Wraz ze świeżym spojrzeniem na system bankowy po upadku Silicon Valley Bank , istnieje inny aspekt systemu finansowego, któremu często poświęca się mniej uwagi: wrażliwość systemów technologicznych, na których działają globalne instytucje finansowe.

Podczas gdy doświadczenie użytkowników końcowych w zakresie usług finansowych, zarówno w środowisku instytucjonalnym, jak i detalicznym, uległo znacznej zmianie — w dużej mierze dzięki technologii cyfrowej — bankowość internetowa, handel, transfery globalne itp. Podstawowa infrastruktura, która umożliwia przeprowadzanie tych transakcji, to w rzeczywistości znacznie bardziej analogowy, niż wielu zdaje sobie z tego sprawę.

Załóżmy, że patrzysz na finanse na poziomie instytucjonalnym, gdzie ryzyko systemowe jest często najwyższe. W takim przypadku wiele działań w bankach, brokerach i firmach zarządzających inwestycjami, takich jak zakładanie konta (znane również jako konfiguracja przedtransakcyjna) oraz procesy potransakcyjne następujące po transakcji, są w rzeczywistości dość ręczne. Procesy obejmujące różne e-maile, arkusze kalkulacyjne, a nawet faksy łączą się, tworząc złożoną sieć punktów kontaktowych, dzięki którym działa globalny system finansowy. Każde oprogramowanie wspierające ten proces jest często przestarzałym systemem, który stał się przestarzały dzięki najnowszym osiągnięciom w chmurze, sztucznej inteligencji i nie tylko.

Błędy w procesie

Pojedynczy punkt styku w tej złożonej sieci, który jest źle zarządzany lub przeoczony przez błąd człowieka, może siać spustoszenie w transakcji, a w połączeniu z ogólną wydajnością globalnego systemu. W rzeczywistości błędy te zdarzają się dość często — prawie codziennie. Korekta błędu wymaga dodatkowego czasu, zasobów i kosztów. Badanie przeprowadzone w 2017 r. przez Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) zatytułowane The Industry View on Trade Exceptions wykazało, że prawie 20% wszystkich transakcji finansowych kończy się niepowodzeniem z powodu złych danych spowodowanych tego rodzaju odmiennymi procesami operacyjnymi.

Problem dostrzegają również klienci instytucji finansowych. Ankieta Thomson Reuters z 2017 r. zatytułowana Zgodność KYC: The Rising Challenge of Corporates, przeprowadzona wśród ponad 1000 instytucji finansowych, wykazała, że 84% klientów ma negatywną opinię na temat swoich obecnych doświadczeń związanych z wdrażaniem.

Transformacja cyfrowa w niechętnej branży

Potrzeba transformacji cyfrowej wśród instytucji finansowych jest rażąca. Koszty, finansowe i pod względem wydajności, stały się oczywiste. Technologia wprowadziła wiele postępów, takich jak sztuczna inteligencja i chmura , które mogą pomóc w scentralizowaniu i usprawnieniu wielu najbardziej uciążliwych procesów bankowych. Jednak branża historycznie wolno przyjmowała najnowocześniejsze technologie, a obawy dotyczące zgodności tylko potęgowały niechęć.

Zamiast podejmować kosztowny i często bezproduktywny proces innowacji wewnętrznie, wiele największych światowych instytucji zaczęło korzystać z platformy, która pojawiła się w 2019 roku o nazwie Saphyre . Platforma oparta na sztucznej inteligencji oferuje interoperacyjność, która pozwala firmom zaprowadzić porządek w chaosie. Dotyczy to zarówno zakładania konta, jak i procesów potransakcyjnych.

