Southwest Airlines jest ponownie uziemiony przez usterkę techniczną, Reddit planuje śledzić Twittera i pobierać opłaty za korzystanie z jego API, a kiedy myślisz, że sztuczna inteligencja porusza się zbyt szybko, przygotuj się na kolejny szok dzięki automatycznej sztucznej inteligencji o nazwie Auto-GPT przesuwa granice nawet dalej.

Hashtag zyskujący popularność na Amazon Alexa Plakietka Podcastów Google – szerokość 200 pikseli

Te historie i nie tylko znajdziesz w Hashtag Trends w środę, 19 kwietnia

Jestem twoim gospodarzem Jim Love, CIO IT World Canada i TechNewsDay w USA – oto najświeższe wiadomości z branży technologicznej.

Southwest Airlines powraca w wiadomościach z kolejną usterką komputerową uziemiającą swój samolot. Następuje to po katastrofalnym grudniu, w którym surowa pogoda i problemy z niesprawnymi starszymi systemami firmy, które nie były w stanie sobie z tym poradzić, spowodowały odwołanie ponad 15 000 lotów w grudniu. Ta porażka kosztowała firmę ponad 800 milionów dolarów.

Według raportu w Axios, urzędnicy Federalnej Administracji Lotnictwa potwierdzili, że około 10:30 we wtorek Southwest został zmuszony do wstrzymania odlotów linii lotniczej z powodu „przejściowych problemów technologicznych”. Trzydzieści minut później FAA napisała na Twitterze, że loty zostały odwołane.

W oświadczeniu na swojej stronie Southwest obwinił „zaporę sieciową dostarczoną przez dostawcę”, która przestała działać jako przyczyna problemów.

Chociaż awaria wydaje się być stosunkowo krótkotrwała, osoby często podróżujące samolotem będą wiedziały, że zakłócenia na tym poziomie będą przez jakiś czas falować w systemie.

Źródła obejmują: Southwest Airlines Axios

Witryna społecznościowa Reddit zacznie pobierać opłaty za dostęp do swojego interfejsu API, po podobnym niedawnym ruchu Twittera.

Jednak w przeciwieństwie do Twittera Reddit pozostanie bezpłatny dla programistów, którzy tworzą aplikacje i boty pomagające ludziom korzystać z ich forów lub dla badaczy, którzy studiują Reddit w celach niekomercyjnych lub akademickich.

Ale dyrektor generalny Steve Huffman powiedział New York Times, że firmy, które indeksują Reddit i „nie zwracają żadnej wartości” użytkownikom Reddit, będą musiały płacić za korzystanie z usług API.

Reddit jest jedną z wielu platform, które szukają sposobów zarabiania na ogromnych ilościach treści tworzonych przez użytkowników. Platformy te są coraz częściej wykorzystywane do szkolenia oprogramowania, takiego jak ChatGPT Open AI, ale to nie zwraca nic akcjonariuszom Reddita.

Niektórzy spekulują, że część tego wynika z tego, że Reddit może ponownie przyjrzeć się ofercie publicznej jeszcze w tym roku. Dodatkowe źródła przychodów poprawiłyby wycenę spółki.

Reddit miał wartość około 10 miliardów w sierpniu 2021 roku, ale podobno wartość ta znacznie spadła w ciągu ostatniego roku. Jednym z powodów byłyby jego zarobki. Szacuje się, że Reddit ma dochody z reklam w przedziale 350 milionów dolarów, ale to niewiele w porównaniu z zarobkami Meta (Facebook) w wysokości 113 miliardów, a nawet Twittera, pomimo wyzwań, które nadal pochłaniały około 7 miliardów dolarów w 2022 roku.

Reddit chce również wykorzystać sztuczną inteligencję w operacjach swojej witryny, szczególnie w zarządzaniu generowanym przez sztuczną inteligencję tekstem i komentarzami. Podobnie jak Twitter, boty generujące tekst AI stanowią ogromny problem. Oprócz zarządzania tym zagrożeniem Reddit szuka również innych sposobów pomocy wielu moderatorom, którzy prowadzą swoje fora za pomocą kilku zautomatyzowanych narzędzi.

Źródła obejmują: TechCrunch

WhatsApp i Signal, a także pięć innych aplikacji grożą zakończeniem świadczenia usługi w Wielkiej Brytanii, jeśli rząd uchwali ustawę o bezpieczeństwie online, która, jak twierdzi, wyeliminuje metody szyfrowania.

Ustawa o bezpieczeństwie online pierwotnie miała na celu kryminalizację treści zachęcających do samookaleczenia na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, TikTok i YouTube. Został zmieniony, aby w większym stopniu koncentrować się na bezpieczeństwie dorosłych i dzieci, w tym na kwestiach wykorzystywania seksualnego dzieci. Chociaż urzędnicy rządowi twierdzą, że nie zablokuje to szyfrowania typu end-to-end, WhatsApp i inni twierdzą, że nadzór dozwolony przez ustawę zrobiłby dokładnie to – „zniweczył cel szyfrowania typu end-to-end i naruszyłby prywatność wszystkich użytkowników ”.

