Z Maker Learn Festival RELOADED szkolenie trwa!

Od 14 do 18 listopada ucz się najnowszych technologii i doskonal swoje umiejętności tworzenia w zaciszu własnego domu dzięki corocznemu festiwalowi Make Learn w Rzymie. Z ponad 50 propozycjami szkoleń od naszych partnerów i twórców. Warsztaty, prelekcje, webinaria poświęcone innowacjom: od sztucznej inteligencji do robotyki, od recyklingu do upcyklingu; od cyfrowej produkcji po zrównoważony rozwój i wiele więcej. Są też kursy dla dzieci i młodzieży!

Spotkaliśmy się z niesamowitymi producentami Maker Faire Rome — świeżo po ich wydarzeniu w historycznym rzymskim Gazometro w dniach 7-9 października — w celu uzyskania rekomendacji treści dla międzynarodowej publiczności. Należy pamiętać, że chociaż te rozmowy są w języku angielskim, jeśli angielscy uczestnicy dołączą, tam, gdzie to możliwe, będzie tłumaczone. Dowiedz się więcej na stronie Maker Faire Rome TUTAJ . Uzyskaj dostęp do wydarzeń, które przegapiłeś na kanale YouTube Maker Faire Rome po wydarzeniu!

PROGRAM 101: RZUCAMY PIERWSZY W HISTORII KOMPUTER STACJONARNY – ONLINE Z JEGO WYNALAZCĄ!

Programma 101 to pierwszy komputer stacjonarny w historii. Reprezentuje Fondazione Natale Capellaro – Laboratorio Museo Tecnologic @ mente di Ivrea. Komputer zostanie włączony i zostanie wstawiony program Angela Game, gra-wyzwanie między człowiekiem a maszyną, pierwsza gra w historii. W sieci pojawią się jego wynalazcy, Gastone Garziera i Giovanni Desandre (zespół Pier Giorgio Perotto), którzy opowiedzą niesamowitą historię komputera, a następnie zaproszą ludzi do zabawy.

Środa 16 listopada

Od 10:45 do 11:45 czasu środkowoeuropejskiego

UCZ SIĘ WIĘCEJ

SZTUCZNE SIECI NEURONOWE NA MIKROKONTROLERZE Z X-CUBE-AI

X-CUBE-AI to pakiet oprogramowania, będący częścią narzędzia STM32CubeMX, który umożliwia automatyczną konwersję wstępnie wytrenowanych modeli sztucznej inteligencji, zarówno neuronowych, jak i klasycznych modeli uczenia maszynowego, na kod do wykonania na mikrokontrolerach z rodziny STM32. X-CUBE-AI pozwala zintegrować bibliotekę wygenerowaną w ramach projektu użytkownika i umożliwia walidację algorytmów sztucznej inteligencji zarówno na komputerze PC, jak i na mikrokontrolerze STM32, ta faza wykorzystuje automatyczne generowanie pomiarów wydajności, które wspierają prawidłowe integracja algorytmu sztucznej inteligencji na mikrokontrolerze.

Ivana Guarneri uzyskała tytuł magistra inżynierii komputerowej w 2002 roku na Uniwersytecie w Palermo. W STMicroelectronics pracujesz od czerwca 2002 roku w grupie System Research and Applications. Pracowałeś w różnych obszarach badawczych, obecnie zajmujesz się rozwojem rozwiązań sztucznej inteligencji dla Audio Speech Processing @edge, takich jak Keyword Spotting i Vocal Commands Recognition. Jest autorką kilku patentów i artykułów.

Środa 16 listopada

Od 15:30 do 16:30 czasu środkowoeuropejskiego

UCZ SIĘ WIĘCEJ

ZBUDUJ SWÓJ AMR Z ROS2 I ROS2_AMR_INTERFACE

Robotyka do pizzy

Na tych warsztatach dowiesz się, jak zbudować AMR (Autonomous Mobile Robot) przy użyciu nowego pakietu „ros2_amr_interface”. Dowiesz się również, jak napisać oprogramowanie układowe w Arduino, aby połączyć swój sprzęt z ROS2!

