Era przetwarzania w chmurze , sztucznej inteligencji , uczenia maszynowego i usług typu „wszystko jako usługa” nie tylko zautomatyzowała obciążenie pracą. Umożliwił jednak również prowadzenie i rozwijanie działalności biznesowej przy ograniczonych zasobach.

Za każdym razem, gdy organizacje myślą o rozwoju biznesu, myślą o bezpieczeństwie, automatyzacji, zarządzaniu, zrównoważonym rozwoju i głębokiej zgodności. To wszystko są krytyczne aspekty tworzenia odpornego i solidnego biznesu.

Jednak cechy, na które polują nowoczesne firmy, obejmują przetwarzanie w chmurze. Co więcej, dzięki sztucznej inteligencji w przetwarzaniu w chmurze przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z chmury z większą pewnością i zaufaniem.

Według badania 90% dużych przedsiębiorstw już skorzystało z możliwości przetwarzania w chmurze, a 83% przedsiębiorstw stwierdziło, że możliwości AI są priorytetem w ich planach biznesowych.

Statystyki określają, w jaki sposób sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze sprawiły, że biznes przygotował się na to, co będzie w przyszłości. Chmura i sztuczna inteligencja to przyszłość zrównoważonego rozwoju biznesu.

AI w Cloud ComputingFunkcje

Dzięki włączeniu sztucznej inteligencji do przetwarzania w chmurze i narzędzi sztucznej inteligencji każdy programista może teraz wykorzystywać możliwości sztucznej inteligencji do tworzenia zwinnych, intuicyjnych i innowacyjnych aplikacji, które pomagają firmom rozwiązywać złożone problemy i poprawiać jakość obsługi klienta. Początkowo sztuczna inteligencja była dostępna tylko dla badaczy i instytucji.

Celem integracji mocy sztucznej inteligencji jest wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji do tworzenia aplikacji niezależnie od poziomu umiejętności. Dodatkowo tworzenie aplikacji dostosowanych do warunków organizacyjnych przy użyciu narzędzi i języków wybranych przez programistów.

Połączenie sztucznej inteligencji w chmurze zrewolucjonizowało nowoczesną technologię. Aplikacja i rozwiązania zbudowane z wykorzystaniem przetwarzania w chmurze zintegrowanego ze sztuczną inteligencją usprawniły działalność biznesową i poprawiły jakość obsługi klienta.

Klienci mają do czynienia ze sprawnym rozpoznawaniem obiektów, tłumaczeniem maszynowym, rozpoznawaniem mowy, konwersacyjnymi pytaniami i odpowiedziami oraz podpisami obrazów, dzięki czemu wyzwania klientów stają się bezproblemowe i zwiększają produktywność biznesową.

Co więcej, wprowadzając sztuczną inteligencję do chmury, firmy mogą zarządzać ogromnymi magazynami danych i organizować je, optymalizować procesy, usprawniać przetwarzanie danych i dostarczać praktyczne spostrzeżenia w czasie rzeczywistym, które pomagają firmom w podejmowaniu decyzji i ponownym przemyśleniu doświadczenia i elastyczności klientów.

Dodatkowa mieszanka sztucznej inteligencji w chmurze obejmuje niższe koszty zarządzania infrastrukturą, dostępność przestrzeni, platformy przetwarzania w chmurze i bezpieczne usługi danych klasy korporacyjnej, które sprawiają, że firmy są bardziej elastyczne, zrównoważone, elastyczne, opłacalne i zdolne do transformacji.

Każdy programista ma alternatywy dla sztucznej inteligencji opartej na chmurze, w tym możliwość tworzenia gotowych modeli AI, zaawansowane możliwości uczenia maszynowego lub środowisko programistyczne z małą ilością kodu lub bez kodu.

W następnej sekcji omówimy innowacyjne sposoby, w jakie sztuczna inteligencja usprawnia przetwarzanie w chmurze.

