Nowe linie telewizorów Sony na rok 2021 są wyposażone zarówno w wyświetlacze LED, jak i OLED, z ekranami o przekątnej od 50 do 100 cali. Te telewizory będą zasilane przez własny procesor Cognitive XR firmy Sony działający w systemie operacyjnym Google TV. Nowe telewizory są również wyposażone w HDMI 2.0, które umożliwia 4K 120 Hz na PS5 i Xbox Series X.

Nowy procesor Sony Cognitive XR

Sony opracowało nowy procesor o nazwie Cognitive XR, specjalnie dla swoich telewizorów. Ten chipset analizuje różne aspekty oglądanej treści i odpowiednio ją optymalizuje na podstawie sygnału źródłowego. Wykonuje również skalowanie w górę iw dół znacznie skutecznie z tradycyjnymi elementami dźwiękowymi do dźwięku 3D.

Oficjalne oświadczenie Sony w sprawie tego chipsetu brzmi:

Podczas gdy konwencjonalna sztuczna inteligencja (AI) może wykrywać i analizować tylko poszczególne elementy obrazu, takie jak kolor, kontrast i szczegóły, nowy procesor może analizować krzyżowo szereg elementów jednocześnie, tak jak robią to nasze mózgi.

W ten sposób każdy element jest dostosowany do najlepszego wyniku, w połączeniu ze sobą, dzięki czemu wszystko jest zsynchronizowane i realistyczne – coś, czego konwencjonalna sztuczna inteligencja nie jest w stanie osiągnąć.

Modele z serii Sony Master

Wszystkie nowe telewizory Sony obsługują Dolby Vision i HDR. Otrzymują również zmienne częstotliwości odświeżania i lepszą obsługę kanału zwrotnego audio. Nowe modele to Master Series Z9J 8K LED, które są dostępne w rozmiarach 75 i 85 cali. Seria Master 4K OLED jest dostępna w modelach 55, 65 i 83-calowych. A80J 4K OLED ma przekątną od 55 cali do 77 cali, podczas gdy X90J 4K LED ma do zaoferowania model 100-calowy.

Sony nie ujawniło jeszcze oficjalnych cen tych nowych telewizorów. Firma ogłosi je oficjalnie na targach CES, które odbędą się w przyszłym tygodniu. Ceny i inne szczegółowe specyfikacje tych telewizorów zostaną wkrótce opublikowane przez Sony podczas wirtualnego wydarzenia. Będziemy Was informować o tym na bieżąco, więc bądźcie czujni.