Gdyby rok 2022 był rokiem, w którym firmy podniosły się z pandemii, rok 2023 byłby rokiem optymalizacji w kilku obszarach, w tym w IT , cyberbezpieczeństwie , technologiach mobilnych i nie tylko. Od ulepszania procesów związanych ze śledzeniem geograficznym urządzeń, przez wdrażanie wyszukiwania głosowego dla kadry kierowniczej, po rosnącą rolę CIO , w 2023 roku firmy będą dążyć do dopracowania i ulepszenia procesów na lepsze. Spoglądając w nadchodzący rok, przedstawiamy najważniejsze trendy, które będą miały wpływ na organizacje w 2023 roku.

CIO przyjmują nową rolę

W 2022 roku CIO stanęli w obliczu rosnącej presji, gdy pracowali nad zrównoważonym rozwojem biznesowym i strategicznym wdrażaniem transformacji cyfrowej, jednocześnie określając, gdzie znajdą się budżety w 2023 roku. Niektóre z tych obszarów mogły nie być tradycyjnymi kompetencjami CIO, ale teraz są. CIO są obecnie coraz bardziej zaangażowani w wybór i wdrażanie rozwiązań programowych HR/HCM, których zadaniem jest szybsze wdrażanie chmury lub współpraca w zakresie środków bezpieczeństwa cybernetycznego w pracy hybrydowej. Ponadto CIO będą musieli mieć oko na kodowanie w tle, wstrzykiwanie kodu z innych źródeł i monitorować aplikacje w celu śledzenia danych, zużycia baterii i ogólnego zachowania dowolnego urządzenia w celu śledzenia jego stanu w celu utrzymania produktywności i operacji.

„Hej, Siri, przewiduj przyszłość mojej (firmy)”

Używanie wyszukiwania głosowego do podejmowania predykcyjnych decyzji biznesowych opartych na danych stanie się normą. Wyszukiwanie głosowe, które jest już szeroko stosowane przez konsumentów, zostanie przyjęte w organizacjach ze względu na jego wydajny i wszechstronny charakter. Obecnie kadra kierownicza przegląda tony raportów wypełnionych danymi, a czas można zaoszczędzić, używając głosu, aby uzyskać szybsze wyniki. To jest moc wyszukiwania głosowego. Eliminuje konieczność odszyfrowywania ogromnych ilości danych i zamiast tego zadawania pytań wyszukiwarce głosowej typu „jak poszła moja sprzedaż w ostatnim kwartale lub kto wygenerował najwięcej leadów z tego wydarzenia?”

AI w handlu detalicznym i T&L

Spodziewaj się, że technologia mobilna i sztuczna inteligencja (AI) będą odgrywać większą rolę w optymalizacji zakupów w sklepach dla konsumentów w 2023 r. Niektóre firmy badały wykorzystanie wizji komputerowej i kamer w sklepach detalicznych, aby poznać zachowania konsumentów i oferować inteligentne płatności opcje. Przyjęcie strategii mobile-first pomoże sprzedawcom detalicznym w przejrzystej komunikacji i współpracy w ramach łańcucha dostaw, torując jednocześnie drogę do większej liczby zadowolonych klientów i przejrzystej relacji partner-detalista.

Wzrost zaufania zerowego

Zero zaufania to mentalność organizacyjna; nie ufaj nikomu, kto chce uzyskać dostęp do sieci korporacyjnej lub dołączyć do niej bez weryfikacji danych uwierzytelniających. Ponadto, jeśli organizacje mają odpowiednie narzędzia do oferowania jednokrotnego logowania i sprawdzania poprawności w oparciu o wiele czynników uwierzytelniających, metodologie Zero Trust mogą być niezwykle przydatne w filtrowaniu cyberzagrożeń. Możemy oczekiwać, że mentalność Zero Trust poprawi bezpieczeństwo mobilne, ponieważ gwarantuje, że tylko uwierzytelnieni użytkownicy uzyskają dostęp do informacji firmowych i urządzeń mobilnych. Ponieważ organizacje starają się zminimalizować straty pieniężne, reputacyjne i produktywne, które wiążą się z cyberatakami, Zero Trust będzie nadal rosnąć dopiero w 2023 roku.

Śledzenie geolokalizacji dla bezpieczeństwa i wydajności

Możemy oczekiwać, że zespoły IT będą unikać korzystania z publicznych lub niezabezpieczonych sieci Wi-Fi i polegać na technologii geolokalizacji do śledzenia urządzeń i blokowania ich w przypadku ich zaginięcia. Technologia ta będzie jeszcze ważniejsza dla pracowników zdalnych lub hybrydowych, których „biura” zmieniają się codziennie. Ponadto niektórzy pracownicy wolą korzystać z własnych urządzeń, ponieważ okazują się one bardziej produktywne podczas pracy w domu. Geolokalizacja pomoże przedsiębiorstwom lepiej zarządzać wdrożeniami urządzeń, aby utrzymać produktywność i zadowolenie pracowników, jednocześnie chroniąc dane przed zagrożeniami w przypadku zagubienia urządzeń. Dotyczy to zarówno lokalizacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Niezbędne będzie zarządzanie drukarką i bezpieczeństwo

Niewiele uwagi poświęcono temu, że drukarki mogą zostać zhakowane, podobnie jak smartfony, tablety i laptopy, narażając bardzo wrażliwe dane firmowe lub pracowników na potencjalne ujawnienie. Drukowanie odbywa się w sklepie detalicznym, w magazynie i na samochodach dostawczych, dlatego bardzo ważne jest, aby być na bieżąco ze wszystkimi firmowymi drukarkami i upewnić się, że mają najnowsze aktualizacje oprogramowania układowego i zabezpieczeń. Dostęp do drukarek (z perspektywy IT) ma również krytyczne znaczenie operacyjne; w każdej minucie awarii drukarki dochodzi do opóźnień w procesach wysyłkowych, a dolary są tracone. W 2023 roku większy nacisk położymy na zarządzanie drukarkami.

W miarę jak organizacje dostosowują się do nowego świata pracy, obszary tradycyjnie pomijane, takie jak korzystanie z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi oraz zarządzanie drukarkami i urządzeniami, znajdą się w centrum uwagi w 2023 r. Dodajmy do tego rosnący nacisk na cyberbezpieczeństwo, sztuczną inteligencję, wyszukiwanie głosowe, i więcej, a rok 2023 będzie ekscytującym rokiem, w którym firmy w końcu udoskonalą, zoptymalizują i wprowadzą innowacje na lepsze – swoje wyniki finansowe, pracowników i klientów.