Gigant pamięci masowej w chmurze, Dropbox, dołączył dziś dowalki firm technologicznych ogłaszających zwolnienia . Firma ogłosiła dzisiaj, że zwolni 16% swojego personelu, co odpowiada około 500 pracownikom, ze względu na spowolnienie wzrostu i – jak powiedział dyrektor generalny Drew Houston – ponieważ „nareszcie nadeszła era komputerów AI”.

Wydaje się, że są to pierwsze zwolnienia, jakich firma dokonała od stycznia 2021 r., kiedy to zwolniła 315 pracowników w ferworze pandemii COVID-19.

Ostatnia selekcja została ogłoszona personelowi w notatce od dyrektora generalnego i współzałożyciela Drew Houston , a także w zgłoszeniu SEC .

W zgłoszeniu SEC zauważono, że firma poniesie opłaty w wysokości około 37–42 mln USD w związku ze zwolnieniami, które zostaną odnotowane w drugim kwartale. Wyniki za I kwartał, które zostaną podane w najbliższy czwartek, 4 maja, będą zgodne z oczekiwaniami lub nawet powyżej oczekiwań, dodał.

Jak na ironię, nawet z dobrymi wynikami i faktem, że Dropbox jest rentowny, Houston powiedział, że firma decyduje się na krok zapobiegawczy, aby zmniejszyć zatrudnienie i zainwestować w nowe obszary, aby nadążyć za tempem zmian, biorąc pod uwagę spowolnienie wzrostu.

„Chociaż nasza działalność jest rentowna, nasz wzrost spowalnia. Częściowo wynika to z naturalnego dojrzewania naszych istniejących biznesów, ale ostatnio przeciwności związane ze spowolnieniem gospodarczym wywarły presję na naszych klientów, a co za tym idzie na naszą działalność. W rezultacie niektóre inwestycje, które kiedyś przynosiły dodatnie zwroty, nie są już trwałe” – napisał.

Interesujące jest to, że wymienia on również sztuczną inteligencję jako główny czynnik.

„Po drugie i bardziej konsekwentne, w końcu nadeszła era komputerów AI” – kontynuował. „Przez wiele lat wierzyliśmy, że sztuczna inteligencja da nam nowe supermoce i całkowicie odmieni pracę opartą na wiedzy. I od dawna budujemy w kierunku tej przyszłości, jak pokaże tegoroczna oferta produktowa”.

Dla tych, którzy ostrzegali, że sztuczna inteligencja nieuchronnie doprowadzi do utraty większej liczby miejsc pracy, będzie to niepokojące zjawisko. Bardziej cyniczni mogą argumentować, że jest to łatwa i odpowiednia wymówka do cięcia kosztów już teraz, aby utrzymać rynek i inwestorów w optymizmie, że Dropbox zmienia się z duchem czasu i sam nie zostanie zakłócony przez kolejną falę innowacji.

Houston powiedział, że pracownicy, których to dotyczy, zostaną powiadomieni dzisiaj i zakończą pracę do jutra. Przed dzisiejszą przeprowadzką firma zatrudniała 3125 pracowników.

Według trackera Layoffs.fyi w 2023 roku w sektorze technologicznym zwolniono ponad 184 000 osób w prawie 620 firmach technologicznych.

Więcej w przyszłości.