W zeszłym tygodniu Snapchat ogłosił, że rozszerzy dostępność My AI, swojego asystenta sztucznej inteligencji, dla wszystkich użytkowników, po udostępnieniu go wyłącznie subskrybentom premium. Jednak użytkownicy nie są szczególnie entuzjastycznie nastawieni do tej zmiany, głównie dlatego, że Snapchat automatycznie umieszcza chatbota „Moja sztuczna inteligencja” na górze ich listy czatów.

Użytkownicy Snapchata są tak niezadowoleni z tej zmiany, że zabierają do App Store dużą liczbę jednogwiazdkowych recenzji aplikacji.

Czym jest funkcja My AI Snapchata?

Moja sztuczna inteligencja to chatbot Snapchata, który działa na tej samej technologii, co ChatGPT OpenAI. Funkcja została uruchomiona po raz pierwszy w lutym, ale wyłącznie dla subskrybentów Snapchata Plus. Jednak w zeszłym tygodniu Snapchat ogłosił, że rozszerza dostępność My AI dla wszystkich użytkowników Snapchata, wraz z szerszym zakresem aktualizacji takich rzeczy, jak udostępnianie lokalizacji i Historie.

Według Snapchata chatbot My AI może robić wiele różnych rzeczy, od odpowiadania na pytania dotyczące ciekawostek, oferowania porad dotyczących zakupów, udzielania rekomendacji dotyczących podróży, sugerowania przepisów i wielu innych. Snapchat zintegrował My AI w taki sposób, że wygląda na to, że rozmawiasz z prawdziwym przyjacielem Snapchata, ale tak naprawdę rozmawiasz z asystentem AI.

Snapchat przypiął My AI na górze listy czatów

Ponieważ My AI zostało szeroko udostępnione wszystkim użytkownikom w ciągu ostatniego tygodnia, wielu wyraziło frustrację ze sposobu, w jaki Snapchat zdecydował się wdrożyć tę funkcję. W obecnej formie Moja sztuczna inteligencja jest automatycznie przypinana na górze listy czatów, przede wszystkim rozmów z prawdziwymi przyjaciółmi.

Według TechCrunch użytkownicy Snapchata są tak sfrustrowani tą zmianą, że zalewają listę App Store jednogwiazdkowymi recenzjami. Według raportu, który powołuje się na dane z Sensor Tower, średnia ocen Snapchata w App Store w ciągu ostatniego tygodnia to zaledwie 1,67 gwiazdki. W rzeczywistości 75% wszystkich recenzji pozostawionych w ostatnim tygodniu to recenzje jednogwiazdkowe.

Użytkownicy Snapchata zabrali się również do TikTok, Twittera i Instagrama, aby narzekać, że Moja sztuczna inteligencja jest przypinana na górze ich listy rozmów. Snapchat nie tylko dodał chatbota My AI, nie dając użytkownikom wyboru, ale użytkownicy nie mają nad nim kontroli i nie mogą z niego zrezygnować.

Oznacza to, że użytkownicy nie mogą ukrywać, usuwać ani blokować wyświetlania My AI na liście czatów. Użytkownicy Snapchata nie mogą po prostu przenieść Mojej sztucznej inteligencji, aby pojawiła się niżej na liście czatów. Domyślnie jest przypięty do góry i nic nie możesz zrobić, aby to zmienić.

Być może co gorsza, użytkownicy Snapchata+ mają możliwość odpięcia lub usunięcia Mojej sztucznej inteligencji ze swojej listy czatów. „Abonenci Snapchata+ otrzymują wczesny dostęp do nowych funkcji My AI i mają możliwość odpięcia lub usunięcia My AI ze swojej listy czatów” – stwierdził Snapchat.

Brak kontroli użytkownika nad My AI jest szczególnie niepokojący dla tych, którzy wolą uporządkować swoją listę czatów. Dla niektórych rozmowa chatbota na górze listy rozmów może być stałym źródłem frustracji i rozproszenia uwagi.

Ponadto niektórzy użytkownicy zgłaszali, że My AI często przerywa im rozmowy ze znajomymi, wysyłając niechciane powiadomienia o nowych wiadomościach w aplikacji. Doprowadziło to do tego, że niektórzy użytkownicy całkowicie wyłączyli powiadomienia Snapchata, co może prowadzić do utraty ważnych wiadomości.

Fakt, że subskrybenci Snapchata+ mają możliwość usunięcia My AI ze swoich rozmów, wywołał dalsze kontrowersje i doprowadził do zarzutów, że Snapchat próbuje zmusić użytkowników do płacenia za funkcje, które powinny być dostępne dla wszystkich.

Niektórzy użytkownicy kwestionowali również rzeczywistą skuteczność My AI. Chociaż technologia chatbotów znacznie się rozwinęła w ostatnich latach, niektórzy użytkownicy zgłaszają, że odpowiedzi My AI są często niedokładne lub nieistotne. Chociaż może być przydatna w przypadku trywialnych pytań lub prostych zadań, niektórzy użytkownicy zgłaszali, że Moja sztuczna inteligencja nie jest wystarczająco zaawansowana, aby obsługiwać złożone pytania lub udzielać wiarygodnych porad.