisania skryptów w ConnectWise Automate i ConnectWise RMM, partnerzy mogą szybko przeglądać każdy skrypt, w razie potrzeby edytować i wdrażać go u swoich klientów. W rezultacie proces, który kiedyś mógł zająć całe popołudnie, został teraz skrócony do 10-15 minut lub mniej”.

W wywiadzie dla IT World Canada Karim powiedział, że chociaż zespół programistów firmy „od kilku lat przygląda się sztucznej inteligencji i stara się dokładnie zrozumieć, w jaki sposób chcemy wykorzystać ten poziom inteligencji, aby pomóc MSP”, wprowadzenie generatywnego modelu języka sztucznej inteligencji zeszłej jesieni było bodźcem do ogłoszenia przez firmę na początku lutego.

Wiązało się to z integracją z ChatGPT dla ConnectWise Automate i ConnectWise RMM. Firma twierdzi, że wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji „umożliwi MSP automatyzację procesów obsługi zgłoszeń klientów i śledzenia problemów, prowadząc do krótszych czasów reakcji oraz lepszej obsługi i zaangażowania klientów”.

Pomimo tych i innych postępów, na blogu opublikowanym na początku tego miesiąca skierowanym do społeczności MSP, Short napisał, że „bezprecedensowy wzrost wiąże się z ryzykiem.

„Rozwój konwersacyjnej sztucznej inteligencji zapewnia wyjątkową okazję do wymuszenia pomnożenia swojej wartości. Uczenie maszynowe dotyka niemal każdej części naszego świata i zmienia sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i komunikujemy się ze sobą, i nie zwalnia. Jednak ze względu na bezprecedensowy wzrost nie jest pozbawiony ryzyka.

Zrozumienie potencjalnego ryzyka związanego z korzystaniem ze sztucznej inteligencji jest niezbędne , abyś mógł podjąć niezbędne kroki w celu skonfigurowania procesów i barier w celu zminimalizowania ryzyka dla Ciebie i Twoich klientów.

I Karim powiedział: „z perspektywy ConnectWise uważamy, że sztuczna inteligencja musi być używana w sposób odpowiedzialny, ponieważ jesteśmy świadomi, jaka może być jej moc”.