W sobotę rozpoczynają się w Chinach spotkania „dwóch sesji”, najważniejsze doroczne zgromadzenia polityczne, na których oczekuje się, że władze przedstawią plany gospodarcze kraju na nadchodzący rok i przetasują kluczowe stanowiska.

Oczekuje się, że inicjatywy na rzecz budowy gospodarki cyfrowej będą wysoko na liście priorytetów.

W niedzielę odbędzie się posiedzenie Narodowego Kongresu Ludowego (NPC), parlamentu kraju, a dzień wcześniej odbędzie się posiedzenie Komitetu Narodowego Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej (CPPCC), najwyższego organu doradczego w kraju. Spotkania mają potrwać około dwóch tygodni.

Oto niektóre z cyfrowych trendów, na które należy zwrócić uwagę.

Wielkie plany

W poniedziałek Chiny wdrożyły wielki plan cyfryzacji , który kładzie nacisk na zbudowanie cyfrowej infrastruktury dla gospodarki do 2025 roku.

Zgodnie z planem Chiny mają na celu zintegrowanie technologii z realną gospodarką, w tym „zastosowanie technologii cyfrowej w rolnictwie, produkcji, finansach, edukacji, usługach medycznych, transporcie i energetyce”. Wzywa również do „szeroko dostępnych cyfrowych usług publicznych”.

Plan został wydany po tym, jak prezydent Chin Xi Jinping napisał w styczniowym artykule, że technologie, takie jak blockchain, sztuczna inteligencja, 5G i przetwarzanie w chmurze, będą głównymi motorami nowej gospodarki kraju i sprostania międzynarodowej konkurencji.

W tę narrację przewija się wezwanie do „polegania na sobie”. Iris Pang, główna ekonomistka think tanku ING Economics, napisała we wtorkowym raporcie, że „samodzielność w zaawansowanej technologii” jest kluczowym tematem na spotkaniach czołowych liderów.

„Wierzymy, że rząd zapewni fundusze zarówno publicznym, jak i prywatnym instytucjom badawczym na zaangażowanie w badania i rozwój (badania i rozwój), których ostatecznym celem jest osiągnięcie samodzielności w zaawansowanej technologii” – napisał Pang.

John Hemmings, starszy dyrektor amerykańskiego instytutu badawczego Pacific Forum, powiedział na konferencji prasowej w Waszyngtonie na początku tego tygodnia, że inicjatywa Xi dotycząca cyfrowych Chin ma wielkie ambicje.

„To strategia cyfrowa, która napędza wszystkie wysiłki w Chinach. To nie jest tylko strategia przemysłowa. To nie jest tylko strategia sektora technologicznego” – powiedział.

„Dotyczy to każdego obszaru: politycznego, gospodarczego, wojskowego, a nawet polityki zagranicznej i miejsca Chin na świecie” – powiedział Hemmings, który w lutym wraz z innym naukowcem opublikował artykuł badawczy zatytułowany „Cyfrowe Chiny: strategia i jej geopolityczne implikacje”.

Blockchain, metaverse

Pomimo zakazu transakcji kryptograficznych Chiny uważają technologię blockchain za klucz do swojej infrastruktury cyfrowej, a rosnąca liczba chińskich samorządów lokalnych wykazuje zainteresowanie rozwojem Web3.

Co najmniej tuzin chińskich miast i prowincji wydało plany lub polityki mające na celu przyspieszenie rozwoju przemysłu Web3 i Metaverse , w tym Szanghaj , centrum finansowe kraju.

Szanghaj opublikował w lipcu zeszłego roku dokument strategiczny, aby do końca 2025 r. zbudować branże związane z Metaverse o wartości około 52 miliardów USD.

Kraj ujawnił również w lutym, że tworzy krajowe centrum badawcze technologii blockchain w stolicy Pekinie, które już włączyło wykorzystanie blockchain do swojego zarządzania, budując katalog danych oparty na blockchain dla ponad 80 departamentów miejskich.

Pi Jianlong, prawnik z Pekinu i członek CPPCC, powiedział w tym tygodniu lokalnym mediom , że w Chinach pojawiają się nowe typy wirtualnych nieruchomości, które nie mieszczą się w kategorii nieruchomości finansowych, i że istnieje pilna potrzeba uregulowania takich aktywów .

Pi powiedział, że planuje złożyć wniosek na dwóch sesjach mający na celu przyspieszenie ustawodawstwa dotyczącego ochrony własności wirtualnej.

Według Pi, takie wirtualne nieruchomości są często powiązane z zasobami w świecie rzeczywistym, takimi jak wino, herbata lub dzieła sztuki, i są zasilane technologią blockchain i inteligentnymi kontraktami.

Pi dodał, że kraj powinien powołać instytucje zajmujące się przechowywaniem i weryfikacją wirtualnej własności, ponieważ druga co do wielkości gospodarka świata stara się zwiększyć swoje międzynarodowe kompetencje w świecie Web3 lub ewolucji zdecentralizowanego Internetu działającego w technologii blockchain.

Johnny Ng, członek Rady Legislacyjnej Hongkongu i członek CPPCC, powiedział w zeszłym miesiącu w wywiadzie dla chińskich mediów państwowych, że jest zainteresowany dyskusją na temat Metaverse i Web3 podczas dwóch sesji.

Ng dodał, że Hongkong ma dobrą pozycję , aby stać się centrum przemysłu Web3 po tym, jak miasto opublikowało w zeszłym roku odpowiednie dokumenty dotyczące polityki.

Lily King, dyrektor operacyjny singapurskiej platformy przechowywania kryptowalut Cobo, napisała w lutowym komentarzu dla Forkast : „Wydaje się, że chiński rząd próbuje powtórzyć to, co zrobił z przemysłem internetowym w erze Web2: zbudować ekosystem, który jest niezależny od publicznych łańcuchów bloków na rynku globalnym — Web3 o chińskich cechach”.

King dodał, że chiński rząd postrzega technologię blockchain i aktywa cyfrowe jako potencjalne źródła wzrostu gospodarczego.

„Jednak wszystkie zawirowania i skandale w globalnym przemyśle kryptograficznym w ciągu ostatniego roku prawdopodobnie tylko potwierdziły jego postrzeganie kryptowaluty jako zagrożenia dla stabilności finansowej i społecznej”.

docelowy PKB

W ubiegłym roku chińscy planiści ekonomiczni wyznaczyli cel wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) od trzech dekad na poziomie 5,5% na 2022 r.

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, centralnego instytutu badawczego, przewidywali w zeszłym miesiącu , że wzrost PKB Chin może wynieść zaledwie 5% w 2023 r.

Pang z ING Economics napisał, że rynek przewiduje wzrost PKB na poziomie od 5,5 do 6% po dwóch sesjach, ale „nie będzie to łatwe dla rządu do osiągnięcia, mimo że Chiny stopniowo się odbudowują”.

„Spodziewamy się, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 5%, a nawet 5,5%, jeśli konsumpcja i rynek pracy będą bardzo silne” – dodał Pang.

Zobacz powiązany artykuł: Jak kształtuje się Web3 w Chinach — z „chińską charakterystyką”