Witamy w wydaniu edukacyjnym. Oszukałem list mojego redaktora. Ten, który właśnie czytasz. Bardzo mi przykro.

Słuchaj, nie zamierzałem tego robić, ale magazyny mają bardzo napięte terminy, a jeśli je przegapisz, zostajesz z pustymi stronami. Więc kiedy zdałem sobie sprawę, że zostało mi tylko kilka godzin, aby to sfinalizować, spanikowałem.

A potem zrobiłem to, co robi coraz większa liczba z nas: zwróciłem się do ChatGPT, niesamowicie oszałamiającego, generatywnego oprogramowania AI OpenAI, aby mi pomóc. Po przeszkoleniu go na niektórych moich wcześniejszych pracach zapytałem o wykorzystanie sztucznej inteligencji w edukacji.

Sztuczna inteligencja już teraz robi wielkie rzeczy w edukacji. Przetwarzając ogromne ilości danych na temat wyników uczniów, algorytmy sztucznej inteligencji mogą dostosowywać instrukcje do potrzeb poszczególnych uczniów, co może oznaczać znaczną poprawę wyników uczniów. Chatboty i wirtualni asystenci mogą zapewnić uczniom pomoc i informację zwrotną na miejscu. Kto potrzebuje korepetytora, gdy ma się inteligentnego asystenta?

Ale tutaj sprawy stają się naprawdę ekscytujące: modele językowe, takie jak ChatGPT, mogą faktycznie generować tekst podobny do ludzkiego, co czyni je idealnymi do całej gamy aplikacji edukacyjnych. Modele te mogą tworzyć interaktywne materiały edukacyjne, takie jak chatboty, które odpowiadają na pytania uczniów lub tworzą spersonalizowane quizy. Mogą nawet generować streszczenia złożonych tekstów, raporty na temat zbiorów danych lub całe eseje i artykuły naukowe.

Na pewno są też wyzwania. Jednym z największych problemów jest ryzyko stronniczości algorytmów. Musimy upewnić się, że te algorytmy są zaprojektowane i przetestowane w sposób, który zapewni wszystkim uczniom uczciwy wstrząs. Innym jest oczywiście możliwość oszukiwania.

Najważniejsze jest jednak to, że sztuczna inteligencja i modele językowe, takie jak ChatGPT, zmienią sposób, w jaki myślimy o edukacji, i musimy upewnić się, że używamy tych narzędzi w sposób etyczny, sprawiedliwy i skuteczny.

Czy więc poprzednie cztery akapity, które zostały wygenerowane przez ChatGPT, a następnie lekko zredagowane przeze mnie, są etyczne? Gdyby zostały przedstawione jako moja własna praca bez wyraźnego ujawnienia (jak ta), argumentowałbym, że odpowiedź brzmi „nie”. I nawet przy takim ujawnieniu wciąż jesteśmy trochę w szarej strefie — istnieje wiele pytań dotyczących wszystkiego, od plagiatu, przez dokładność, po dane, na których te modele były szkolone.

Rzeczywistość jest taka, że jesteśmy w zupełnie nowym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie sztucznej inteligencji w edukacji i nie jest jasne, co to będzie oznaczać. Świat się zmienił i nie ma odwrotu.

Jak wyjaśnia William Douglas Heaven, nasz starszy redaktor ds. sztucznej inteligencji w artykule na okładce tego wydania , technologie takie jak ChatGPT będą miały wiele naprawdę użytecznych i transformujących aplikacji w klasie. Tak, prawie na pewno będą one również wykorzystywane do oszukiwania. Ale wyeliminowanie tego rodzaju technologii z sal lekcyjnych, zamiast próbować je okiełznać, jest krótkowzroczne. Rohan Mehta, 17-letni uczeń szkoły średniej w Pensylwanii, wysuwa podobny argument, sugerując, że droga naprzód zaczyna się od okazania wiary poprzez pozwolenie uczniom na eksperymentowanie z narzędziem.

Tymczasem Arian Chameneh zabiera nas do klasy w Danii , gdzie uczniowie korzystają z aplikacji monitorujących nastrój, podczas gdy kraj zmaga się z ogromnym wzrostem depresji wśród młodych ludzi. Znajdziesz tu także historię Moiry Donovan o tym, jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do dalszej analizy i zrozumienia wielowiekowych tekstów, przekształcając w ten sposób badania humanistyczne. Joy Lisi Rankin zagłębia się w długą historię ruchu uczenia się kodowania i jego ewolucji w kierunku różnorodności i integracji. I proszę, nie przegapcie opowieści Susie Cagle o kalifornijskiej szkole , która zamiast zmuszać uczniów do ucieczki przed dzikim pożarem, wzmocniła swoje obiekty, aby ugasić płomienie, i czego możemy się nauczyć z tego doświadczenia.

Oczywiście mamy o wiele więcej do przeczytania i, miejmy nadzieję, również do przemyślenia. I jak zawsze, chciałbym usłyszeć twoją opinię. Możesz nawet użyć ChatGPT do wygenerowania go — nie mam nic przeciwko.

Dziękuję,

Mata

@mat/ mat.honan@technologyreview.com