Zaktualizowano, aby zauważyć, że inwestycja firmy Microsoft została zamknięta w styczniu. Pieniądze z VC zgłoszone tutaj, część oferty przetargowej, są oddzielone od tego.

Jak dowiedział się TechCrunch, OpenAI , startup stojący za szeroko stosowanym konwersacyjnym modelem sztucznej inteligencji ChatGPT, zyskał nowych zwolenników.

Firmy VC, w tym Tiger Global, Sequoia Capital, Andreessen Horowitz, Thrive i K2 Global, przejmują nowe akcje, zgodnie z dokumentami widzianymi przez TechCrunch. Źródło mówi nam, że Founders Fund również inwestuje. W sumie fundusze VC zainwestowały nieco ponad 300 milionów dolarów przy wycenie 27-29 miliardów dolarów. Jest to niezależne od dużej inwestycji Microsoftu ogłoszonej na początku tego roku , osoba zaznajomiona z rozwojem powiedziała TechCrunch, który został zamknięty w styczniu. Wielkość inwestycji Microsoftu szacuje się na około 10 miliardów dolarów, co potwierdziliśmy w naszym źródle.

Jeśli to wszystko jest dokładne, jest to zamknięcie oferty przetargowej , o której informował Wall Street Journal w styczniu. Potwierdziliśmy, że właśnie wtedy rozpoczęły się dyskusje, wśród wirusowego wzrostu zainteresowania OpenAI i jego działalnością.

Skontaktowaliśmy się z wymienionymi tutaj inwestorami, a także z OpenAI, aby uzyskać komentarz i zaktualizujemy tę historię, gdy dowiemy się więcej. OpenAI odmówił komentarza w sprawie wezwania, które jest niezależne od zamkniętej w styczniu inwestycji Microsoftu.

Chociaż inwestycja Microsoftu ma silny aspekt strategiczny – gigant technologiczny pracuje nad integracją technologii OpenAI w wielu obszarach swojej działalności – VC pojawiają się jako sponsorzy finansowi.

Z tego, co rozumiemy, umowy zostały podpisane przez inwestorów i pieniądze zostały przelane; jeszcze przed nami kontrasygnowanie z OpenAI. Plan zakładał upublicznienie tej inwestycji w przyszłym tygodniu.

W sumie inwestorzy zewnętrzni posiadają obecnie ponad 30% OpenAI, podało źródło.

Według danych PitchBook wydaje się, że Peter Thiel był już sponsorem, ale wydaje się, że jest to pierwsza inwestycja Founders Fund; K2 Global, firma z tylko jednym partnerem, Ozi Amanat i Thrive, również po raz pierwszy wspierają startup. Z danych PitchBook wynika, że Sequoia, A16Z i Tiger Global były wcześniej inwestorami w firmie.

Wiele firm, w tym Tiger i Sequoia , ucierpiało w wyniku kryzysu finansowego, który sektor technologiczny odnotował w zeszłym roku; ogólnie rzecz biorąc, wiele VC znacznie zwolniło tempo inwestowania, siedząc na tak zwanym „suchym proszku”, czekając na lepszy klimat i być może lepsze możliwości.

Tak więc w momencie, gdy inwestorzy szukają interesujących startupów AI, które mogłyby wesprzeć , OpenAI jest prawdopodobnie postrzegane jako okazja, która wygląda dobrze w tej chwili.

„Prawdopodobnie próbują wykorzystać to [finansowanie], aby powiedzieć „hej, spójrz, znaleźliśmy złote jabłko”, powiedziało źródło o decyzji o wsparciu OpenAI tu i teraz. „Venture to bardzo dziwne miejsce, w którym wszystko może się zdarzyć. W dowolnym momencie możesz ponownie stać się dużym, aby ponownie stać się dużym.

OpenAI ma armię zespołów technicznych pracujących w różnych obszarach, ale obszarem, który ostatnio przyciągnął wiele uwagi, jest GPT, skrót od Generative Pre-trained Transformer, który jest rodziną dużych modeli językowych OpenAI używanych przez strony trzecie przez sposób API.

