Sztuczna inteligencja (AI) zrewolucjonizowała wiele sektorów w ostatniej dekadzie. Jednak koszt utrzymania i eksploatacji tych zaawansowanych systemów jest zdumiewająco wysoki. Jednym z najwyraźniejszych przykładów jest ChatGPT firmy OpenAI, którego utrzymanie stanowi dzienny wydatek w wysokości do 700 000 USD.

Przyjrzyjmy się, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się OpenAI i jak Microsoft opracowuje rozwiązania mające na celu obniżenie kosztów związanych z wykorzystaniem AI.

Inwestycje i wydatki na infrastrukturę

ChatGPT odniósł ogromny sukces od czasu jego uruchomienia, ale ten sukces ma swoją cenę. Liczby dostarczone przez SemiAnalysis sugerują, że OpenAI płaci do 700 000 USD dziennie za utrzymanie infrastruktury niezbędnej do działania systemu. Liczby te pochodzą z kosztów związanych z wysokiej klasy serwerami używanymi do obsługi modelu GPT-4, najbardziej zaawansowanej wersji sztucznej inteligencji.

Microsoft, jeden z głównych inwestorów OpenAI, pracuje nad opracowaniem własnego chipa AI, który poradzi sobie z rosnącymi kosztami. Chip o nazwie „Athena” jest rozwijany od 2019 roku i może obniżyć koszt jednego chipa o jedną trzecią w porównaniu z rozwiązaniami firmy Nvidia, obecnego dostawcy procesorów graficznych (GPU) dla infrastruktury AI.

Co obejmuje czip Athena?

Układ Athena to próba stworzenia przez Microsoft wydajniejszego i tańszego rozwiązania dla systemów AI. Jeśli Athenie uda się konkurować z ofertami Nvidii, może to być kamień milowy w obniżaniu kosztów utrzymania zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Chociaż Microsoft chce opracować własny układ AI, nie oznacza to całkowitego zerwania relacji między Microsoftem a Nvidią. Obie firmy niedawno zgodziły się na długoterminową współpracę w obszarze AI, sugerując, że układ Athena jest tylko jednym z wielu rozwiązań, które są badane w celu rozwiązania problemu kosztów infrastruktury AI.

Tworzenie i utrzymywanie zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, wiąże się z poważnymi wyzwaniami ekonomicznymi i technologicznymi. Ponieważ modele te zbliżają się do punktu malejących zwrotów ze względu na ich rozmiar i koszty utrzymania, niezwykle ważne jest, aby firmy opracowały nowe rozwiązania, aby sprostać tym wyzwaniom.

Chip Athena firmy Microsoft to jeden z przykładów tego, jak innowacje mogą rozwiązać problem kosztów sztucznej inteligencji, ale prawdopodobnie nie jest to jedyne rozwiązanie na horyzoncie. W miarę ewolucji sztucznej inteligencji prawdopodobnie będziemy świadkami kolejnych zmian technologicznych, które mają na celu zmniejszenie kosztów związanych z obsługą i utrzymaniem tych systemów.

W tej chwili wydaje się jasne, że dla OpenAI 700 000 dolarów dziennie to cena, którą warto zapłacić, w rzeczywistości z pewnością już zarabia więcej dzięki subskrypcjom użytkowników i usług, które na co dzień korzystają z ChatGPt.