Płytki drewniane, które mówią niski kod.
Zdjęcie: lexiconimages/Adobe Stock

W obliczu presji ekonomicznej i rosnących zaległości w zakresie aplikacji narzędzia niskokodowe stały się potężnym rozwiązaniem dla organizacji, które chcą zoptymalizować procesy IT i obniżyć koszty.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalny wzrost ma spowolnić w 2023 r., spadając do 2,9% z 6% w 2021 r. Ta tendencja spadkowa wywiera jeszcze większą presję na działy IT, aby znaleźć pomysłowe sposoby na obniżenie kosztów przy jednoczesnym dalszym zaspokajaniu potrzeb firmy i jej interesariuszy.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez firmę Edelman Assembly na zlecenie firmy Microsoft przeprowadzono ankietę wśród ponad 2000 dyrektorów IT i specjalistów IT z różnych branż, w tym finansów, opieki zdrowotnej, handlu detalicznego i transportu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób platformy niskokodowe pomagają zespołom IT przezwyciężyć te wyzwania.

Skocz do:

Narzędzia o niskim kodzie pomagają obniżyć koszty

Według raportu Low-Code Signals firmy Microsoft, 87% CIO i specjalistów IT twierdzi, że platformy niskokodowe skutecznie obniżają koszty. Przyspieszając modernizację starszych aplikacji i wykorzystując gotowe komponenty, narzędzia niskokodowe , takie jak Microsoft Power Platform, Appian, Mendix, OutSystems i Quickbase, mogą pomóc działom IT zwiększyć wydajność, usprawnić wgląd w dane i zlikwidować lukę w aplikacjach spowodowaną niedoborami programistów.

Raport zwraca uwagę na przykład firmy doradczej PwC, która wykorzystała platformę Microsoft Power Platform do zbudowania rozwiązania Cyber Technology Rationalizer w ciągu zaledwie sześciu tygodni. Według firmy Microsoft wdrożenie to przyniosło 85% oszczędności kosztów i 30% oszczędności czasu, demonstrując potencjał narzędzi niskokodowych w zmniejszaniu kosztów ogólnych i przyspieszaniu prac programistycznych.

Ponadto badanie Forrester Consulting Total Economic Impact zlecone przez Microsoft w 2021 r. wykazało, że Power Platform i Azure pomogły obniżyć koszty o 24% dzięki zwiększonej wydajności programistów, zwiększonej wydajności DevOps i zmniejszonym wydatkom na rozwiązania innych firm.

Narzędzia o niskim kodzie pomagają zrekompensować niedobory personelu

Stale rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania techniczne spowodowało niedobór profesjonalnych programistów, który przyspieszył w ostatnich latach.

Badanie przeprowadzone przez firmę Microsoft wykazało, że 45% specjalistów IT po raz pierwszy zastosowało platformy z niskim kodem, aby zrekompensować braki kadrowe. Ułatwiając tworzenie i wdrażanie aplikacji, narzędzia niskokodowe umożliwiają pracownikom nietechnicznym udział w tworzeniu aplikacji, skutecznie zmniejszając obciążenie działów IT, stwierdzono w raporcie.

To samo badanie firmy Forrester zlecone przez firmę Microsoft w 2021 r. wykazało, że narzędzia z niskim kodem znacznie zwiększyły wydajność programistów w czasie, średnio o 62% w ciągu trzech lat. Ten wzrost wydajności jest korzystny dla działów IT, które starają się sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników końcowych i uporać się z zaległościami w aplikacjach.

ZOBACZ: Wraz z zamrożeniem zatrudnienia i zwolnieniami, zespoły technologiczne mają trudności z robieniem więcej za mniej (TechRepublic)

Sztuczna inteligencja i automatyzacja zwiększają możliwości korzystania z niskiego poziomu kodu

Według raportu firmy Microsoft, 87% dyrektorów ds. informatyki i informatyków uważa, że zwiększona sztuczna inteligencja i automatyzacja wbudowana w narzędzia o niskim kodzie pomogą im lepiej wykorzystać pełny zestaw możliwości ich organizacji. Narzędzia, takie jak Microsoft Power Apps , Power Automate i Power Virtual Agents, zaczęły już integrować funkcje sztucznej inteligencji, takie jak Copilot , które usprawniają tworzenie aplikacji dzięki tworzeniu języka naturalnego i możliwości konwersacji z asystentami AI.

