Zwiększenie krytycznego myślenia w klasie powinno być celem wszystkich nauczycieli. Książka Building Thinking Classrooms to doskonała lektura dla każdego nauczyciela (jest mowa o matematyce, ale strategie pedagogiczne są dobre dla każdego poziomu klasy lub przedmiotu), który stara się, aby jego uczniowie więcej myśleli. Granie w gry strategiczne może być świetnym sposobem na zaangażowanie uczniów i pomoc uczniom w ćwiczeniu komunikowania ich strategii i myślenia. Jedną z gier, których do tego używam, jest „Farkle”. Farkle to gra w kości, w której używa się 6 kości. Niech uczniowie grają w małych grupach na zmianę i poproś ich o podzielenie się z grupą rozumowaniem każdego ruchu.

Uczyń standardem „Jaka jest Twoja strategia” w swojej klasie

Krytyczne myślenie jest podstawową umiejętnością dla uczniów, ponieważ przygotowuje ich do odniesienia sukcesu w środowisku akademickim i poza nim. Jednym ze skutecznych sposobów kultywowania umiejętności krytycznego myślenia w klasie jest zachęcanie uczniów do wyjaśniania swoich strategii podczas rozwiązywania problemów lub pracy nad projektami. Takie podejście zmusza uczniów do analizowania ich procesów myślowych, oceniania różnych perspektyw i udoskonalania zrozumienia złożonych pojęć.

Moim celem jest, aby uczniowie naturalnie odpowiadali na pytania krytyką, analizą lub strategią. Uczę uczniów o Głębi Wiedzy (DOK) w pierwszym tygodniu szkoły i jest to ciągła rozmowa przez cały rok. Mówię uczniom, że „ponieważ” to moje ulubione słowo. Nawet jeśli pytanie nie jest pytaniem wyższego poziomu, możemy je potencjalnie zwiększyć, wyrabiając w uczniach nawyk dodawania „ponieważ”.

Kluczowe korzyści z zachęcania uczniów do wyjaśniania swoich strategii

 1. Organizowanie i wyjaśnianie procesów myślowych : Wymaganie od uczniów sformułowania ich strategii umożliwia im rozbicie złożonych pomysłów na prostsze komponenty, wspierając ulepszone umiejętności krytycznego myślenia.
 2. Promowanie samooceny : Kiedy uczniowie wyjaśniają swoje podejście, oceniają własne rozumienie, pomagając im rozpoznać i zająć się lukami lub błędnymi przekonaniami w ich myśleniu.
 3. Wzmacnianie uzasadnienia i rozumowania : Strategie artykułowania zmuszają uczniów do rozwijania logicznych argumentów i rozważania alternatywnych punktów widzenia, zwiększając ich zdolność krytycznego myślenia.
 4. Zachęcanie do refleksji i udoskonalania : Strategie dzielenia się pozwalają uczniom zidentyfikować obszary wymagające poprawy, co prowadzi do bardziej wyrafinowanych podejść i głębszego zrozumienia tematu.
 5. Angażowanie z różnymi perspektywami : w klasach uczniowie mają kontakt ze strategiami swoich rówieśników, promując krytyczne myślenie poprzez zachęcanie ich do rozważenia wielu podejść i oceny zasług każdego z nich.
 6. Rozwijanie wrażliwości na informacje zwrotne : Gdy uczniowie otrzymują informacje zwrotne od nauczycieli i kolegów z klasy, mogą rozpoznać błędy w swoim myśleniu, co skłania ich do zmiany i ulepszenia strategii — jest to niezbędny element krytycznego myślenia.
 7. Ulepszone stosowanie i transfer wiedzy : Wyjaśnianie strategii często obejmuje łączenie pojęć z różnych obszarów wiedzy, co wymaga od uczniów rozpoznania relacji i skutecznego zastosowania informacji w nowych sytuacjach.

Zasady Farkle'a

Farkle to gra w kości, w której rzucasz 6 kośćmi. Musisz zdobyć punkty, inaczej otrzymasz FARKLE. Farkle daje zero punktów za rundę. Podstawowa punktacja polega na tym, że dostajesz 50 punktów za 5 i 100 punktów za 1. Jeśli zdobędziesz 3 tego rodzaju, to liczba razy 100 (z wyjątkiem trzech 1, które dają 1000 punktów), więc trzy 4 to 400 punktów. Zdobądź dodatkowe cztery, a otrzymasz dodatkowe 400 punktów! Strit daje 1500 punktów, a trzy pary to 750 punktów. Możesz toczyć się w rundzie tyle, ile chcesz, o ile nie Farkle. MUSISZ zdobyć co najmniej 300 punktów w rundzie, zanim będziesz mógł opuścić rundę.

