W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja jest bardzo popularna, a jej motywem jest niedawna popularność ChatGPT i nowej wyszukiwarki Bing firmy Microsoft . Ta technologia jest ekscytująca, ale także dojrzała do nadużyć ze strony złych aktorów.

Dyrektor laboratorium Advancing Human and Machine Reasoning John Licato udał się do Gizmodo , aby wyrazić swoje zaniepokojenie. Mówi, że poczta spamowa oparta na sztucznej inteligencji może wkrótce dotrzeć do Twojej skrzynki odbiorczej.

Tradycyjnie poczta spamowa wykorzystywała podstęp, aby nakłonić użytkowników do kliknięcia niebezpiecznych łączy, zainstalowania złośliwego oprogramowania i podania danych osobowych. Wraz z rosnącą dostępnością technologii dużych modeli językowych oszukańcze taktyki stają się łatwiejsze do zainicjowania niż kiedykolwiek.

Spamerzy prawdopodobnie skorzystają na bardziej szczegółowych informacjach o użytkownikach bez potrzeby pracy z tak dużą ilością danych, mówi Licato. Styl życia, wartości społeczne i przekonania polityczne to czynniki, które można lepiej rozszyfrować i wykorzystać do oszustwa.

Srebrna podszewka w tym wszystkim? Filtry spamu również skorzystają na sztucznej inteligencji w taki sam sposób, jak spamerzy. Mamy nadzieję, że bardziej wyrafinowane sposoby oznaczania niechcianej poczty będą możliwe dzięki wykorzystaniu mocy dużych modeli językowych.

Nie jest jasne, ile czasu minie, zanim rozpocznie się nowy spamowy wyścig zbrojeń. Jeśli przewidywania Licato są prawidłowe, być może nie będziemy musieli długo czekać, aby się o tym przekonać.

Źródło obrazu w nagłówku: Tumisu przez Pixabay

źródło: Gizmodo