Pojawienie się sztucznej inteligencji (AI) przykuło uwagę przedsiębiorców z całego sektora technologicznego.

Startupy AI stanowiły znaczną część finansowania venture capital w pierwszym kwartale 2023 r., a trend wciąż rośnie. W kontekście globalnego spowolnienia gospodarczego jest to obiecujący sygnał potencjału, jaki oferuje ta technologia.

Dla Pang Xue Kai, założyciela Tokocrypto – czołowej giełdy kryptograficznej w Indonezji – okazja była zbyt dobra, by ją zmarnować. Po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora generalnego w grudniu 2022 r. Pang ogłosił w marcu nową rolę współzałożyciela Untukmu.ai .

Nazywany „przyszłością prezentów”, Untukmu ma na celu zrewolucjonizowanie sposobu wręczania prezentów za pomocą technologii sztucznej inteligencji. W szczególności Untukmu zapewnia użytkownikom dostęp do wirtualnego asystenta, który może wziąć pod uwagę zainteresowania i cechy osobowości, aby polecić idealny prezent.

Przyszłość prezentów – @untukmuai #gifting #ai #ChatGPT https://t.co/ea4K2n0p0v

— Pang Xue Kai (@pangxuekai) 3 kwietnia 2023 r

Biorąc pod uwagę znaczenie kultury dawania prezentów w Indonezji, Pang i jego współzałożyciele stwierdzili potrzebę uproszczenia zakupów online.

Wraz z pojawieniem się platform handlu elektronicznego, takich jak Tokopedia i Shopee, konsumenci przegapili ten spersonalizowany kontakt. Wierzymy, że wykorzystując sztuczną inteligencję, możemy wprowadzić esencję osobistego asystenta zakupowego do przestrzeni online.

– Pang Xue Kai, współzałożyciel Tokocrypto

Handel elektroniczny rośnie od czasu pandemii, a sztuczna inteligencja ma wnieść nowy poziom wyrafinowania do zakupów. Untukmu przyniesie korzyści nie tylko konsumentom, ale także handlowcom i małym firmom współpracującym z platformą.

Przejście od kryptowalut do sztucznej inteligencji

Chociaż zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego, Pang pozostaje komisarzem w Tokocrypto obok swojej roli w Untukmu. Nadal widzi potencjał w technologii blockchain i wierzy, że rozwój sztucznej inteligencji tylko pomoże ją rozwinąć.

„Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby znacznie ulepszyć tradycyjne branże i napędzać innowacje. Nadal mocno wierzę w kryptowaluty i czuję, że jedynym sposobem na ich prawdziwy postęp jest rozwój sztucznej inteligencji” – mówi Pang.

untukmu ai
Kredyty obrazkowe: Untukmu.ai

Myślę, że przedsiębiorcy wykorzystają sztuczną inteligencję do wprowadzania innowacji i rozwiązywania problemów, które należy jeszcze rozwiązać w przestrzeni kryptograficznej, takich jak wykrywanie oszustw. Poza tym sztuczna inteligencja może być również wykorzystywana do pomocy w edukacji ludzi i zachęcania ich do aktywnego uczestnictwa w przestrzeni kryptograficznej.

– Pang Xue Kai, współzałożyciel Tokocrypto

Chociaż sztuczna inteligencja przyćmiła kryptowaluty w ostatnim czasie – przynajmniej w środkach masowego przekazu – nie jest tutaj po to, aby położyć kres postępowi, jaki obserwowaliśmy w ciągu ostatniej dekady. „Obie służą różnym celom i są stosowane na różne sposoby” — wyjaśnia Pang, dodając, że każda technologia ma ogromny potencjał.

Podczas gdy blockchain koncentruje się na przejrzystym rejestrowaniu i usuwaniu pośredników w transakcjach, sztuczna inteligencja oferuje zastosowania w obszarach takich jak analiza danych i przewidywanie.

Nie cykl hype

Biorąc pod uwagę ilość pieniędzy wlewanych obecnie do sztucznej inteligencji, pojawiły się spekulacje o pęknięciu bańki w przyszłości. W końcu rynki kryptograficzne doświadczyły tego przy wielu okazjach.

Na szczęście bliższe przyjrzenie się trendom inwestycyjnym nieco uspokaja. Pang przytacza szereg różnic między rozwojem krypto i sztucznej inteligencji, z których kluczową jest profil inwestora.

„Boom ICO składał się z dużej liczby dużych inwestorów detalicznych i nowo powstałych funduszy kryptograficznych. Z drugiej strony inwestycje w sztuczną inteligencję pochodzą głównie od akredytowanych inwestorów i tradycyjnych funduszy venture capital”.

ico zebrany całkowity kapitał
Kredyty obrazkowe: NFT Tech

Mechanizm finansowania społecznościowego Crypto umożliwił inwestorom detalicznym oddawanie pieniędzy bez zachowania należytej staranności. Bariery wejścia były minimalne, a FOMO (strach przed przegapieniem) odgrywał znaczącą rolę w decyzjach inwestycyjnych, co pozwoliło oszustwom zwyciężyć i doprowadzić do miliardów strat.

Z drugiej strony inwestycje w sztuczną inteligencję są generalnie dokonywane z dużo większą ostrożnością i badaniami.

„Inwestorzy, którzy przelali fundusze na boom ICO, oczekiwali 10- lub 100-krotności swoich inwestycji w krótkim okresie czasu. Inwestorzy w sztuczną inteligencję patrzą na inwestycje długoterminowe” — zauważa Pang.

Innowacje na dobre

Krajobraz finansowania może być inny, ale szybkie tempo innowacji w sztucznej inteligencji jest porównywalne z kryptowalutami. Jak uczy historia, nie zawsze jest to pożądane. Organy regulacyjne nadrabiają zaległości, a zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją – od obaw o prywatność po dylematy etyczne – stają się z dnia na dzień coraz bardziej widoczne.

Pojawiły się nawet wezwania do wstrzymania rozwoju sztucznej inteligencji na następne sześć miesięcy, podpisane przez czołowe osobistości, takie jak Elon Musk i Steve Wozniak.

Pang zdaje sobie sprawę z „zagrożeń i etycznych konsekwencji” sztucznej inteligencji i wierzy, że tak jest w przypadku każdej przełomowej technologii.

Myślę, że zalety sztucznej inteligencji znacznie przewyższają zagrożenia i że kluczowe jest dalsze finansowanie jej rozwoju, przy jednoczesnym położeniu nacisku na jej moralne i odpowiedzialne stosowanie.

– Pang Xue Kai, współzałożyciel Tokocrypto

Dodaje, że dla całego społeczeństwa ważna jest współpraca nad ramami etycznego rozwoju sztucznej inteligencji.

„Podobnie jak w przypadku doświadczenia, które miałem w przestrzeni kryptograficznej w Indonezji, ważna jest ścisła współpraca z organami regulacyjnymi, aby upewnić się, że istnieją niezbędne bariery ochronne, aby technologia nie wpadła w ręce przestępców”.

Źródło obrazu wyróżnionego: Tokocrypto / Untukmu.ai


Przeczytaj także
Nowy hype train: czy sztuczna inteligencja odciąga uwagę od kryptowaluty?