Czy Farkle to gra strategiczna?

Mój syn odrzucił grę, mówiąc, że to tylko gra szczęścia. Twierdziłem, że jest w tym element strategii. Siedzieliśmy razem przy mojej aplikacji na telefon, dyskutując o tym, co ja bym wybrała i co on by wybrał. Nie zawsze do siebie pasowali. Omawianie strategii to dobry sposób na zwiększenie DOK i myślenia dla uczniów. Gry to świetny sposób na zachęcenie uczniów do opracowywania strategii.

Alexis Gray i ja graliśmy w Farkle, gdzie rozmawialiśmy o strategii, a nie tylko o zdobywaniu punktów. Farkle to sposób, w jaki uczniowie mogą wykazać się myśleniem strategicznym z matematycznym uzasadnieniem. Niezależnie od tego, czy uczniowie obliczą rzeczywiste prawdopodobieństwa, czy zrozumieją niektóre podstawowe pojęcia, takie jak rzut 4 kostkami, prawdopodobieństwo NIE otrzymania Farkle'a jest większe niż 3 kości.

Szablony Farkle'a

Wolę prawdziwe kości w klasie, jeśli to możliwe. Mam kości w każdej grupie uczniów w pojemnikach z zapasami, aby uczniowie mogli grać w Farkle, jeśli zakończą zadanie wcześniej. Jednak nie zawsze jest możliwe użycie rzeczywistych kości, więc stworzyłem kilka wersji Farkle w Google.

Szablon Prezentacji Google: alicekeeler.com/farkleslides

Arkusze Google Farkle Dice: alicekeeler.com/farkledice

Link do przykładowych slajdów

Zagraj w Farkle'a

Nie jestem pewien, czy użycie mojego szablonu jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia. Być może korzystanie z gry mobilnej lub strony internetowej jest lepsze dla uczniów, aby ZAANGAŻOWAĆ się (w stylu planu lekcji 5 E) w lekcję. Daj im szansę na opracowanie pewnych strategii. Po pierwsze, muszą grać i uczyć się zasad. Lubię też fizyczne kości, więc jeśli je masz, użyj ich.

Slajdy

Celem moich Prezentacji Google dla Farkle jest zapewnienie uczniom miejsca na wyjaśnienie ich STRATEGII i sposobu myślenia na każdą rundę. Uczniowie mogą grać fizycznymi kośćmi, wirtualnymi kośćmi lub mam arkusz kalkulacyjny , który symuluje rzucanie kośćmi Farkle.

Informacja zwrotna

Jednym z moich ulubionych powodów korzystania z Prezentacji Google są opcje przesyłania opinii. KIEDY uczniowie bawią się (lub nawet po niej), nauczyciel lub rówieśnicy mogą przeglądać slajdy i wstawiać komentarze, aby pomóc uczniom w MYŚLENIU i wyjaśnianiu.

steruj alt m chromebookiem
Strategie alternatywne

Jeśli mnie śledzisz, wiesz, że jestem ogromną fanką Jo Boaler, profesora matematyki ze Stanford i autorki najlepszej w historii książki Mathematical Mindsets . Jedną z rzeczy, które promuje, jest to, aby uczniowie cenili różne podejścia i strategie. Poproś uczniów, aby podzielili się swoimi slajdami Farkle z rówieśnikami. Mam nadzieję, że niektóre komentarze, takie jak „Interesujące, że zdecydowałeś się rzucić tylko jedną kostką, ja rzuciłbym obiema 5” są udostępniane.

Nauczyciele mogą również wstawiać komentarze, aby pomóc uczniom zastanowić się nie tylko nad ich strategią, ale także poprosić ich, aby zagłębili się w matematyczne rozumowanie swojej strategii.

Nie sprawdzanie odpowiedzi

Jedną z rzeczy, które lubię w takich zajęciach, jak ta gra Farkle, jest to, że slajdy każdego ucznia są inne. Mają różne liczby i różne rzuty kostką. Kiedy uczniowie rozwiązują ten sam problem, sprawdzają nawzajem swoje odpowiedzi. Niski poziom krytycznego myślenia. Kiedy uczniowie mają różne liczby, muszą porównać i skontrastować z tym, jak opracowali strategię. Wyższe krytyczne myślenie.