Aplikacje do przesyłania wiadomości pozostają buntownicze, ale są równie sprzeciwiane przez grupy takie jak NSPCC, brytyjska organizacja charytatywna chroniąca dzieci, która powiedziała, że „Eksperci wykazali, że możliwe jest zwalczanie materiałów związanych z wykorzystywaniem dzieci w kompleksowo zaszyfrowanych środowiskach”.

Źródła obejmują: Gizmodo

Rząd kanadyjski jest ostatnim, który stanął za prawem do naprawy ruchu. Według raportu w Techdirt, budżet na 2023 rok zawiera sformułowania, które będą próbowały wprowadzić znaczące reformy prawa do naprawy do 2024 roku. Jest to dodatek do innych zielonych inicjatyw, w tym ulg podatkowych w wysokości 4,5 miliarda dolarów (CDN) dla producentów czystych technologii i uniwersalne porty ładowania w urządzeniach w celu zmniejszenia ilości odpadów.

Prawo do naprawy jest kamieniem węgielnym nowego ruchu na rzecz zrównoważonego rozwoju w IT.

W Kanadzie Rada Zarządzania Cyfrowego opublikowała szacunki, że do 2025 roku technologia cyfrowa będzie odpowiadać za 8 procent emisji gazów cieplarnianych . A zużycie energii z technologii cyfrowych rośnie 6 razy szybciej niż w pozostałej części gospodarki.

Podczas gdy wielu skupiło się na oszczędności energii nowego sprzętu, ci, którzy opowiadają się za zrównoważonym rozwojem, zwracają uwagę, że rzeczywisty wpływ urządzeń IT na ślad węglowy dotyczy ich produkcji. Chociaż ilość ta różni się w zależności od urządzenia, około 80 procent śladu węglowego komputera przypada na produkcję i wysyłkę. Według zwolenników wydłużenie żywotności urządzenia może znacznie zmniejszyć wpływ na środowisko.

Źródła: IT World Canada Tech Dirt   Rada Zarządzania Cyfrowego

A najnowszą rzeczą w sztucznej inteligencji jest nowa eksperymentalna aplikacja open source w języku Python o nazwie Auto-GPT.

Auto-GPT wykorzystuje GPT-4, ale jest w stanie działać autonomicznie, przy niewielkiej interwencji człowieka. W przeciwieństwie do GPT-4, który wymaga monitów od człowieka, Auto-GPT działa „samoczynnie”.

Możesz powiedzieć Auto-GPT, do jakiego celu dąży, i spróbuje wyprodukować wszystko, czego potrzebuje, aby wykonać swoje zadanie. W demonstracjach, które widzieliśmy, wydaje się nawet, że jest „samokrytyczny”, szukając sposobów, w jakie może się nie udać i poprawić.

Ponownie, w przeciwieństwie do ChatGPT, Auto-GPT ma również dostęp do Internetu w czasie rzeczywistym i wydaje się, że ma „pamięć krótkotrwałą”. Nawet gdy zostanie przerwany, zapamięta zadanie, nad którym pracuje, oraz historię swojej pracy i dotychczasową naukę.

Można go nawet skonfigurować do instrukcji głosowych za pośrednictwem połączenia z ElevenLabs.

Został opublikowany na GitHubie 30 marca przez firmę Significant Gravitas, która przedstawia się jako niezależny przedsiębiorca i twórca gier.

Auto-GPT może również działać na zwykłym laptopie, chociaż wymaga połączenia z GPT-3.5 lub 4 i innymi zewnętrznymi narzędziami. Wymaga pewnej instalacji, ale nie wymaga znaczących umiejętności technicznych, aby go uruchomić. Istnieje kilka filmów na YouTube, które mogą przeprowadzić każdego przez konfigurację.

Twórcy zauważają, że istnieją ograniczenia dotyczące oprogramowania. Może mieć pewne problemy podczas konfrontowania się ze złożonymi zadaniami biznesowymi. Ale z tego, co wykazano, jest z pewnością wysoce funkcjonalny i może oznaczać kolejny krok w demokratyzacji sztucznej inteligencji.

Twierdzenie z niedawnego tweeta , że „Auto-GPT przesuwa granice tego, co jest możliwe dzięki sztucznej inteligencji”, jest, z tego, co widzieliśmy do tej pory, żadną czczą przechwałką.

Źródła: GitHub   ZDNet

To najważniejsze wiadomości technologiczne na dziś. Hashtag Trending jest emitowany pięć dni w tygodniu z codziennymi wiadomościami technicznymi, a my mamy specjalne wydanie weekendowe, w którym przeprowadzamy dogłębny wywiad z ekspertem w dziedzinie rozwoju technologii, który jest w wiadomościach.

Śledź nas na Apple, Google, Spotify lub gdziekolwiek znajdziesz swoje podcasty. Linki do wszystkich omówionych przez nas historii można znaleźć w wersji tekstowej tego podcastu pod adresem itworldcanada.com/podcasts

Uwielbiamy twoje komentarze – dobre lub złe. Możesz mnie znaleźć na LinkedIn, Twitterze lub na Mastodon jako @therealjimlove na naszej stronie Mastodon technews.social. Lub po prostu zostaw komentarz pod wersją tekstową na stronie itworldcanada.com/podcasts

Jestem twoim gospodarzem, Jim Love, życzę wspaniałej środy!