Sztuczna inteligencja (AI) to technologia, która rozwija się skokowo. Jednym z zastosowań sztucznej inteligencji są chatboty, które można wykorzystać do usprawnienia obsługi klienta lub ułatwienia interakcji między użytkownikami a firmami. Jednak te chatboty nie zawsze są dokładne lub odpowiednie w swoich odpowiedziach, co może prowadzić do problemów dla użytkowników i firm. Dlatego Nvidia wypuściła NeMo Guardrails, oprogramowanie typu open source, które pozwala ustawić limity dla modeli chatbotów.

Trzy rodzaje poręczy dla modeli chatbotów

Oprogramowanie NeMo Guardrails umożliwia ustanowienie trzech rodzajów limitów lub barier ochronnych dla modeli chatbotów opartych na dużych modelach językowych (LLM):

Miejscowe poręcze

Tego typu ograniczenia uniemożliwiają chatbotowi eksplorowanie tematów, które nie są konieczne lub pożądane do jego zamierzonego zastosowania. Na przykład pracownik obsługi klienta nie powinien odpowiadać na pytania dotyczące pogody. Ograniczenia te są również przydatne, aby uniemożliwić chatbotom ujawnianie poufnych informacji firmowych, jak to miało miejsce w przypadku czatu Bing.

Poręcze bezpieczeństwa

Granice bezpieczeństwa są niezbędne, aby zapobiegać rozpowszechnianiu niedokładnych lub nieodpowiednich informacji przez chatboty. Dzięki NeMo Guardrails programiści mogą egzekwować zakazy używania nieodpowiedniego języka i niewiarygodnych źródeł. Jest to szczególnie ważne, aby zapobiec rozpowszechnianiu wprowadzających w błąd lub wprowadzających w błąd informacji.

Poręcze bezpieczeństwa

Wreszcie, ograniczenia bezpieczeństwa uniemożliwiają chatbotom dostęp do aplikacji zewnętrznych, które są uważane za niebezpieczne. Jest to ważne, aby zapobiec wykorzystywaniu chatbotów do złośliwych celów, takich jak phishing.

Łatwość obsługi dla programistów

NeMo Guardrails jest łatwy w użyciu dla twórców oprogramowania, ponieważ współpracuje z szeroką gamą aplikacji obsługujących LLM i jest kompatybilny z narzędziami używanymi przez twórców aplikacji dla przedsiębiorstw.

Nvidia twierdzi, że z tego oprogramowania będą mogli korzystać praktycznie wszyscy twórcy oprogramowania.

Stworzenie NeMo Guardrails przez Nvidię jest ważnym krokiem w zapewnianiu, że chatboty oparte na sztucznej inteligencji zapewniają dokładne, odpowiednie i bezpieczne odpowiedzi. To oprogramowanie jest cennym narzędziem dla firm, które chcą wykorzystać chatboty do poprawy obsługi klienta i interakcji z użytkownikiem.

Należy jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja jest wciąż rozwijającą się technologią i zawsze będą istniały ograniczenia jej zdolności do przetwarzania języka naturalnego i rozumienia niuansów ludzkich zachowań. Użytkownicy zawsze będą mieli okazję oszukać chatboty lub wykorzystać złośliwe chatboty do oszukańczych celów.