Jak tego używać

Byłoby to dość czasochłonne. Jedną z rzeczy, których jestem zwolennikiem, jest posiadanie JEDNEJ rzeczy na raz, podczas której chodzisz tam iz powrotem z uczniami, aby pomóc rozwinąć ich umiejętności krytycznego myślenia. Inne zajęcia, które mogę zlecić uczniom, to gra Quia lub ćwiczenie Desmos, w którym uczniowie ćwiczą prawdopodobieństwo, a komputer przekazuje uczniowi natychmiastową informację zwrotną. Dzięki temu nauczyciel ma więcej czasu na zaoferowanie uczniom wyzwań, takich jak „Jak obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia Farkle'a z 4 kostkami?” a następnie kontynuuj „ale co by było, gdybyś miał 5 zgonów, jak zmieniłoby to obliczenia?” W rzeczywistości jest wiele rzeczy do rozważenia przy obliczaniu Farkle'a z dużą ilością kości, więc „poprawna odpowiedź” niekoniecznie byłaby celem. „Czy wziąłeś pod uwagę, że 2, 2, 2, 2 i 2, 2, 2, # to oba rzuty inne niż Farkle, jaki to ma wpływ na to, jak wykonasz obliczenia?” Ważniejsza jest strategia uczniów niż ich rzeczywiste obliczenie tego problemu matematycznego.

Przeciągnij kość punktacji

Uczeń rzuca kostką. Fizyczne kości lub wirtualne kości. Uwaga wzdłuż górnej krawędzi to wirtualna kostka do przeciągnięcia. Aby otrzymać kość punktacji, uczeń może ją przeciągnąć na planszę.

Przeciągnij kość punktacji

Sugestia, aby uczniowie zrobili zdjęcie lub zrzut ekranu swojego rzutu kośćmi i umieścili je na slajdzie. Użytkownicy Chromebooków mogą używać klawiszy Control + Shift + Windows Switcher Key. Niesamowite w Chromebookach jest to, że po zrobieniu zrzutu ekranu pojawia się małe wyskakujące okienko, które daje uczniowi możliwość skopiowania go do schowka. Ułatwia to wklejanie bezpośrednio do Prezentacji Google.

Klawisz przełącznika systemu Windows Shift

Zduplikowane slajdy

Farkle wymaga wielu rund rzucania kośćmi, a więc wielu strategii podczas tej samej rundy. (Farkle ma 10 rund.) Przy każdym kolejnym rzucie kostką uczeń powinien powielić slajd i zaktualizować pole strategii. (Pamiętaj, że kontrolka A zaznaczy wszystko, uważam to za przydatne do zastąpienia tekstu z poprzedniego slajdu).

Powieliłem również slajd punktacji dla każdej rundy, ale można go łatwo przeciągnąć do każdej rundy, aby uczeń mógł go zaktualizować.

Odpowiedzią jest zawsze arkusz kalkulacyjny

Ponieważ nie mogę się powstrzymać od kodowania arkuszy kalkulacyjnych, stworzyłem arkusz kalkulacyjny , który specjalnie generuje 6 liczb losowych i pozwala uczniowi ponownie rzucić na potrzeby Farkle.

Menu Farkle'a

Zauważ, że w szablonie obok menu Pomoc znajduje się menu „Farkle Math”.
Menu matematyczne Farkle'a

Uczniowie wybiorą „Rzuć kostką”, aby uzyskać 6 losowych liczb.

Uwaga: ekran zabezpieczeń Google ma przerażać. Zdecydowanie powinieneś uważać na pliki pobierane z Internetu. Oczywiście powiem, że jestem godny zaufania i nie zakodowałem niczego złośliwego ani niczego, co dałoby mi dostęp do twoich plików (nigdy bym tego nie zrobił). Zapoznaj się z blogiem Google , aby uzyskać instrukcje dotyczące autoryzacji skryptu. Musisz kliknąć małe słowa „Zaawansowane”, a następnie link z napisem „niebezpieczne”. To jest bezpieczne! Google informuje Cię, że nie przejrzeli kodu, który autoryzujesz, i nie ręczą za to. TYLKO TY masz dostęp do swoich plików.