Zanurzmy się –

Nowe skuteczne sposoby AI ulepszające przetwarzanie w chmurze

Sztuczna inteligencja identyfikuje i analizuje zawartość obrazu —

Modele AI umożliwiają Twojej aplikacji identyfikację i analizę zawartości obrazów i filmów. Dzięki gotowym modelom w Twojej aplikacji sztuczna inteligencja pomaga organizacji w oznaczaniu treści, wyodrębnianiu tekstów drukowanych i pisanych odręcznie oraz rozpoznawaniu obiektu z ogromnych danych przesłanych do chmury.

Co więcej, przedsiębiorstwo może teraz stworzyć niestandardowy model wizyjny dla konkretnych domen i scenariuszy organizacji, po prostu przesyłając i oznaczając kilka obrazów.

Obecnie wiele organizacji, z pomocą sztucznej inteligencji, szybko konwertuje odręczne i drukowane dokumenty przesłane do chmury na format cyfrowy, zapewniając pojedyncze źródło prawdziwych informacji dla systemów ewidencji konserwacji przedsiębiorstwa.

Zidentyfikuj i zrozum język naturalny –

Aby pomóc centrom telefonicznym, wielojęzycznym agentom konwersacyjnym i innym organizacjom, oparta na chmurze sztuczna inteligencja może tłumaczyć teksty w czasie rzeczywistym na różne języki. Sztuczna inteligencja może również z łatwością odpowiadać na wiele pytań w wielu językach bez żadnych trudności.

Organizacja może opracować dostosowany model sztucznej inteligencji, który mówi językiem naturalnym i umożliwia użytkownikom komunikację z botami, urządzeniami IoT i aplikacjami.

Dodatkowo, zalety gotowych modeli, które mogą płynnie przeprowadzać analizę nastrojów i identyfikować ważne frazy i tytuły w tekście, pomagają organizacjom lepiej zrozumieć perspektywę klienta.

Praktyczne podejście sztucznej inteligencji w chmurze może z łatwością przekonwertować tekst w różnych językach na język naturalny, dzięki czemu dokumenty, raporty i dane są łatwe do zrozumienia.

Wiele organizacji, zwłaszcza media informacyjne, korzysta z modeli językowych AI, które pomagają ich wirtualnej pomocy lub asystentowi Chatbota zrozumieć żądania użytkownika i szybko odpowiedzieć na podstawie informacji przesłanych do chmury.

Dodatkowo, z pomocą chmury, organizacje mogą trenować dostosowany model z kilkoma przykładami, które mogą wchodzić w interakcje z klientem w jego naturalnym języku, zapewniając użytkownikowi doświadczenie, którego nigdy wcześniej nie doświadczył.

Integracja mowy w aplikacji –

Sztuczna inteligencja zasilana przez chmurę może teraz pomóc firmom w integracji głosu z ich aplikacjami i usługami. Użytkownik aplikacji może zaoszczędzić czas, dyktując swoje wymagania z mowy na tekst. Samo mówienie do aplikacji spowoduje, że ułoży ją ona w języku naturalnym i dostarczy wszystkie istotne wyniki na podstawie informacji przesłanych i przetworzonych przez chmurę.

Niezależnie od tego, czy firma kategoryzuje usługi, odbiera telefony od obsługi klienta, czy opracowuje wirtualnego asystenta aktywowanego głosem, dostosowany do potrzeb model sztucznej inteligencji mowy może płynnie odpowiedzieć na każde pytanie użytkownika, wykorzystując i analizując wszystkie dane w chmurze.

Ponadto użytkownicy sztucznej inteligencji mogą tłumaczyć mowę w czasie rzeczywistym i wyrażenia przeznaczone wyłącznie dla ich działalności. Organizacje mogą teraz wykorzystywać kilka głosów do tworzenia aplikacji, które mogą mówić w sposób naturalny, szybko reagować na język naturalny i zapewniać niestandardowy język lub unikalny głos Twojej marce.

