W tym tygodniu poszedłem na konferencję BETT i sprzedawcy nie zawiedli się swoimi twierdzeniami dotyczącymi sztucznej inteligencji. Po prostu rzucają tym w kółko, jakby wszyscy wiedzieli, co to jest i wiedzieli, dlaczego tego chcą. Czym do cholery jest sztuczna inteligencja? Kiedy narzędzie EdTech mówi „Wykorzystuje sztuczną inteligencję”, co to znaczy? Ważne jest, aby wiedzieć, czym jest sztuczna inteligencja, aby móc inteligentnie zadawać pytania, aby sprawdzić, czy to narzędzie jest odpowiednie dla Twojej klasy.

Czym do cholery jest sztuczna inteligencja

Być może słyszałeś o ChatGPT. To JEDEN z wielu produktów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Ponieważ ten post dotyczy „czym jest sztuczna inteligencja”, pomyślałem, że najpierw zacznę od zapytania ChatGPT, co myśli o tym.

🤖Według ChatGPT Czym do cholery jest sztuczna inteligencja?

🤖Sztuczna inteligencja (AI) odnosi się do rozwoju systemów komputerowych, które mogą wykonywać zadania, które zwykle wymagają ludzkiej inteligencji. Zadania te obejmują uczenie się, rozumowanie, rozwiązywanie problemów, rozumienie języka naturalnego, rozpoznawanie mowy i percepcję wzrokową. Sztuczna inteligencja stała się istotną częścią wielu branż, w tym edukacji, i jest obecnie integrowana z różnymi produktami EdTech (technologia edukacyjna).

Sztuczna inteligencja może przejawiać się w nauczaniu i uczeniu się na kilka sposobów:

 1. Spersonalizowane uczenie się: sztuczna inteligencja może analizować wyniki uczniów, style uczenia się i preferencje, aby tworzyć dostosowane doświadczenia edukacyjne. Dostosowując się do unikalnych potrzeb każdego ucznia, sztuczna inteligencja może pomóc mu w skuteczniejszym zrozumieniu pojęć we własnym tempie.
 2. Inteligentne systemy korepetycji: te systemy oparte na sztucznej inteligencji mogą przekazywać uczniom informacje zwrotne w czasie rzeczywistym i prowadzić ich przez problemy i ćwiczenia, oferując wyjaśnienia i wskazówki w razie potrzeby. Pozwala to na bardziej interaktywne doświadczenie edukacyjne i może pomóc wypełnić luki, w których uwaga nauczyciela może być ograniczona.
 3. Automatyzacja zadań administracyjnych: sztuczna inteligencja może pomóc nauczycielom zaoszczędzić czas, automatyzując zadania, takie jak ocenianie, śledzenie obecności i planowanie. Pozwala to nauczycielom skupić się bardziej na swoich uczniach i rzeczywistym procesie nauczania.
 4. Wirtualni asystenci nauczania: chatboty lub wirtualni asystenci napędzani sztuczną inteligencją mogą pomóc odpowiadać na pytania uczniów, udostępniać dodatkowe zasoby, a nawet przeprowadzać quizy. Mogą służyć jako przedłużenie nauczyciela i oferować wsparcie poza godzinami lekcyjnymi.
 5. Zaawansowana analityka: sztuczna inteligencja może analizować ogromne ilości danych w celu identyfikacji wzorców i trendów, pomagając nauczycielom lepiej zrozumieć postępy uczniów i obszary trudności. Informacje te można wykorzystać do udoskonalenia strategii nauczania i poprawy ogólnych efektów uczenia się.

Sztuczna inteligencja jest obecnie zintegrowana z wieloma produktami edtech, ponieważ ma potencjał znacznego ulepszenia nauki, czyniąc ją bardziej wciągającą, wydajną i spersonalizowaną. Ponadto narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą pomóc zmniejszyć obciążenie nauczycieli, pozwalając im skupić się na bardziej krytycznych aspektach nauczania.