Ponieważ narzędzia niskokodowe nadal wykorzystują sztuczną inteligencję i automatyzację, specjaliści IT mogą spodziewać się jeszcze większego wzrostu wydajności, umożliwiając im tworzenie inteligentniejszych, wydajniejszych aplikacji i rozwiązywanie coraz bardziej złożonych problemów, powiedział Microsoft.

ZOBACZ: Liderzy technologii: podejście AI do strategii danych w celu przyspieszenia transformacji (TechRepublic)

Narzędzia z małą ilością kodu prowadzą do dokładniejszego wglądu w dane

Platformy z niskim kodem mogą pomóc w rozbijaniu silosów danych poprzez centralizację danych i udostępnianie łatwych do wykorzystania wizualizacji danych.

Badanie przeprowadzone przez firmę Microsoft wykazało, że 86% dyrektorów ds. informatyki i informatyków uważa, że narzędzia o niskim poziomie kodowania pomagają ich organizacjom w generowaniu dokładniejszych informacji na podstawie danych. Według raportu, eliminując silosy danych, ograniczając powielanie i centralizując dane w „jednym źródle prawdy”, specjaliści IT mogą tworzyć bardziej kompleksowe i efektywne rozwiązania dla użytkowników końcowych.

Jednym z przykładów dostarczonych przez firmę Microsoft jest aplikacja Power Post firmy EY, która wykorzystuje platformę Microsoft Power Platform do automatyzacji procesu księgowania w księdze głównej używanej wewnętrznie przez zespół EY Global Finance. Według Microsoftu, aplikacja z niskim kodem skróciła czas przetwarzania dokumentów o 95%, obniżyła istniejące koszty o 30% oraz wyeliminowała e-maile i wymagania programu Excel o 100%.

Narzędzia niskokodowe przyczyniają się do modernizacji aplikacji

Kolejną zaletą platform niskokodowych jest ich zdolność do pomagania organizacjom w modernizowaniu starszych aplikacji. W ankiecie przeprowadzonej przez firmę Microsoft 87% dyrektorów ds. informatyki i informatyków stwierdziło, że narzędzia o niskim poziomie kodowania są bardzo przydatne w pomaganiu ich organizacjom w modernizacji starszych systemów — z czym boryka się wiele firm .

Narzędzia z małą ilością kodu pomagają skrócić czas uzyskania korzyści, rozszerzając istniejące podstawowe funkcje, usprawniając projekty migracji i zastępując starsze aplikacje rozwiązaniami o małej ilości kodu. To z kolei pomaga organizacjom nadążać za rozwijającymi się technologiami i zapewnia, że ich aplikacje pozostają aktualne i funkcjonalne.

4 wskazówki dotyczące wdrażania technologii niskokodowych

Dla organizacji, które chcą poprawić wydajność, obniżyć koszty i usprawnić wgląd w dane, platformy z niskim kodem stanowią atrakcyjne rozwiązanie. Rozważając zastosowanie technologii o niskim kodzie, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Oceń popularne narzędzia z niskim kodem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej organizacji.
  • Priorytetowo traktuj narzędzia o niskim poziomie kodowania, które zawierają wbudowane funkcje sztucznej inteligencji i automatyzacji 87% dyrektorów ds. informatyki i informatyków uważa, że te funkcje pomogą ich organizacjom lepiej wykorzystać pełny zestaw możliwości oferowanych przez rozwiązania o niskim poziomie kodowania.
  • Rozważ użycie narzędzi o niskim kodzie, aby zmodernizować starsze aplikacje i zlikwidować lukę w aplikacjach generowaną przez niedobory programistów i tradycyjne harmonogramy rozwoju.
  • Poszukaj rozwiązań z małą ilością kodu, które mogą pomóc usprawnić wgląd w dane przez centralizację danych w jednym źródle prawdy i ograniczenie powielania danych w różnych bazach danych.

Biuletyn informacyjny dla kadry kierowniczej

Odkryj sekrety sukcesu przywództwa IT dzięki tym wskazówkom dotyczącym zarządzania projektami, budżetowania i radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.

Dostarczane we wtorki i czwartki