Inwestorzy nadal pompują pieniądze w generatywną technologię sztucznej inteligencji. Przykładem może być Replit, startup IDE , który opracowuje narzędzie do generowania kodu oparte na sztucznej inteligencji o nazwie Ghostwriter, zebrał w tym tygodniu prawie 100 milionów dolarów (97,4 miliona dolarów) przy wycenie 1,16 miliarda dolarów.

Andreessen Horowitz prowadził rundę – przedłużenie serii B – z udziałem Khosla Ventures, Coatue, SV Angel, Y Combinator, Bloomberg Beta, Naval Ravikant, ARK Ventures i Hamilton Helmer.

„Jesteśmy nieugięci w naszej misji wzmocnienia pozycji miliarda programistów” — powiedział w oświadczeniu założyciel i dyrektor generalny Replit, Amjad Masad, dodając, że nowe fundusze — dzięki którym suma Replit wzrosła do ponad 200 milionów dolarów — zostaną przeznaczone na dalszy rozwój rdzenia doświadczenie w zakresie produktów, rozszerzanie usług chmurowych Replit i „napędzanie innowacji” w sztucznej inteligencji.

„AI już przybliżyła tę przyszłość” — kontynuował Masad. „Z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie naszej oferty dla profesjonalnych programistów”.

Replit, z siedzibą w San Francisco, został współzałożony przez programistów Amjada Masada, Farisa Masada i projektanta Hayę Odeh w 2016 roku. Przed stworzeniem Replit Amjad Masad pracował na stanowiskach inżynierskich w Yahoo i Facebook, gdzie tworzył narzędzia do tworzenia oprogramowania.

Powtórz

Replit oferuje internetowe IDE do tworzenia oprogramowania. Kredyty obrazkowe: Replit

Replit oferuje internetowe, współpracujące IDE, które obsługuje szereg języków programowania, w tym JavaScript, Python, Go i C++. Dzięki Replit użytkownicy mogą współdzielić obszar roboczy z jednym lub wieloma użytkownikami i przeglądać zmiany w plikach w czasie rzeczywistym, wysyłać sobie wiadomości i wspólnie debugować kod. Poza tym użytkownicy mogą udostępniać projekty, prosić o pomoc, uczyć się z samouczków i korzystać z szablonów.

Ale być może jego główną funkcją jest Ghostwriter, zestaw funkcji opartych na modelu sztucznej inteligencji wyszkolonym na publicznie dostępnym kodzie. Ghostwriter — podobnie jak Copilot GitHub — może sugerować i wyjaśniać kod, biorąc pod uwagę to, co użytkownicy piszą i inny kontekst z ich kont, na przykład języki programowania, których używają.

Ghostwriter wydaje się być motorem niedawnego gwałtownego wzrostu Replit, który doprowadził do partnerstwa z Google Cloud i bazy użytkowników, która przyćmiewa 22 miliony programistów. Ale podobnie jak wszystkie narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, wiąże się to z ryzykiem — i potencjalnie konsekwencjami prawnymi, które jeszcze nie zostały w pełni rozegrane w sądach.

Microsoft, GitHub i OpenAI są pozwane w pozwie zbiorowym, w którym oskarża się je o naruszenie prawa autorskiego poprzez umożliwienie firmie Copilot zwracania fragmentów licencjonowanego kodu bez podania źródła. Pomijając odpowiedzialność, niektórzy eksperci prawni zasugerowali, że sztuczna inteligencja, taka jak Copilot, mogłaby narazić firmy na ryzyko, gdyby nieświadomie włączyły sugestie chronione prawem autorskim z narzędzia do swojego oprogramowania produkcyjnego.

Nie jest jasne, czy Ghostwriter również został przeszkolony w zakresie kodu licencjonowanego lub chronionego prawem autorskim. Ale Replit zauważa, że kod, który sugeruje Ghostwriter, może zawierać „niepoprawne, obraźliwe lub w inny sposób nieodpowiednie” ciągi znaków.

Obejmuje to niezabezpieczony kod. Według niedawnego badania przeprowadzonego w Stanford, inżynierowie oprogramowania, którzy używają systemów AI do generowania kodu, częściej powodują luki w zabezpieczeniach w tworzonych przez siebie aplikacjach. Chociaż badanie nie dotyczyło konkretnie Replit, zrozumiałe jest, że programiści, którzy go używają, padliby ofiarą tego samego.

Replit ma swoje zadanie, to wszystko do powiedzenia.