Podsumowując, sztuczna inteligencja może być cennym zasobem zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów poprzez personalizację doświadczeń edukacyjnych, dostarczanie informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym, automatyzację zadań administracyjnych i oferowanie dodatkowego wsparcia za pośrednictwem wirtualnych asystentów nauczycieli. Integracja sztucznej inteligencji z produktami edtech ma na celu stworzenie bardziej efektywnego i przyjemnego środowiska uczenia się dla wszystkich.

🤖Jak jest ChatGPT AI?

Poprosiłem ChatGPT „Wyjaśnij czwartoklasiście, w jaki sposób ChatGPT wykorzystuje sztuczną inteligencję”

🤖ChatGPT to fajny program komputerowy, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, w skrócie AI. Sztuczna inteligencja pomaga komputerom myśleć i uczyć się, podobnie jak nasze mózgi. Tak więc dzięki sztucznej inteligencji ChatGPT może zrozumieć, co mówisz i odpowiedzieć, tak jak rozmawiasz ze znajomym!

Mądrzy ludzie, którzy stworzyli ChatGPT, nauczyli go wielu, wielu rzeczy, pokazując mu wiele książek, stron internetowych i innych rzeczy napisanych przez ludzi. W ten sposób ChatGPT dowiedział się o wielu tematach, takich jak zwierzęta, kosmos, a nawet Twoje ulubione gry!

Kiedy zadajesz ChatGPT pytanie lub coś mu mówisz, używa swojego mózgu AI, aby zrozumieć, co masz na myśli. Następnie myśli o tym, co wie, i próbuje udzielić ci najlepszej odpowiedzi lub odpowiedzi, jaką może wymyślić.

Tak więc ChatGPT jest jak pomocny komputerowy kumpel, który może z Tobą rozmawiać, odpowiadać na Twoje pytania i pomagać Ci uczyć się nowych rzeczy. A wszystko to dzięki AI!

Chatbot to nie tylko sztuczna inteligencja

ChatGPT otrzymuje ostatnio wiele wiadomości. Google ma własną wersję o nazwie Bard . To tylko JEDEN rodzaj narzędzia, które wykorzystuje sztuczną inteligencję. ChatGPT i Bard to chatboty, co oznacza, że możesz rozmawiać z nimi tak, jakbyś rozmawiał z osobą. Zapytaj go w normalnym języku o wszystko, co chcesz, aby asystent zrobił dla ciebie. Jeśli nie podoba ci się wynik, rozmawiaj dalej z ChatBotem, dopóki nie dopracuje swoich danych wyjściowych tak, jak chcesz.

AI to nie tylko chatboty.

🤖Jakie rodzaje narzędzi EdTech mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję?

🤖Istnieje kilka rodzajów narzędzi EdTech (technologii edukacyjnych), które wykorzystują sztuczną inteligencję, aby nauka była przyjemniejsza i skuteczniejsza. Oto kilka przykładów:

 1. Spersonalizowane platformy edukacyjne: te narzędzia wykorzystują sztuczną inteligencję do zrozumienia mocnych i słabych stron każdego ucznia oraz preferencji edukacyjnych. Tworzą niestandardowe ścieżki nauczania, aby pomóc uczniom uczyć się we własnym tempie i doskonalić w obszarach, które stanowią dla nich wyzwanie.
 2. Inteligentne systemy korepetycji: te systemy oparte na sztucznej inteligencji działają jak wirtualni korepetytorzy, prowadząc uczniów przez problemy i ćwiczenia. Zapewniają informacje zwrotne, wskazówki i wyjaśnienia w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nauka jest bardziej interaktywna i wciągająca.
 3. Wirtualni asystenci nauczania: chatboty lub wirtualni asystenci napędzani sztuczną inteligencją mogą odpowiadać na pytania uczniów, udostępniać dodatkowe zasoby, a nawet przeprowadzać quizy. Oferują wsparcie poza godzinami zajęć i mogą pomóc uczniom w odrabianiu prac domowych i innych zadaniach.
 4. Automatyczne ocenianie i informacje zwrotne: sztuczna inteligencja może pomóc nauczycielom zaoszczędzić czas, automatycznie oceniając zadania, quizy i testy. Niektóre narzędzia mogą nawet zapewniać uczniom spersonalizowane informacje zwrotne, pomagając im zrozumieć popełniane przez nich błędy i poprawiać wyniki.
 5. Testy adaptacyjne: sztuczna inteligencja może tworzyć testy adaptacyjne, które dostosowują poziom trudności na podstawie wyników ucznia. Pomaga to dokładnie zmierzyć wiedzę i zrozumienie przedmiotu przez ucznia.
 6. Aplikacje do nauki języków: aplikacje do nauki języków oparte na sztucznej inteligencji mogą pomóc uczniom ćwiczyć mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie w nowym języku. Mogą zapewnić spersonalizowane lekcje i udzielić natychmiastowej informacji zwrotnej na temat wymowy i gramatyki.
 7. Zaawansowana analityka: sztuczna inteligencja może analizować duże ilości danych, aby identyfikować wzorce i trendy w nauce uczniów. Nauczyciele mogą wykorzystać te informacje, aby udoskonalić swoje strategie nauczania i zapewnić ukierunkowane wsparcie uczniom, którzy tego potrzebują.

