Chatboty nie są nową koncepcją — w rzeczywistości pierwsza z nich, Eliza, pochodzi z 1966 roku.

Eliza została przeszkolona w rozpoznawaniu słów kluczowych i zadawaniu odpowiednich pytań. Nie miał żadnej prawdziwej wiedzy o świecie, ale mógł uchodzić na sucho w krótkich, powierzchownych rozmowach brzmiących po ludzku.

eliza pierwszy chatbot
Eliza jest znana jako pierwszy w historii chatbot stworzony, by naśladować psychoterapeutę

Od tego czasu technologia rozwinęła się skokowo. Sprzedawcy internetowi często używają chatbotów zamiast obsługi klienta, oszczędzając roboczogodziny na ogólnych i prostych zapytaniach.

Wirtualni asystenci, tacy jak Siri i Alexa, to kolejny przykład, zdolny do dostarczania prognoz pogody, wysyłania zaproszeń z kalendarza i przeszukiwania sieci w celu uzyskania odpowiedzi na pytania.

Pójdź o krok dalej i dojdziemy do uruchomienia ChatGPT. Jego funkcjonalność wykracza poza proste wezwanie i odpowiedź, odpowiadając na pytania otwarte, podsumowując istniejący tekst, a nawet pisząc kreatywne treści. Następująca iteracja GPT4 może nawet pobierać dane wizualne i opisywać zawartość obrazu.

Od czasu swojej premiery w listopadzie zeszłego roku, ChatGPT jest rewolucyjną siłą w świecie technologii. W ciągu pięciu dni aplikacja miała milion użytkowników, a w drugim miesiącu liczba ta wzrosła do 100 milionów.

W tym czasie OpenAI – firma stojąca za ChatGPT – otrzymała ponad 1 miliard USD finansowania od Microsoft od 2019 roku.

Wraz z tą premierą obie firmy rozszerzyły swoje partnerstwo, aw styczniu 2023 r. Microsoft przeznaczył na tę współpracę 10 miliardów dolarów. W ten sposób gigant technologiczny objął prowadzenie w wyścigu zbrojeń AI, który toczy się dzisiaj.

Idąc dalej, oto spojrzenie na głównych graczy walczących o dominację generatywnej sztucznej inteligencji.

1. Google

Po uruchomieniu ChatGPT – bezpośredniego zagrożenia dla usług wyszukiwarek Google – Google wydało „kod czerwony”, aby poświęcić więcej uwagi swoim produktom związanym ze sztuczną inteligencją. W firmie zespoły przełączały się, by pracować nad prototypami, które mogłyby generować grafikę i inne grafiki.

W ciągu dwóch miesięcy wymyślili odpowiedź na OpenAI: Bard, konwersacyjne narzędzie AI oparte na własnym modelu przetwarzania języka Google LaMDA. Niestety debiut Barda nie poszedł zgodnie z planem.

W ogłoszeniu wideo prezentującym sprawność chatbota widzowie zauważyli, że Bard był niedokładny w jednej ze swoich odpowiedzi.

Bard to eksperymentalna konwersacyjna usługa sztucznej inteligencji obsługiwana przez LaMDA. Stworzony przy użyciu naszych dużych modeli językowych i informacji z sieci, jest punktem wyjścia dla ciekawości i może pomóc uprościć złożone tematy? https://t.co/fSp531xKy3 pic.twitter.com/JecHXVmt8l

— Google (@Google) 6 lutego 2023 r

To spowodowało, że Alphabet – spółka macierzysta Google – następnego dnia straciła 100 miliardów dolarów wartości rynkowej, ponieważ jej akcje spadły o około dziewięć procent.

Pod koniec marca Google uruchomił Bard do publicznego dostępu w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z planami rozszerzenia na więcej krajów i obsługi większej liczby języków z czasem. Według badań i opinii publicznej Bard pozostaje w tyle za ChatGPT – nawet nie za GPT4 – w wielu funkcjach, co sugeruje, że monopol Google w wyszukiwarkach może być nadal zagrożony.

2. Amazonka

Amazon jest jednym z najnowszych gigantów technologicznych, którzy dołączają do wyścigu AI, oferując szereg usług skierowanych do programistów i firm.

Pierwszy, Amazon Bedrock, to narzędzie B2B, które pozwoli firmom na budowanie chatbotów i generatywnych narzędzi AI bez konieczności zarządzania własną infrastrukturą czy modelami językowymi. Firmy będą mogły dostosowywać modele za pomocą własnych danych, aby tworzyć spersonalizowane narzędzia wyszukiwania, boty obsługi klienta lub generatory tekstu.

amazon ai
Kredyty obrazkowe: Amazon

W ramach Bedrock Amazon uruchomił również dwa własne duże modele językowe, w tym Amazon Titan, który jest w stanie streszczać tekst i odpowiadać na pytania otwarte.

