Sztuczna inteligencja pozostaje gorącym tematem w sektorze technologicznym, ponieważ coraz więcej firm ogłosiło własne produkty i usługi oparte na sztucznej inteligencji, aby wyprzedzić konkurencję.

O potencjale sztucznej inteligencji dyskutowano od dawna, ale zeszłoroczna premiera ChatGPT wysunęła te systemy na środek sceny, a giganci technologiczni, tacy jak Microsoft i Google, wykorzystali sztuczną inteligencję, aby uzyskać przewagę nad konkurencją.

Ostatnie raporty pokazały, jak dramatycznie rozwinął się i ewoluował sektor sztucznej inteligencji na przestrzeni lat, gdy przemysł wyprzedził środowisko akademickie pod względem rozwoju sztucznej inteligencji. Szacuje się również, że światowe wydatki na systemy sztucznej inteligencji osiągną w tym roku 154 mld USD i przekroczą 300 mld USD do 2026 r.

DocuSign

Amerykańska firma programistyczna DocuSign uruchomiła własny system weryfikacji tożsamości oparty na sztucznej inteligencji dla UE i Wielkiej Brytanii.

Firma – która w ostatnich latach rozwijała swoją obecność w Irlandii – powiedziała, że ten system wykorzystuje zaawansowaną technologię sztucznej inteligencji do zdalnej weryfikacji tożsamości osoby. DocuSign powiedział, że ta oferta usprawni weryfikację tożsamości i zastąpi potrzebę kontroli wideo lub kontroli osobistych.

DocuSign twierdzi, że ten system spełnia wymagania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, rygorystycznego standardu podpisu cyfrowego zarówno w UE, jak iw Wielkiej Brytanii.

„Zapewnienie prostego, bezpiecznego i zaufanego sposobu wirtualnego podpisywania ważnych dokumentów jest dla DocuSign najwyższym priorytetem” — powiedział Maxime Hambersin, starszy dyrektor ds. międzynarodowego zarządzania produktami firmy.

„Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu organizacje mogą znacznie uprościć proces weryfikacji tożsamości, oferując sygnatariuszom znacznie bezproblemową obsługę bez uszczerbku dla wysokich standardów bezpieczeństwa, których wymagają te transakcje”.

Atlassian

Atlassian, globalny gigant oprogramowania, który stoi za narzędziami takimi jak Jira i Confluence, niedawno ogłosił wprowadzenie wirtualnego asystenta opartego na sztucznej inteligencji, który pomoże przyspieszyć przepływ pracy w zespołach.

Firma powiedziała, że ten asystent – Atlassian Intelligence – jest obsługiwany przez OpenAI, firmę stojącą za ChatGPT. Wirtualny asystent jest wbudowany bezpośrednio w platformę Atlassian i jest w stanie analizować, w jaki sposób zespoły firmowe współpracują ze sobą, tworząc „niestandardowe wykresy pracy zespołowej”.

Atlassian powiedział, że te wykresy pokazują rodzaje pracy wykonywanej przez każdy zespół i relacje między członkami zespołu.

Podobnie jak wielu asystentów opartych na sztucznej inteligencji, Atlassian Intelligence jest w stanie odpowiadać na pytania, ale firma twierdzi, że ten system może również uczyć się terminów specyficznych dla firmy, takich jak jej projekty, akronimy i systemy wewnętrzne.

„Dzięki otwartemu podejściu platformy Atlassian wykres pracy zespołowej jest również wzbogacony o dodatkowy kontekst i dane z aplikacji innych firm, z których korzystają zespoły” — napisała firma w poście na blogu.

W zeszłym miesiącu firma Atlassian ogłosiła zwolnienia 500 pracowników z powodu „zmieniającego się i trudnego otoczenia makroekonomicznego”, które wymagało od firmy priorytetowego traktowania tylko „najbardziej krytycznych prac dla naszych obecnych i przyszłych klientów”.

Artefakt

Nawet nowe firmy wdrażają sztuczną inteligencję od samego początku, ponieważ Artifact, oparta na wiadomościach aplikacja społecznościowa stworzona przez założycieli Instagrama , niedawno uruchomiła nową funkcję podsumowywania artykułów wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Ta aplikacja została publicznie udostępniona w lutym i została wyposażona w funkcje sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, aby pomóc użytkownikom spersonalizować czytanie wiadomości.