To tylko kilka przykładów z wielu narzędzi EdTech, które wykorzystują sztuczną inteligencję do ulepszenia procesu uczenia się. Wykorzystując sztuczną inteligencję, narzędzia te mają na celu stworzenie bardziej angażujących, wydajnych i spersonalizowanych środowisk edukacyjnych dla uczniów.

Szybsze arkusze robocze? Nie, dziękuję.

Niestety, istnieje wiele firm EdTech, które wykorzystują moc sztucznej inteligencji, aby po prostu szybciej tworzyć arkusze kalkulacyjne. Szybsze arkusze nie poprawią edukacji. Szybsze arkusze robocze nie uczynią lepszych ludzi. Używanie sztucznej inteligencji do odtwarzania zadań papierowych to łatwy owoc i łatwy sposób dla firm EdTech na twierdzenie, że używają sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja powinna pozwolić na większą humanizację i interakcję.

Czym jest innowacja?

Uważaj na firmy, które twierdzą, że mają sztuczną inteligencję. WIĘC CO! AI to nie smak. To chwyt marketingowy. Sztuczna inteligencja ma potencjał robienia fajnych rzeczy, które pomagają wprowadzać innowacje w nauczaniu i uczeniu się. Jednak po spacerze po konferencji i obejrzeniu wielu produktów, które twierdzą, że „wykorzystują sztuczną inteligencję”, jestem poważnie rozczarowany .

Potężna technologia powinna umożliwiać innowacje.

Jeśli narzędzie wykorzystuje sztuczną inteligencję do szybszego wykonywania tych samych czynności… nie bądź pod wrażeniem.

Uczenie się i relacje skoncentrowane na uczniu

O ile nie sądzimy, że nauczycieli zastąpią roboty, musimy korzystać z narzędzi, które pomogą nam być bardziej ludzkimi. Nie bardziej robotycznie. Niektórzy pytali mnie, po co przyszedłem na konferencję. Moja odpowiedź nie brzmiała „AI”. Nie, moja odpowiedź brzmiała: „rozwiązania zorientowane na ucznia”.