Środa 16 listopada

Płyta 12.00 do 13.00 CET

UCZ SIĘ WIĘCEJ

„ELEKTRONICZNY NOS” BME688 – CYFROWY CZUJNIK OTOCZENIA ZE ZINTEGROWANĄ SZTUCZNĄ INTELIGENCJĄ

Arrow Electronics Włochy

Bosch „Electronic Nose – BME688” to pierwszy czujnik rozpoznający lotne związki organiczne (VOC), lotne związki siarki (VSC) ze sztuczną inteligencją (AI) oraz zintegrowanymi czujnikami ciśnienia, wilgotności i temperatury o wysokiej liniowości i wysokiej precyzji. Przyrząd jest w stanie poznać charakterystykę LZO i VSC dzięki analizie cząsteczek obecnych w powietrzu. Po rozpoznaniu i zapisaniu informacji czujnik będzie mógł ją w przyszłości rozpoznać.
Narzędzie BME AI Studio umożliwia trenowanie czujnika zgodnie z konkretną aplikacją. Niewielka obudowa i niski pobór mocy pozwalają na wykorzystanie go w aplikacjach mobilnych i połączonych, takich jak sprzęt AGD, produkty IoT i inteligentne domy.

Giovanni Cambareri ukończył inżynierię elektroniczną na Uniwersytecie w Brescii w 2018 roku, a także studiował przez jeden semestr na Politechnice w Walencji. Pracował jako R&D Hardware and Firmware Engineer w sektorze przemysłowym i AGD. Obecnie zajmuje stanowisko Field Application Engineer w firmie Arrow Electronics

czwartek 17 listopada

Od 10:00 do 11:00 czasu środkowoeuropejskiego

UCZ SIĘ WIĘCEJ

FIZYKA Z ARDUINO I SMARTFONEM

Sapienza – Saperi&Co

W tej prezentacji zilustrujemy możliwości, jakie daje Arduino i smartfony w nauczaniu fizyki, w szkołach i na uczelniach. W całych Włoszech zorganizowano już wiele szkoleń dla nauczycieli, w których można uczestniczyć, aby w ciągu zaledwie kilku dni dowiedzieć się, jak projektować i przeprowadzać eksperymenty z wykorzystaniem tych narzędzi.

JAN ORGANTINI

Giovanni Organtini jest profesorem fizyki eksperymentalnej na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. Pracował nad eksperymentem L3 w LEP. Później dołączył do współpracy CMS przy LHC, przy pomocy której w 2012 roku odkryto bozon Higgsa. Jest także członkiem współpracy PADME mającej na celu możliwe wykrycie ciemnych fotonów. Przez pięć lat był dyrektorem Muzeum Fizyki w Rzymie. Giovanni Organtini jest uznanym na całym świecie wiodącym ekspertem w zakresie wykorzystania dostępnych technologii cyfrowych do wykonywania pomiarów fizycznych w dziedzinie edukacji i wynalazł Szkoły Fizyki z Arduino i Smartfonami, które odbywały się we Włoszech i za granicą. Jest bardzo aktywny w rozpowszechnianiu fizyki, również za pośrednictwem innowacyjnych mediów, takich jak FISICAST: podcast o fizyce w języku włoskim.

czwartek 17 listopada

Od 14:30 do 15:30 czasu środkowoeuropejskiego

UCZ SIĘ WIĘCEJ

JAK ZBUDOWAĆ SWÓJ SAMOCHODOWY PROTOTYP ZA POMOCĄ AUTODEVKIT

AutoDevKit ST to zintegrowany ekosystem programistyczny do szybkiego prototypowania aplikacji motoryzacyjnych i transportowych.
Jest to proste i bezpłatne narzędzie, które skraca czas prototypowania, skierowane do inżynierów opracowujących aplikacje motoryzacyjne
i wdrażać złożone systemy wbudowane. Główne zalety podejścia AutoDevKit to:

• Szybkie prototypowanie: AutoDevKit zapewnia zintegrowane komponenty sprzętowe i programowe, zapewnia interoperacyjność komponentów i ułatwia konfigurację używanych płytek mikrokontrolerów i urządzeń peryferyjnych.

• Elastyczne rozwiązanie: rozwiązanie systemowe można stworzyć z istniejącego rozwiązania, po prostu dodając dedykowane karty do nowych celów i/lub usuwając nieużywane karty.

• Abstrakcja sprzętowa: AutoDevKit umożliwia, bez modyfikacji kodu, przełączanie się z jednego mikrokontrolera na inny spośród obsługiwanych w celu spełnienia wymagań wymaganej aplikacji.
Do tej pory mikrokontrolery obsługiwane przez AutoDevkit należą do 32-bitowej rodziny SPC58 firmy STMicroelectronics.

