Zaledwie rok temu otworzyłem Przegląd roku 2021, zauważając, że wiadomości wydawały się trochę przeciągane; kontrast z rokiem 2022 był wyraźny. Największym wydarzeniem technologicznym nie tylko w tym roku, ale, jak sądzę, od czasu pojawienia się technologii mobilnych i przetwarzania w chmurze, było pojawienie się sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja ma duże znaczenie nie tylko pod względem produktów, ale także jej powiązań z przemysłem półprzewodników; oznacza to, że wpływ jest nie tylko kwestią technologii i społeczeństwa, ale także geopolityki i potencjalnie wojny. W międzyczasie wojna przyszła do Europy, podczas gdy inflacja przyszła na świat; wyceny technologii załamały się, bańka kryptograficzna pękła i ujawniła jedno z największych oszustw w historii. Wszystko to zostało omówione na Twitterze, nawet gdy sam Twitter zdominował rozmowę, dzięki zakupowi przez Elona Muska.

„Paperboy na rowerze” z Midjourney V3 i V4

W międzyczasie Stratechery, wkraczając w 10. rok wydawania, przeszło własne poważne zmiany; subskrypcja newslettera Daily Update przekształcona w subskrypcję pakietu Stratechery Plus, w tym:

W międzyczasie Stratechery Interviews stało się odrębną marką, pasującą do jej tygodniowego harmonogramu i zwiększonej pozycji w ofercie Stratechery. Nie mogę się doczekać dalszego rozwoju Stratechery Plus w 2023 roku.

W tym roku Stratechery opublikowało 33 bezpłatne artykuły tygodniowe, 111 aktualizacji dla subskrybentów i 36 wywiadów. Dziś tradycyjnie podsumowuję najpopularniejsze i najważniejsze posty roku na Stratechery.

Poprzednie lata znajdziesz tutaj: 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013

Do 2022 r.:

Pięć najczęściej oglądanych artykułów

Pięć najczęściej oglądanych artykułów na temat Stratechery według odsłon:

 1. AI Homework — wydaje się właściwe, że ten artykuł, napisany po uruchomieniu ChatGPT, był najpopularniejszym w roku, ponieważ AI jest, moim zdaniem, najważniejszą historią roku. W tym artykule wykorzystano pracę domową jako sposób na omówienie, w jaki sposób weryfikowanie i edytowanie informacji będzie nie tylko niezbędne w przyszłości, ale już jest. Napisałem dwa inne artykuły o AI:
 2. Meta Mity — Meta zasługuje na trochę zniżki w stosunku do swoich ostatnich szczytów, ale wiele mitów na temat jej działalności spowodowało nadmierną reakcję rynku. Zobacz też:
  • Instagram, TikTok i trzy trendy — trendy w medium, sztucznej inteligencji i interakcjach użytkowników stanowią podstawę reakcji Instagrama na TikTok i określą długoterminową fosę Meta.
 3. Ewolucja Shopify — Shopify powinien zbudować biznes reklamowy, aby uzupełnić Shop Pay i Shopify Fulfillment Network. Dodatkowym wyzwaniem dla Shopify jest zmieniający się charakter fosy Amazona:
 4. Reklama cyfrowa w 2022 r. — Reklama zmieniła się z duopolu Google-Facebook w taki, w którym Amazon i potencjalnie Apple są głównymi siłami. Mówiąc o Apple:
  • Dane i definicje — dokładne wyjaśnienie, dlaczego podejście Apple do ATT jest antykonkurencyjne.
 5. Nvidia w dolinie — Nvidia jest w dolinie pod względem gier, centrum danych i wszechświecie; jeśli osiągnie przyszłe wyżyny, jego marże będą zasłużone.

Rysunek Shopify ze zintegrowanymi płatnościami, realizacją i reklamą

Półprzewodniki i geopolityka

Geopolityka, w tym rosyjska inwazja na Ukrainę i stosunki z Chinami, były w tym roku głównymi tematami; półprzewodniki zajmowały ważne miejsce w obu.

Rysunek przedstawiający biznes reklamowy Google, Amazon i Facebooka

Agregatory i platformy

Głównym tematem Stratechery zawsze były platformy i agregatory.

Rysunek cienkiej platformy Stripe

Tematy te nieuchronnie prowadzą do kwestii antymonopolowych i nie zgadzam się z największą akcją FTC w roku:

Rysunek Microsoft Game Pass

Przesyłanie strumieniowe

W tym roku doszło do wielu wstrząsów w przestrzeni streamingowej; niektóre z tych prognoz już się spełniły (Netflix i reklamy), jeszcze się nie okaże (Warner Bros. Discovery) lub nie wyglądają zbyt dobrze (konsolidacja może nastąpić w streamingu, ale telewizja kablowa wygląda na słabego gracza).

Rysunek rozliczenia The Big Ten

Technika i społeczeństwo

Przecięcie między technologią a społeczeństwem nigdy nie było bardziej wyraźne niż w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ponieważ Twitter, stosunkowo mała i nieistotna firma pod względem biznesowym, zdominował wiadomości dzięki swojemu wpływowi społecznemu.

Wykres 2x2 w 2022 r., z wyzwaniami ze strony Amazon i Apple

Inne ubezpieczenie firmy

Microsoft nadal pokazuje siłę, Apple nie podniosło cen (chociaż z perspektywy czasu poniższy artykuł przesadza), Meta nadal podąża za Metaverse i tym, czym mógł być prywatny Twitter.

Rysunek architektury Twittera

Wywiady Stratechery

W tym roku Stratechery Interviews stało się standardową cotygodniową pozycją, z trzema odrębnymi kategoriami:

Publiczne wywiady wykonawcze

Startupowa seria wykonawcza

To był nowy rodzaj wywiadu, który przeprowadziłem w tym roku: biorąc pod uwagę, że nie można obiektywnie objąć startupów za pomocą danych, poprosiłem założycieli o subiektywne spojrzenie na ich biznes i długoterminowe perspektywy.

Wywiady z analitykami

 • Jay Goldberg: Styczeń o Intelu, Nvidii i ARM; i sierpnia o AI i ustawie CHIPS
 • Bill Bishop o wybuchu epidemii COVID w Chinach, wojnie na Ukrainie i Substack
 • Dan Wang z Gavekal Dragonomics: kwiecień o blokadzie Szanghaju w Chinach i reakcji na Ukrainę; i października o chińskim zakazie chipowania
 • Tony Fadell o swojej karierze w branży technologicznej, w tym w Apple, oraz o przyszłości ARM
 • Eric Seufert: May , o krajobrazie po ATT; i August , o przyszłości reklamy cyfrowej
 • Michael Nathanson o streamingu i reklamie cyfrowej
 • Matthew Ball o metaverse i Netflixie
 • Michael Mignano o podcastach, standardach i mediach rekomendacyjnych
 • Daniel Gross i Nat Friedman o demokratyzacji AI
 • Eugene Wei o streamingu i mediach społecznościowych
 • Gregory C. Allen o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości zakazu chipów w Chinach

Rysunek przedstawiający modułowość Activision

Rok w aktualizacjach Stratechery

Niektóre z moich ulubionych aktualizacji Stratechery:


Jestem bardzo wdzięczny subskrybentom, którzy umożliwiają mi wykonywanie tej pracy. Życzę wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku i nie mogę się doczekać wspaniałego 2023 roku!