Sztuczna inteligencja w podejmowaniu decyzji –

Dzięki narzędziom do moderowania treści, które mogą identyfikować i usuwać potencjalnie nieprzyjemne i nieodpowiednie zdjęcia, teksty i filmy z danych w chmurze, integracja sztucznej inteligencji w przetwarzaniu w chmurze może zapewnić użytkownikom bezpieczne i pozytywne wrażenia.

Każdy użytkownik strony internetowej lub aplikacji organizacji może otrzymywać spersonalizowane doświadczenia dzięki technologii chmurowej opartej na sztucznej inteligencji i modelom, które z czasem ulegają poprawie w oparciu o zachowanie użytkowników.

Ponadto modele AI mogą być wykorzystywane do tworzenia aplikacji, które mogą pomóc w dostrzeżeniu potencjalnych problemów, zanim się pojawią. Organizacje mogą teraz stosować modele sztucznej inteligencji oparte na chmurze, aby wykrywać potencjalne problemy w branży transportowej, takie jak kontenery, oraz przyspieszać proces rozwiązywania problemów z satelitami.

Oparte na chmurze modele sztucznej inteligencji mogą przewidywać nadchodzące trendy, które pomagają firmom w podejmowaniu decyzji i pomagają organizacji zaplanować mapę drogową prowadzącą do celu.

.

Zalety AI w Cloud Computing

Usprawnij usługi Chatbota –

Możesz tworzyć inteligentne boty, które pomogą Twojej firmie ulepszyć i wzbogacić obsługę klienta dzięki usługom botów w chmurze. Organizacje mogą wykorzystać otwartą i rozszerzalną architekturę do zaprojektowania spersonalizowanego wirtualnego asystenta marki lub inteligentnego bota do zadawania pytań i odpowiedzi za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Firma może również stworzyć chatbota z głosem, mową i osobowością, aby zapewnić ludziom zwinną obsługę klienta.

Bezproblemowe wyszukiwanie –

Organizacje mają obecnie dostęp do wielu informacji, ale ich przejrzenie i zrozumienie może być trudne. Organizacje korzystające ze sztucznej inteligencji w chmurze mogą korzystać z narzędzi i interfejsów API dostarczanych przez rozwiązania typu „wyszukiwanie jako usługa”, aby zapewnić bogate możliwości wyszukiwania we wszystkich typach treści na dużą skalę.

Wprowadź zwinność w rozpoznawaniu formularzy —

Rozpoznawanie formularzy biznesowych jest usprawniane przez sztuczną inteligencję, która wyodrębnia kluczowe dane z dokumentów przesłanych do chmury, w tym formularzy i paragonów. Automatyzacja ekstrakcji danych z raportów w różnych formatach ułatwia integrację rozwiązań do rozpoznawania formularzy AI, co również znacznie skraca czas.

Ostatnie słowa

Uodpornienie biznesu to jedyna droga do sukcesu; droga do odpornego biznesu prowadzi przez chmurę i sztuczną inteligencję. Zintegruj usługę chmurową opartą na sztucznej inteligencji, która pomoże Twojej firmie wznieść się wyżej i przygotować na przyszłość.

Aby Twoja firma była chroniona możliwościami chmury, organizacja powinna skorzystać z usług zarządzanych platformy Azure. Dostawcy usług zarządzanych przez platformę Azure pomagają organizacjom wykorzystywać usługi platformy Azure, takie jak usługi migracji platformy Azure , usługi Azure IaaS i chmura platformy Azure, które sprawiają, że biznes jest cyfrowo niezbędny, niezawodny i gotowy na przyszłość.

Jeśli jednak organizacja chce zintegrować chmurę w ramach swojej działalności, powinna poszukać doświadczonej firmy konsultingowej Azure, która świadczy usługi, których potrzebuje Twoja firma.