Pytania, które należy zadać podczas oceny narzędzia AI

 1. W jaki sposób to narzędzie zapewnia studentom wybór?
 2. Czy to narzędzie pozwala na uwzględnienie zainteresowań uczniów w ich nauce?
 3. Czy uczniowie są w stanie wykonywać różne zadania, czy jest to po prostu samodzielne?
 4. W jaki sposób to narzędzie zapewnia uczniom spersonalizowany kontekst?
 5. Jaki jest poziom krytycznego myślenia (DOK) zadań wykonywanych przez uczniów?
 6. Czy to narzędzie pomaga uczniom poczuć się bardziej upoważnionymi do nauki?
 7. Jak mogę lepiej komunikować się z uczniami w sposób osobisty dzięki temu narzędziu?
 8. W jaki sposób sztuczna inteligencja w tym narzędziu dostosowuje się do indywidualnych potrzeb edukacyjnych i zainteresowań każdego ucznia?
 9. Czy sztuczna inteligencja może rozpoznać i zareagować na stany emocjonalne uczniów, takie jak frustracja lub dezorientacja, aby zapewnić odpowiednie wsparcie?
 10. W jaki sposób sztuczna inteligencja zapewnia prywatność i bezpieczeństwo danych uczniów?
 11. Jakiego rodzaju dane wykorzystuje sztuczna inteligencja do formułowania zaleceń lub personalizacji procesu uczenia się oraz w jaki sposób te dane są gromadzone i przetwarzane?
 12. W jaki sposób sztuczna inteligencja promuje współpracę i komunikację między uczniami, zarówno w klasie, jak i poza nią?
 13. Czy proces podejmowania decyzji przez sztuczną inteligencję jest przejrzysty i czy nauczyciele i uczniowie mogą zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego formułuje określone zalecenia?
 14. Czy sztuczna inteligencja może być dostosowywana lub modyfikowana przez nauczycieli w celu dostosowania ich do konkretnego programu nauczania lub celów nauczania?
 15. W jaki sposób sztuczna inteligencja ułatwia zróżnicowanie w klasie, umożliwiając nauczycielom zaspokojenie różnorodnych potrzeb uczniów?
 16. W jaki sposób sztuczna inteligencja zachęca uczniów do refleksji nad swoją nauką i wyznaczania celów do poprawy?
 17. W jaki sposób sztuczna inteligencja integruje się z innymi narzędziami i zasobami, których nauczyciel może już używać w swojej klasie?
 18. W jaki sposób sztuczna inteligencja wspiera rozwój podstawowych umiejętności, takich jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, kreatywność i współpraca?
 19. Jakie rodzaje rozwoju zawodowego lub zasobów szkoleniowych firma oferuje, aby pomóc nauczycielom skutecznie wdrożyć sztuczną inteligencję w swoich klasach?
 20. W jaki sposób sztuczna inteligencja uwzględnia różnorodność kulturową i językową wśród uczniów, zapewniając integracyjne i sprawiedliwe doświadczenia edukacyjne?
 21. Czy sztuczna inteligencja może być skutecznie wykorzystywana zarówno w zdalnych, jak i stacjonarnych środowiskach nauczania i jak wspiera płynne przejście między nimi?
 22. W jaki sposób sztuczna inteligencja pomaga nauczycielom monitorować postępy uczniów w czasie i odpowiednio dostosowywać ich instrukcje?
 23. Jakie dowody, takie jak badania lub studia przypadków, potwierdzają skuteczność sztucznej inteligencji w poprawie wyników i zaangażowania uczniów?
 24. Czy są jakieś wbudowane funkcje ułatwień dostępu, które zapewniają, że sztuczna inteligencja jest użyteczna dla wszystkich uczniów, w tym uczniów niepełnosprawnych lub o specjalnych potrzebach?
 25. W jaki sposób sztuczna inteligencja wspiera uczenie się oparte na projektach lub empiryczne, umożliwiając uczniom zastosowanie wiedzy i umiejętności w rzeczywistych kontekstach?
 26. W jaki sposób firma jest na bieżąco z najnowszymi postępami w zakresie sztucznej inteligencji i najlepszymi praktykami edukacyjnymi oraz w jaki sposób wpływa to na ciągły rozwój narzędzia?
 27. Jakiego rodzaju stałe wsparcie zapewnia firma w zakresie rozwiązywania problemów, aktualizacji i rozwiązywania wszelkich problemów technicznych lub pedagogicznych, które mogą się pojawić?
 28. W jaki sposób sztuczna inteligencja integruje opinie nauczycieli i uczniów, aby stale ulepszać i udoskonalać swoje funkcje i możliwości?
 29. Jakie są minimalne wymagania systemowe do korzystania z narzędzia opartego na sztucznej inteligencji i czy jest ono kompatybilne z różnymi urządzeniami i platformami powszechnie używanymi w klasach?
 30. Jak przyjazne dla użytkownika jest narzędzie sztucznej inteligencji zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów oraz jakie zasoby wprowadzające są dostępne, aby ułatwić im korzystanie z niego?
 31. Czy sztuczna inteligencja może dostosować się do różnych środowisk uczenia się, takich jak nauczanie indywidualne, w małych grupach lub w całej klasie?
 32. W jaki sposób sztuczna inteligencja promuje autonomię i samoregulację uczniów, zachęcając ich do przejęcia odpowiedzialności za naukę?
 33. Czy sztuczną inteligencję można zintegrować z innymi narzędziami EdTech, systemami zarządzania nauczaniem lub systemami informacji o uczniach, z których obecnie korzysta nauczyciel lub szkoła?
 34. W jaki sposób firma rozwiązuje potencjalne problemy etyczne związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w edukacji, takie jak stronniczość algorytmiczna, przejrzystość i uczciwość?
 35. Jaki rodzaj społeczności lub sieci firma oferuje nauczycielom korzystającym z narzędzia AI, umożliwiając im dzielenie się najlepszymi praktykami, zasobami i pomysłami?
 36. W jaki sposób sztuczna inteligencja pomaga nauczycielom ułatwiać znaczące powiązania między różnymi obszarami przedmiotowymi, promując interdyscyplinarne uczenie się i głębsze zrozumienie pojęć?