Dzięki nowej funkcji użytkownicy mogą zobaczyć wygenerowane przez sztuczną inteligencję podsumowanie dowolnego artykułu, zanim klikną go, aby przeczytać. Artifact powiedział, że ta funkcja pozwala czytelnikom zrozumieć „punkty wysokiego poziomu artykułu przed nurkowaniem”.

„Ważne jest, aby pamiętać, że streszczenia nie zastępują użyteczności posiadania pełnego tekstu artykułu” – napisała firma w poście na blogu. „Sztuczna inteligencja jest potężna, ale od czasu do czasu może popełniać błędy, dlatego ważne jest, aby podczas czytania pełnego tekstu sprawdzić, czy streszczenie pasuje do artykułu”.

Skowyt

Yelp wykorzystuje moc sztucznej inteligencji do reorganizacji niektórych swoich usług, opisując ostatnią partię nowych funkcji jako „najważniejszą aktualizację w ostatnich latach”.

Platforma uruchomiła funkcję wyszukiwania opartą na sztucznej inteligencji, która wykorzystuje moc dużych modeli językowych (LLM), aby pomóc użytkownikom w skuteczniejszym znajdowaniu firm.

„Od dawna wykorzystujemy sztuczną inteligencję do zasilania rozwiązań na całej naszej platformie, w tym między innymi rekomendacji dań, organizowania zdjęć i automatyzacji moderacji treści” — powiedział Yelp.

„Wraz z ostatnimi postępami w LLM, nadal inwestujemy w dalsze ulepszanie wyszukiwania i odkrywania na Yelp, aby jeszcze bardziej ułatwić Ci znajdowanie firm, które odpowiadają Twoim potrzebom”.

Yelp powiedział, że planuje wykorzystać tę funkcję w przyszłości i „dalsze wykorzystanie zaawansowanych technologii”, takich jak sztuczna inteligencja i LLM.

SI w służbie zdrowia

Jednym z największych użytkowników sztucznej inteligencji w tym roku jest Microsoft, dzięki ciągłemu partnerstwu z OpenAI.

Firma dodała sztuczną inteligencję do różnych produktów w ostatnich miesiącach i chce wywrzeć wpływ na sektor zdrowia.

Gigant technologiczny nawiązał współpracę z Epic, amerykańską firmą zajmującą się oprogramowaniem medycznym, aby zintegrować generatywną sztuczną inteligencję z branżą opieki zdrowotnej. Partnerstwo ma na celu połączenie usługi Azure OpenAI z systemem elektronicznej dokumentacji medycznej firmy Epic w celu zautomatyzowania elementów opieki nad pacjentem.

Niektóre organizacje zdrowotne w Stanach Zjednoczonych używają obecnie tej kombinacji do automatycznego sporządzania szkiców odpowiedzi na wiadomości. Microsoft twierdzi, że partnerstwo pomoże poprawić opiekę nad pacjentami i zaradzić niedoborom siły roboczej w sektorze oraz presji kosztowej.

„Pilne i krytyczne wyzwania stojące przed systemami opieki zdrowotnej i ich dostawcami wymagają kompleksowego podejścia łączącego usługę Azure OpenAI z wiodącą w branży technologią firmy Epic” — powiedział Eric Boyd, wiceprezes firmy Microsoft ds. platformy sztucznej inteligencji.

Poręcze sztucznej inteligencji oparte na otwartym kodzie źródłowym

Wraz z rozwojem sektora sztucznej inteligencji inne firmy tworzą produkty, które pomagają programistom dostroić te zaawansowane systemy.

Nvidia wydała NeMo Guardrails, oprogramowanie typu open source, które pomaga modelom AI zachować dokładność i bezpieczeństwo w swoich reakcjach.

Firma twierdzi, że ta aplikacja pozwala programistom wyznaczać granice w ramach ich tworów AI, aby uniemożliwić im zboczenie z toru w rozmowach, odfiltrować niechciany język i ograniczyć dostęp do aplikacji innych firm.

„Nvidia stworzyła NeMo Guardrails – produkt kilkuletnich badań – open source, aby przyczynić się do ogromnej energii społeczności programistów i pracy nad bezpieczeństwem sztucznej inteligencji” – powiedziała firma.

„Wspólnie nasze wysiłki na rzecz poręczy pomogą firmom dostosować swoje inteligentne usługi do wymogów bezpieczeństwa, prywatności i bezpieczeństwa, aby te silniki innowacji pozostawały na właściwym torze”.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia tygodnia. Zarejestruj się, aby otrzymywać Daily Brief , przegląd najważniejszych wiadomości z dziedziny nauki i technologii w Silicon Republic.