Jak bezpieczne są tysiące satelitów w kosmosie przed hakerami tu na Ziemi? To pytanie, na które Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła odpowiedzieć podczas pierwszego w swoim rodzaju ćwiczenia z cyberbezpieczeństwa, w którym grupa włamała się do satelity demonstracyjnego, aby przetestować jego środki bezpieczeństwa.

Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym na początku tego tygodnia, ESA zaprosiła ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa w przemyśle kosmicznym, aby spróbowali przejąć kontrolę nad demonstracyjnym nanosatelitą OPS-SAT. Podczas ćwiczeń hakerzy stosowali różne „etyczne” techniki hakerskie, aby przejąć kontrolę nad systemem.

Hakerom udało się włamać do satelity i przejąć kontrolę nad globalnym systemem pozycjonowania ładunku, jego systemem kontroli położenia, a nawet kamerą pokładową. Raport mówi, że wykorzystali standardowe prawa dostępu, aby uzyskać kontrolę, a następnie wprowadzili szkodliwy kod wykorzystujący kilka luk w zabezpieczeniach.

Haker pracuje na laptopie Źródło obrazu: krisanapong detraphiphat/Getty

Zmiany te pozwoliły hakerom zamaskować ich działania, a także skompromitować dane przesyłane z powrotem na Ziemię — posuwając się nawet do modyfikacji obrazów przechwyconych przez kamerę pokładową. CYSAT zorganizował całe ćwiczenie, aby zobaczyć, jak podatne są satelity na ataki hakerskie.

Oczywiście obawy tutaj są astronomiczne — zwłaszcza, że coraz więcej firm zaczyna polegać na satelitach w zakresie informacji i operacji. Zarówno satelity wojskowe, jak i cywilne będą musiały zabezpieczyć się przed włamaniem, zapewniając aktualne rozwiązania bezpieczeństwa, które uniemożliwią wykorzystanie tych luk.

Wiceprezes ds. rozwiązań cybernetycznych w Thales, Pierre-Yves Jolivet, mówi, że ćwiczenie było bezprecedensowe, ale ważne dla podniesienia świadomości na temat wszelkich potencjalnych wad i słabych punktów w systemach satelitarnych, abyśmy mogli dostosować zarówno obecne, jak i przyszłe działania, aby poprawić ochronę przed takimi atakami .

To tylko najnowszy eksperyment, który widzieliśmy z udziałem satelitów, ponieważ Chiny niedawno pozwoliły sztucznej inteligencji przejąć kontrolę nad satelitą , aby zobaczyć, co zrobi. Chociaż nie miał kontroli, jaką mieli hakerzy podczas tego ćwiczenia, wzbudził pewne pytania dotyczące tego, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zbierać informacje podczas korzystania z satelitów w przyszłości.