Kwestie zdrowia psychicznego — jak sztuczna inteligencja może pomóc

Szczególnie po pandemii musimy dbać o zdrowie psychiczne uczniów. Szlifowanie uczniów poprzez zadania o niskim poziomie krytycznego myślenia i kreatywności bez troski o ich samopoczucie psychiczne jest błędem. Poprosiłem ChatGPT o kilka wskazówek, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być wykorzystana, aby pozwolić nauczycielom troszczyć się o zdrowie psychiczne, a nie tylko wpychać treści do mózgów uczniów.

🤖AI może odegrać znaczącą rolę we wspieraniu nauczycieli i uczniów w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Wykorzystując narzędzia i technologie oparte na sztucznej inteligencji, nauczyciele mogą skupić się na promowaniu dobrego samopoczucia emocjonalnego, tworzeniu sprzyjającego środowiska do nauki i priorytetowym traktowaniu własnego zdrowia psychicznego. Oto jak sztuczna inteligencja może pomóc:

 1. Wczesne wykrywanie i interwencja: sztuczna inteligencja może analizować dane z interakcji, wyników i zaangażowania uczniów online, aby identyfikować wzorce, które mogą wskazywać na problemy ze zdrowiem psychicznym lub stres. Nauczyciele mogą korzystać z tych spostrzeżeń, aby zapewnić terminowe wsparcie, skierowania lub udogodnienia w razie potrzeby.
 2. Wsparcie uczenia się społeczno-emocjonalnego (SEL): narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą pomóc nauczycielom włączyć SEL do swojego programu nauczania, ucząc uczniów podstawowych umiejętności, takich jak samoświadomość, empatia i regulacja emocji. Może to stworzyć bardziej wspierającą emocjonalnie klasę i promować ogólne samopoczucie psychiczne.
 3. Zmniejszenie obciążenia nauczycieli: sztuczna inteligencja może zautomatyzować zadania administracyjne, takie jak ocenianie i śledzenie obecności, pozwalając nauczycielom skupić się na swoich uczniach i poświęcić więcej czasu na samoopiekę i radzenie sobie ze stresem. Zmniejszone obciążenie pracą może pomóc złagodzić wypalenie zawodowe nauczycieli i poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego.
 4. Spersonalizowane zasoby zarządzania stresem: narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą oferować dostosowane zasoby i strategie radzenia sobie ze stresem i lękiem, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Dzięki zrozumieniu indywidualnych potrzeb i preferencji narzędzia te mogą zapewnić ukierunkowane wsparcie w utrzymaniu dobrostanu psychicznego.
 5. Wirtualne systemy wsparcia: oparte na sztucznej inteligencji chatboty lub wirtualni asystenci mogą oferować wsparcie i zasoby związane ze zdrowiem psychicznym, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Może to zapewnić dostępną, nieoceniającą przestrzeń do szukania pomocy i porady w razie potrzeby.
 6. Ułatwienie komunikacji: sztuczna inteligencja może pomóc nauczycielom pozostać w kontakcie z uczniami i rodzicami, umożliwiając im dzielenie się aktualizacjami postępów uczniów, omawianie wszelkich wątpliwości i współpracę nad strategiami wspierającymi dobre samopoczucie psychiczne.
 7. Monitorowanie dynamiki zajęć: sztuczna inteligencja może analizować interakcje w klasie i zapewniać wgląd w klimat społeczny i emocjonalny. Nauczyciele mogą wykorzystać te informacje, aby rozwiązać wszelkie problemy, takie jak zastraszanie lub wykluczenie społeczne, oraz promować bardziej integracyjne i wspierające środowisko uczenia się.
 8. Rozwój zawodowy i dbanie o siebie: sztuczna inteligencja może pomóc nauczycielom zidentyfikować zasoby i możliwości rozwoju zawodowego związane ze zdrowiem psychicznym, samoopieką i radzeniem sobie ze stresem. Inwestując we własne dobro, nauczyciele mogą lepiej wspierać zdrowie psychiczne swoich uczniów.