Usuń kości niepunktujące

W aplikacji gracze dotykają kostek, które CHCĄ zatrzymać. W moim arkuszu kalkulacyjnym zamiast tego USUWASZ kostki, których NIE chcesz zachować.
Usuń niepunktowaną kość

Menu matematyczne Farkle'a

Aby rzucić ponownie, wróć do menu Farkle Math. Wybierz „Ponownie rzuć”. W wierszu poniżej usunięte numery utworzą nowe numery. Aby było bardziej jasne w menu, co robisz, poszedłem z niegramatycznym „Znowu rzuć” zamiast „Znów rzuć”.
Ponownie przewiń w menu Farkle Math

W przypadku, gdy rzut daje wszystkie kości punktacji, użyj „Rzutu kośćmi”, aby otrzymać nowy rzut 6 liczb.
rzuć kośćmi, aby uzyskać 6 nowych

Wyczyść kości

Na koniec rundy wybierz „Wyczyść kości”. Spowoduje to wyczyszczenie arkusza kalkulacyjnego i umożliwienie graczowi ponownego „rzucenia kośćmi”.

Bawiłem się arkuszem kalkulacyjnym obok Prezentacji. Ułatwiło to rzucanie i rejestrowanie moich działań i strategii.

 • 10 sposobów wykorzystania EdTech do podniesienia poziomu nauki

  10 sposobów wykorzystania EdTech do podniesienia poziomu nauki

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku cyfrowym ważne jest przygotowanie uczniów do biegłości w posługiwaniu się technologią. Jednak „bez papieru to pedagogika”. Skupienie się wyłącznie na zastąpieniu tradycyjnych zasobów zasobami cyfrowymi grozi przeoczeniem prawdziwego potencjału EdTech. Zamiast tego powinniśmy skupić się na wykorzystaniu technologii edukacyjnych w celu podniesienia poziomu doświadczeń edukacyjnych naszych uczniów. Wykorzystując moc EdTech, możemy promować współpracę, krytyczne myślenie, kreatywność i zindywidualizowaną naukę — ostatecznie tworząc bardziej angażujące i dynamiczne środowisko w klasie. Zastanów się, jak wykorzystać EdTech do podniesienia poziomu nauczania.

 • Płaca nauczyciela jest głupia

  Płaca nauczyciela jest głupia

  Próba porównania harmonogramów wynagrodzeń nauczycieli jest głupia. 30 lat w 10 kolumnach i jak widzisz porównanie stanu do stanu przy tak zróżnicowanych kosztach utrzymania? Stworzyłem arkusz kalkulacyjny, aby spróbować dokonać tych porównań, abyśmy mogli naprawdę zobaczyć, dlaczego wynagrodzenie nauczyciela jest głupie.

 • Farkle będzie uczyć uczniów strategii

  Farkle będzie uczyć uczniów strategii

  Użyj gry Farkle, gry w kości, aby nauczyć uczniów, jak przekazywać swoje strategie. Pozwoli ci to skupić się na zwiększeniu krytycznego myślenia w klasie.

 • Czy sztuczna inteligencja sprawi, że szkoła stanie się przestarzała?

  Czy sztuczna inteligencja sprawi, że szkoła stanie się przestarzała?

  Czy AI będzie końcem nauczania i szkoły? Nie ma wątpliwości, że są rzeczy, które sztuczna inteligencja potrafi robić lepiej niż człowiek. Co więc stanie się rolą szkoły lub czy sztuczna inteligencja sprawi, że szkoła stanie się przestarzała?

 • BookWidgets: Zmieniające zasady gry, którym nauczyciele nie mogą się oprzeć

  BookWidgets: Zmieniający zasady gry, którym nauczyciele nie mogą się oprzeć

  W miarę rozwoju technologii edukacyjnych innowacyjne narzędzia odgrywają coraz ważniejszą rolę w klasach na całym świecie. Wśród tych narzędzi BookWidgets okazał się nieocenionym źródłem informacji dla nauczycieli, którzy chcą wzbogacić swoje lekcje i zaangażować uczniów w kreatywny i interaktywny sposób. BookWidgets: Zmieniający zasady gry, którym nauczyciele nie mogą się oprzeć

 • Innowacyjne nauczanie z ChatGPT (AI)

  Innowacyjne nauczanie z ChatGPT (AI)

  Niezależnie od tego, czy korzystasz z ChatGPT, Google Bard, Bing (czyli ChatGPT), czy innego chatbota opartego na sztucznej inteligencji, który zmieni sposób nauczania! Dzięki chatbotom możesz nie tylko zaoszczędzić czas, ale także wprowadzić innowacje w swoim nauczaniu. ChatGPT może wykonać część ciężkiej pracy, aby pomóc Ci w tworzeniu kreatywnych planów lekcji i projektów. Innowacyjne nauczanie z ChatGPT (AI)