W nowej erze informacji, szybkości i zwinności stare metody zarządzania operacjami, dystrybucją lub technologią nie zakończą pościgu. Zamiast tego potrzebna jest zmiana sposobu myślenia, która nada priorytet holistycznej strategii transformacji cyfrowej i wykorzysta intuicyjne, bezpieczne i zautomatyzowane usługi działające w czasie rzeczywistym. Jednocześnie docenia wzmacniające aspekty starego paradygmatu, które pobudzają wzrost. Może się to wydawać zniechęcające, ale jest osiągalne dzięki dobrze przemyślanej strategii cyfrowej transformacji.

Prowadzi nas to do pytania za milion dolarów: czym dokładnie jest transformacja cyfrowa? A jak Twoja firma może się zmienić?

Przygotowaliśmy kompletny przewodnik po transformacji cyfrowej — pomoże Ci zrozumieć, czym ona jest, dlaczego warto ją rozważyć i jak zacząć. Ten przewodnik omówi następujące kwestie:

  • Cyfrowa transformacja
  • Znaczenie DX
  • Cztery filary DX
  • Strategia DX

Czym jest transformacja cyfrowa?

W skrócie transformacja cyfrowa ma miejsce, gdy zaawansowane technologie są wbudowane we wszystkie operacje firmy. Obejmuje wszystkie krytyczne aspekty Twojej firmy — w tym procesy, operacje, modele biznesowe i doświadczenia klientów. Nowoczesne technologie, takie jak AI, ML, RPA, multi-cloud i inne, wykorzystują dane do transformacji całego przepływu pracy w firmie. Korzyści? Inteligentne przetwarzanie, szybsze i bardziej świadome podejmowanie decyzji oraz wgląd w czasie rzeczywistym stają się czynnikami napędzającymi szybką reakcję na zakłócenia na rynku.

Urządzenia mobilne, media społecznościowe, przetwarzanie w chmurze i koncepcja Internetu rzeczy (IoT) sprawiają, że wpływ technologii jest bardziej przejrzysty i ceniony. Jak cytuje ekspert firmy RedHat: Lepsze życie dzięki oprogramowaniu — oto czym jest transformacja cyfrowa.

Choć może się to wydawać dość proste, jego implikacje są głębokie. Jak wspomniano wcześniej, transformacja cyfrowa to zmiana sposobu myślenia — a kultura jest jej istotną częścią. Ostatecznie przekłada się to na sposób, w jaki działa Twoja firma, napędza motywację pracowników, dostarcza wartość dla klienta i sprzyja wzrostowi na podstawowym poziomie. To ostatecznie zmienia sposób, w jaki klienci postrzegają Twoją markę, czego oczekują i jak wymyślasz możliwości tworzenia nowej wartości.

Jakie znaczenie ma strategia transformacji cyfrowej?

Wpływ technologii cyfrowych może być przytłaczający; jednak staje się to ważniejsze niż kiedykolwiek, szczególnie po globalnej pandemii. To, co wcześniej ograniczało się do umożliwienia obsługi klienta, teraz wykracza poza konwencjonalne wymiary. Każda firma chce wyprzedzać konkurencję — i przejść od trybu przetrwania do ciągłego sukcesu.

Według badań przeprowadzonych przez Foundry, budżety technologiczne wzrosną (do 51%) lub pozostaną na stałym poziomie (39%) na początku przyszłego roku, przy czym najbardziej znaczący przydział budżetu zostanie przeznaczony na oprogramowanie (35%).

Budżety techniczne

Liderzy również dostrzegają potencjalny zakres DX iw związku z tym zwiększają swoje inwestycje w tym sektorze. W swoich wysiłkach na rzecz skalowania innowacji poprzez transformację cyfrową wielu liderów technologicznych absorbuje skutki pandemii, inwestując w technologie takie jak chmura i sztuczna inteligencja. W rezultacie podejście to umożliwiło wielu liderom technologicznym 5-krotnie szybszy wzrost i większe przychody.

Mówiąc najprościej, przyspieszona transformacja cyfrowa jest powodem, dla którego żyjemy w epoce cyfrowej. Dostosowanie się do tego czynnika różnicującego może pomóc w spełnieniu stale rosnących oczekiwań klientów, dostawców i partnerów.

4 filary transformacji cyfrowej

Cyfrowa transformacja jest nadrzędna, napędzając mnóstwo możliwości, po których następują wyzwania. Na szczęście możemy to dla Ciebie uprościć, kładąc cztery filary transformacji cyfrowej:

Filary transformacji cyfrowej

Kiedy skupisz się na każdym filarze naraz, Twoja podróż DX-owa będzie bardziej osiągalna i znacząca.

Skuteczna strategia transformacji cyfrowej

Zainicjowanie zmiany w całym przedsiębiorstwie jest trudne. Dlatego konieczne jest stworzenie solidnych podstaw transformacji, aby osiągnąć wymierne rezultaty. Oto pięć kluczowych obszarów, którymi należy się zająć, aby zapewnić ciągłą poprawę sukcesu biznesowego:

1. Transformacja strategii biznesowej:

Niech technologia stanie się centralnym punktem Twojej strategii biznesowej. Twój wybór technologii będzie oznaczał Twoje perspektywy sukcesu biznesowego.

2. Dostosowanie operacji biznesowych:

Określ punkty bólu swoich klientów i pracowników. Eksperymentuj z nowymi sposobami, które pomogą Ci zaspokoić niezaspokojone potrzeby. Ostrożne zajęcie się każdą potrzebą poprzez inteligentne wdrożenie procesów zapewni Twojej firmie większą elastyczność i długowieczność.

3. Przyjęcie nowych praktyk

Wprowadź nowe praktyki poparte nowoczesnymi możliwościami inżynieryjnymi. Zobacz technologię i ludzi z innej perspektywy — która jest bardziej dostępna i łatwiejsza do dostosowania.

4. Bądź bardziej otwarty na nowe technologie

Nie ograniczaj się do standardowych technologii. Uczyń sukces klienta i firmy swoim celem końcowym. Zastosuj modułowe podejście do katalizowania innowacji oraz zwiększania szybkości i skalowalności dzięki bogatym partnerstwom ekosystemowym i zrównoważonym zmianom.

5. Zabierz ze sobą swoich ludzi

Dążąc do transformacji cyfrowej, nie zapomnij o transformacji swoich ludzi i kultury. Wyposaż swoich pracowników w nowe umiejętności cyfrowe, aby przygotować ich do nowych sposobów pracy, zapewniając trwałe zmiany. Ponadto wspieraj kulturę, która zachęca do płynnej integracji przyjętych technologii i możliwości, aby zapewnić płynne przejście.

Umożliwienie cyfrowej transformacji dzięki cyfrowej pomysłowości
Skuteczna strategia transformacji cyfrowej jest praktyczna i osiągalna. Postępowanie zgodnie z powyższymi wytycznymi i wykorzystanie istniejących możliwości może sprawić, że Twoja droga do cyfrowej adopcji będzie płynna i bezbolesna. Większość firm wciąż szuka pracy nad transformacją; jednak można je zgubić i zawsze najlepiej szukać renomowanych usług konsultingowych w zakresie transformacji cyfrowej .