Wykorzystując sztuczną inteligencję, nauczyciele mogą proaktywnie rozwiązywać problemy związane ze zdrowiem psychicznym w klasie i stawiać na pierwszym miejscu własne dobro. Może to prowadzić do bardziej sprzyjającego środowiska uczenia się i lepszych wyników zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.

Uważaj na Snake Oil

Zdrowa doza sceptycyzmu jest zawsze wskazana przy podejmowaniu decyzji o narzędziach do wykorzystania z uczniami. Firmy EdTech obiecują ci księżyc i przykleją na produkcie naklejkę „AI”. Jednak sam fakt, że wykorzystuje sztuczną inteligencję, nie sprawia, że produkt jest magiczny ani dobry dla uczniów.

Załóżmy, że większość narzędzi AI EdTech to olej węża.

Wejdź głębiej, zadawaj wiele pytań na temat zaangażowania uczniów, ich kreatywności i współpracy, interakcji, humanizacji, obaw związanych z prywatnością, obaw związanych z potencjalną stronniczością oraz tego, jak to naprawdę czyni lepszych LUDZI zamiast szybszego wypełniania arkuszy.

 • 10 sposobów wykorzystania EdTech do podniesienia poziomu nauki

  10 sposobów wykorzystania EdTech do podniesienia poziomu nauki

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku cyfrowym ważne jest przygotowanie uczniów do biegłości w posługiwaniu się technologią. Jednak „bez papieru to pedagogika”. Skupienie się wyłącznie na zastąpieniu tradycyjnych zasobów zasobami cyfrowymi grozi przeoczeniem prawdziwego potencjału EdTech. Zamiast tego powinniśmy skupić się na wykorzystaniu technologii edukacyjnych w celu podniesienia poziomu doświadczeń edukacyjnych naszych uczniów. Wykorzystując moc EdTech, możemy promować współpracę, krytyczne myślenie, kreatywność i zindywidualizowaną naukę — ostatecznie tworząc bardziej angażujące i dynamiczne środowisko w klasie. Zastanów się, jak wykorzystać EdTech do podniesienia poziomu nauczania.

 • Płaca nauczyciela jest głupia

  Płaca nauczyciela jest głupia

  Próba porównania harmonogramów wynagrodzeń nauczycieli jest głupia. 30 lat w 10 kolumnach i jak widzisz porównanie stanu do stanu przy tak zróżnicowanych kosztach utrzymania? Stworzyłem arkusz kalkulacyjny, aby spróbować dokonać tych porównań, abyśmy mogli naprawdę zobaczyć, dlaczego wynagrodzenie nauczyciela jest głupie.

 • Farkle nauczy uczniów strategii

  Farkle nauczy uczniów strategii

  Użyj gry Farkle, gry w kości, aby nauczyć uczniów, jak przekazywać swoje strategie. Pozwoli ci to skupić się na zwiększeniu krytycznego myślenia w klasie.