Impuls do rozwoju Saphyre był prosty. Współzałożony przez braci bliźniaków, Stephena i Gabino Roche, duet rozpoznał wyniszczające punkty bólu, które istniały w back office banków po tym, jak Gabino spędził czas pracując w jednych z największych na świecie. Zdali sobie sprawę z możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji do scentralizowania tego, co wcześniej było ciągiem e-maili i faksów. „Zamiast oddzielnego zarządzania ręczną pocztą e-mail, faksami i arkuszami kalkulacyjnymi, powinniśmy przyjrzeć się scentralizowanemu rozwiązaniu w chmurze, w którym wszystkie podmioty zewnętrzne mogą udzielić pozwolenia i zobaczyć te same informacje w tym samym czasie” — powiedział prezes Saphyre, Stephen Roche.

„Następnie dostarczamy informacje, znając relacje wraz z kontekstem każdego udostępnianego punktu danych i dokumentu, i wprowadzamy tę strukturę na etapie poprzedzającym transakcję, aby zachować integralność danych przez cały cykl życia funduszu/transakcji”.

Procesy i sztuczna inteligencja

Dyrektor generalny Saphyre, Gabino Roche, w niedawnym artykule dla Advisors Magazine zwrócił uwagę na obecny proces stosowany przez wiele banków, że „za niektórymi z tych banków jest taśma klejąca, która łączy wszystkie te systemy w celu przetłumaczenia informacji i zapewnienia płynnego działania bez Twojej wiedzy. , klienta lub tych różnych menedżerów inwestycyjnych i funduszy hedgingowych”, dodał, „Przeprowadzanie tego wszystkiego za pośrednictwem poczty elektronicznej, faksu i arkusza kalkulacyjnego oznacza, że można je przechwycić. Jeśli umieścisz je na bezpiecznej, interoperacyjnej platformie, możesz umożliwić demokratyzację tych danych w celu faktycznej bezproblemowej integracji i mapowania do wszystkich starszych systemów wewnętrznych z komputerów mainframe z lat 80. i 90.”.

Tworząc usprawniony proces wraz z bezpiecznym dostępem do uprawnionych stron i łatwością udostępniania, Saphyre była w stanie rozwiązać problemy, które przez dziesięciolecia nękały największe światowe firmy przed i po transakcji. Wynik osiągnięty przez pierwszych klientów Saphyre był ogromny.

Platforma zwróciła uwagę JP Morgan, który stał się jednym z pierwszych klientów. Doprowadziło to jednak również do podwyżek rundy finansowania Saphyre w 2020 r., które łącznie wyniosły ponad 18 mln USD wsparcia . Obecnie z platformy Saphyre korzysta ponadprzeciętna liczba wiodących na świecie zarządzających aktywami, maklerów-dealerów i powierników. Ostatnie komunikaty prasowe wskazują, że do platformy dołączyli giganci z branży, w tym Blackrock, BNY Mellon, Northern Trust, American Century Investments, LGIM i Franklin Templeton.

Przyszłość rynków finansowych

Branża bankowa , a także rynki kapitałowe na całym świecie wydają się być w coraz większym stopniu uzależnione od sztucznej inteligencji i innych innowacji w celu utrzymania bezpiecznych i wydajnych rynków w miarę wzrostu wolumenu transakcji na rynku działającym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Wielu graczy z branży ma na oku cel znany jako T-0 (lub T-Zero), oznaczający skrócenie czasu potrzebnego do zamknięcia transakcji finansowej do zera lub tego samego dnia. Rynki globalne działają obecnie w ramach T-2 z 48 godzinami potrzebnymi do zakończenia transakcji. Pochodzenie T-2 w dużej mierze wywodzi się z podstawowych procesów ręcznych wymaganych do realizacji transakcji za kulisami. Podczas gdy branża od dawna naciskała na przejście na T-0, złożoność operacyjna w systemie ręcznym była zbyt zniechęcająca, aby było to wykonalne. Wielu ekspertów uważa obecnie, że rzeczywistość może być bliska dzięki sztucznej inteligencji i automatyzacji.

Skuteczność i dokładność globalnych potęg finansowych stały się bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to szczególnie prawdziwe na niestabilnym rynku, który szybko się zmienia. Saphyre odważnie postawiła na zbudowanie niezbędnej technologii, aby się tam dostać.

Źródło obrazu wyróżnionego: Pexels; Dziękuję!