UCZ SIĘ WIĘCEJ

Czwartek 17 listopada Płyta 15.30 do 16.30 CET

Guido ukończył inżynierię elektroniczną na Uniwersytecie w Katanii. Pracuje w ST od 2002 roku, gdzie jego pierwszą pracą był Inżynier ds. Aplikacji i Charakteryzacji w dziale R&D. Od 2010 do 2019 pracował w zespole Tradeshows & Events, wspierając promocję produktów ST na wystawach na całym świecie oraz tkając gęstą sieć kontaktów z kolegami z całego świata. Od 2019 roku pracuje w sektorze Automotive, gdzie zajmuje się zarówno analizą rynku masowego i biznesu Dystrybucja w regionie EMEA, jak i promocją online produktów i rozwiązań ST w sektorze motoryzacyjnym.

Luca Russotti jest starszym inżynierem architektem oprogramowania dla branży motoryzacyjnej w Automotive Discrete Groups (ADG) – STMicroelectronics i zajmuje to stanowisko od września 2019 r. Luca urodził się w Katanii we Włoszech w 1985 r. i ukończył z wyróżnieniem studia w dziedzinie automatyki i sterowania systemów złożonych na Uniwersytecie w Katanii we Włoszech. Jest członkiem zespołu programistów narzędzi AutoDevKit: prostego, niedrogiego, zoptymalizowanego narzędzia dla programistów stojących przed wyzwaniem oceny, prototypowania i wdrażania złożonych systemów wbudowanych w branży motoryzacyjnej i transportowej.

Giuseppe Nastasi uzyskał tytuł magistra inżyniera elektronicznego w 2003 roku na Uniwersytecie w Katanii. W tym samym roku rozpoczął pracę w STMicroelectronics i obecnie jest częścią organizacji System Research & Applications, jako starszy inżynier aplikacji i lider projektu. W swojej karierze zajmował się: protokołami USB typu c i dostarczaniem zasilania, zarządzaniem energią, ogniwami paliwowymi, czujnikami środowiskowymi i gazowymi. Obecnie pracuje nad rozwojem aplikacji do śledzenia zasobów oraz w obszarze Internetu Rzeczy. Pracował przy wielu europejskich projektach badawczych, jest autorem artykułów technicznych i licznych patentów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Piątek 18 listopada od 10.00 do 11.00 CET

ASTRA, NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE DO LOKALIZACJI TWOICH AKTYWÓW

Wiele przemysłowych aplikacji IoT wymaga rozwiązań do śledzenia zasobów w budynkach, obiektach i magazynach, a także w lokalizacjach zewnętrznych. Zintegrowane platformy multiconnectivity uzyskują informacje o lokalizacji z mieszanych technologii łączności, w zależności od kontekstu. ASTRA to rozwiązanie sprzętowe i oprogramowanie sprzętowe, które obsługuje łączność wielokierunkową krótkiego i dalekiego zasięgu, taką jak Bluetooth® Low Energy, LoRa i inne zastrzeżone protokoły. Platforma integruje najnowsze technologie ST i wszystkie funkcje niezbędne do stworzenia kompletnej aplikacji do śledzenia zasobów, w tym: mikrokontrolery, łączność NFC, element zabezpieczający, moduł GNSS oraz kompletny zestaw czujników ruchu i otoczenia. Zarządzanie energią jest zoptymalizowane, zarówno po stronie sprzętu, jak i oprogramowania układowego, aby zapewnić żywotność baterii w rzeczywistych scenariuszach aplikacji. Ekosystem śledzenia zasobów jest kompleksowy i obejmuje aplikację mobilną oraz pulpit nawigacyjny w chmurze

DRUK 3D W KOSMOSIE – NOWA, SKALOWALNA, ZOPTYMALIZOWANA METODA

Rui Pires

Druk 3D w kosmosie to duże wyzwanie, przez ostatnie dwa lata próbowałem, budowałem i testowałem nową koncepcję druku 3D, która jest idealnie dopasowana do potrzeb produkcyjnych uzależniających od przestrzeni. Porozmawiajmy o

Wynalazca zawsze działający w obszarze rozwoju i kreatywności, tworzenia rozwiązań problemów. Studiował takie dziedziny, jak muzyka, produkcja artystyczna, systemy multimedialne i informacyjne, zarządzanie częściami samochodowymi, a ostatnio studiował inżynierię przemysłową. Prelegent na zaawansowanej produkcji dla powietrza, lądu i kosmosu ICAM2022 organizowanej przez ESA i NASA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Piątek 18 listopada od 17.00 do 18.00 CET

Zdjęcie na okładce // Twórca : Matteo Minnella | Źródło: Matteo Minnella / A3 / Kontrast