Microsoft ogłosił dzisiaj, że jego przeglądarka Edge oparta na Chromium może skalować wideo za pomocą sztucznej inteligencji. Firma twierdzi, że Edge oferuje teraz superrozdzielczość wideo, która wykorzystuje uczenie maszynowe do poprawy jakości wideo aktualnie odtwarzanego w przeglądarce poprzez zwiększenie rozdzielczości wideo i usunięcie artefaktów kompresji bez poświęcania przepustowości.

Ta funkcja nie będzie dostępna we wszystkich systemach, ponieważ wymaga minimalnych specyfikacji sprzętowych. Zgodnie z dostępnymi szczegółami funkcja wymaga procesora graficznego z serii Nvidia RTX 20/30/40 lub AMD RX5700-RX7800. Rozdzielczość przeskalowanego wideo musi być mniejsza niż 720p, a wysokość i szerokość wideo muszą być większe niż 192 piksele. Urządzenie nie powinno być również zasilane z baterii.

Super rozdzielczość wideo zostanie automatycznie włączona przez Edge. Na pasku adresu pojawi się ikona HD wskazująca tę funkcję. Ta funkcja jest również wymagająca obliczeniowo, pozwala użytkownikom ją włączać i wyłączać.

skalowanie filmów przy użyciu sztucznej inteligencji

Wystarczy kliknąć ikonę HD i kliknąć przełącznik Ulepsz filmy. Jeśli wyłączysz tę funkcję, będzie ona obowiązywać we wszystkich witrynach w preferencjach Edge.

skalowanie filmów przy użyciu sztucznej inteligencji

Na razie funkcja jest dostępna dla niewielkiej grupy klientów w kanale Canary i będzie dostępna dla dodatkowych klientów w nadchodzących tygodniach. Firma nie może się też doczekać rozszerzenia listy obsługiwanych kart graficznych.

Kilka dni temu Nvidia wypuściła także nowe sterowniki GPU do skalowania rozmytych filmów internetowych . Jeśli masz karty graficzne z serii RTX 30 i 40, przeskaluje ona filmy internetowe w przeglądarce Chrome lub Edge.

Przeczytaj także: Generatywna sztuczna inteligencja