Poza tym Amazon buduje chipy, które są zoptymalizowane pod kątem generatywnych aplikacji AI i uruchomił bezpłatne oprogramowanie o nazwie CodeWhisperer, które może zapewnić programistom pomoc w kodowaniu w czasie rzeczywistym.

3. Baidu

Wyścig zbrojeń AI przyciągnął firmy z całego świata, w tym Baidu, twórców wiodącej chińskiej wyszukiwarki.

Według stanu na grudzień 2022 r. Baidu stanowiło ponad 60 procent udziału w chińskim rynku wyszukiwarek – Bing zajął trzecie miejsce z wynikiem 12 procent, a Google nawet nie znalazł się w pierwszej piątce z wynikiem trzech procent.

Po ogłoszeniu swojego chatbota – zwanego po angielsku ERNIE Bot – w lutym, cena akcji Baidu wzrosła o ponad 15 procent w ciągu jednego dnia. Zostało to szybko odwrócone w marcu, kiedy bot został faktycznie zaprezentowany.

baidu ernie bot
Odsłonięcie ERNIE Bot / Image Credits: Baidu

Prezentacja możliwości ERNIE Bota nie została dobrze przyjęta, ponieważ wydawała się napisana w skrypcie i nie pokazywała, jak bot jest używany w czasie rzeczywistym. Dyrektor generalny Robin Li wspomniał nawet, że narzędzie nie było doskonałe i ujawniali je tylko ze względu na zapotrzebowanie rynku.

W tej chwili ERNIE Bot nie jest otwarty do użytku publicznego. Ci, którzy korzystali z bota, przyznają, że jest on znacznie lepiej zoptymalizowany pod kątem tematów związanych z rynkiem chińskim. Jest również zgodny z krajowymi standardami cenzury i nie odpowiada na pytania , które rząd może uznać za „delikatne” .

4.Microsoft

Dzięki partnerstwu z OpenAI Microsoft pozostaje wiodącym graczem w generatywnej sztucznej inteligencji. Wprowadził tę technologię w szeregu usług, w szczególności w wyszukiwarce Bing.

Wraz z uruchomieniem czatu Bing po raz pierwszy w historii wyszukiwarka przekroczyła 100 milionów aktywnych użytkowników dziennie. Według PodobneWeb integracja ChatGPT odpowiada za 15-procentowy wzrost ruchu.

Sztuczna inteligencja może to zrobić — to?

Odkryj, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja może zwiększyć Twoją kreatywność osobistą i zawodową. ?? pic.twitter.com/V0QAG5Fq1e

— Microsoft (@Microsoft) 24 marca 2023 r

Jest to zgodne z celem Microsoftu, jakim jest zwiększenie strumienia przychodów z reklam cyfrowych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zwiększyła swoją działalność reklamową o około 80 procent, głównie dzięki rozwojowi Bing.

Biorąc to pod uwagę, Microsoft nadal pozostaje daleko w tyle za Google, który wygenerował ponad 10-krotność kwoty z reklam w 2022 r.

Oprócz Bing, Microsoft wprowadza również technologię generatywnej sztucznej inteligencji w swoim pakiecie produktów Office. Nazwany Microsoft Copilot , użytkownicy mogą teraz korzystać ze sztucznej inteligencji, aby pomóc tworzyć prezentacje, pisać treści i wizualizować dane z arkuszy kalkulacyjnych.

5. Alibaba

Chiński gigant e-commerce Alibaba również wrzucił swoją nazwę do kapelusza, a dyrektor generalny Daniel Zhang przyznał, że generatywna sztuczna inteligencja zwiastuje przełomowy moment dla branży technologicznej.

W kwietniu firma ogłosiła plany debiutu własnego bota w stylu ChatGPT o nazwie Tongyi Qianwen. Chociaż nie ma ustalonej daty premiery, firma planuje zintegrować ten produkt z całą gamą aplikacji.

alibaba tongyi qianwen
Kredyty obrazkowe: kod i hakowanie

Na początek Tongyi Qianwen będzie dostępny jako część DingTalk – popularnej aplikacji do komunikacji w przedsiębiorstwach, z ponad 100 milionami użytkowników w Chinach – i pomoże użytkownikom między innymi w przygotowywaniu e-maili i podsumowywaniu notatek.

Podobnie jak Amazon, Alibaba przyjmie również klientów B2B, którzy mogą tworzyć własne duże modele językowe i wdrażać aplikacje AI za pomocą Tongyi Qianwen.

Źródło obrazu wyróżnionego: Forbes / Reuters / BBC / CNBC


Przeczytaj także
Nowy hype train: czy sztuczna inteligencja odciąga uwagę od kryptowaluty?