Istnieje również ChatGPT, generatywna usługa sztucznej inteligencji, którą OpenAI udostępniło pod koniec listopada 2022 r. w oparciu o GPT, która pozwala każdemu wpisać naturalne pytanie i uzyskać przekonywującą, szczegółową odpowiedź. ChatGPT był certyfikowanym hitem, z ponad 1 miliardem odwiedzających jego stronę internetową w lutym, mówi LikeWeb – i nie obejmuje to osób korzystających z tej technologii za pośrednictwem stron trzecich.

Generatywna sztuczna inteligencja jest obecnie bardzo modna, ale OpenAI ma również swoje kontrowersje , a wielu koncentruje się na tym brzęczącym, skierowanym do konsumentów produkcie ChatGPT. Ludzie zastanawiali się, czy kłamie , czy jest „ wirusem ”, jak radzi sobie z prywatnością , czy można nim manipulować, aby był toksyczny lub dopuszczał się zniesławienia ; a po tym, jak wielu innych śpieszy się do rozwoju sztucznej inteligencji, nawet sam charakter tego, jak „ otwarty ” branding GPT OpenAI będzie długoterminowy, stał się przedmiotem dyskusji.

Mówiąc uczciwie, OpenAI uznało pracę, którą wciąż trzeba wykonać, a tymczasem nadal rozwija usługi i iteruje. W lutym startup wprowadził płatną wersję ChatGPT o nazwie ChatGPT Plus z szybszym doświadczeniem użytkownika. W marcu został zmodernizowany o multimodalny LLM GPT-4 .

Kluczem do propozycji, wyceny OpenAI i prawdopodobnego zainteresowania inwestorów jest to, że oprócz technologii istnieje również szybko rozwijający się ekosystem wokół tej technologii.

Oprócz setek milionów ludzi, którzy bawili się z ChatGPT, setki dużych i małych firm zaczęły wdrażać GPT i ChatGPT w swoich produktach i usługach. Było to również bodźcem dla innych dużych firm technologicznych, które przyspieszyły wdrażanie własnych wysiłków w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji. Google uruchomił Bard , a Meta wprowadziła również LLaMA , aby przejąć GPT z własnym LLM.

OpenAI ma jednak pewną niezaprzeczalną wagę wśród konkurencji, nie tylko ze względu na szczególne skupienie się na przestrzeni sztucznej inteligencji od czasu jej powstania w 2015 r. I to nawet wtedy, gdy przeszło kilka znaczących zmian — w tym odejście od pierwotnego modelu non-profit . Tak naprawdę nie wiemy, czy sztuczna inteligencja przyspieszy przesunięcie sejsmiczne, jak wielu twierdzi, że tak się stanie, ale jak to ujęła jedna osoba: OpenAI może być obecnie najbliższą zwycięzcą w kosmosie.

„Pracowaliśmy nad tym od tak dawna, ale ze stopniowo rosnącą pewnością, że naprawdę zadziała”, powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Sam Altman na konferencji AI na początku tego miesiąca. „Budujemy firmę od siedmiu lat. Te sprawy trwają bardzo, bardzo długo. Ogólnie rzecz biorąc, powiedziałbym, dlaczego to zadziałało, podczas gdy inni nie: to po prostu dlatego, że przez długi czas pracowaliśmy nad każdym szczegółem. A większość ludzi nie chce tego robić”.

Oprócz ChatGPT OpenAI ma narzędzie do generowania obrazów oparte na sztucznej inteligencji o nazwie Dall-E, które otrzymało znaczącą aktualizację w lipcu ubiegłego roku. Posiada również model rozpoznawania mowy Whisper AI.

Wysiłki firmy Microsoft obejmowały integrację interfejsów API OpenAI z infrastrukturą platformy Azure w celu obsługi wymagań obliczeniowych modeli. W marcu ogłosił również integrację GPT-4 w celu doładowania Bing, co jest częścią długotrwałych wysiłków Microsoftu zmierzających do osłabienia dominacji usług wyszukiwania Google.