Pochodzący z Alor Setar Amrit Muralidharan dorastał zafascynowany modelowaniem finansowym, analizą ekonometryczną, fuzjami i przejęciami oraz strategią korporacyjną. Nic więc dziwnego, że Amrit zdecydował się studiować finanse i ekonomię na Uniwersytecie w Melbourne.

Tymczasem jego przyjaciel z dzieciństwa, Suraaj Ravi, studiował inżynierię procesów chemicznych na Universiti Teknologi Malaysia (UTM).

Jednak kilka miesięcy temu obaj nakręcili krótki film o swojej działalności, który od tego czasu uzyskał 129 000 wyświetleń na Instagramie i ponad 50 000 wyświetleń na TikTok.

Film przedstawiał parę jako absolwentów inżynierii chemicznej i ekonomii. Skręt? Skończyło się na tym, że obaj zajęli się czymś innym — założyli wspólnie firmę zajmującą się świecami pod nazwą Complemen+ bez wiedzy rodziców.

Zapachowo-sorialne przeżycie

Opisując siebie jako „konesera świec zapachowych”, Amrit jest kimś, kto kojarzy niektóre zapachy z tym, jak brzmiałyby jako muzyka.

„Wyobrażałem sobie, jak wyglądają wizualnie, od kolorów po tekstury, i zaczynałem wyjaśniać ludziom wokół mnie to wielozmysłowe doświadczenie” — wyjaśnił.

„Nie wiedziałem, że tak naprawdę mam rzadką chorobę neurologiczną zwaną synestezją, która powoduje, że jeden zmysł mimowolnie odblokowuje drugi. Jak brzmiałby w tym przypadku pewien zapach.

Dowiedziawszy się o tym, Amrit zaczął zastanawiać się, w jaki sposób może dzielić się tą mnóstwem jednoczesnych, zmieniających nastrój zmysłów z resztą świata.

„I voila, narodził się Complemen+” — oświadczył.

Źródło obrazu: Uzupełnienie +

Kolejną rzeczą, którą Amrit chciał rozwiązać za pomocą Complemen+, jest negatywny wpływ wielu konwencjonalnych świec zapachowych na środowisko.

Według Amrit, 95% świec zapachowych wykorzystuje szkło, które podczas spalania przechodzi energochłonny proces produkcji, w wyniku czego uwalnia tyle dwutlenku węgla, ile waży.

Ponadto niektóre świece zawierają syntetyczne składniki, które są niebezpieczne przy wdychaniu, a niektóre marki używają również plastikowych opakowań, które nie nadają się do recyklingu.

„Podsunąłem ten pomysł mojemu przyjacielowi z dzieciństwa, a obecnie współzałożycielowi Suraaj” — powiedział Amirt. „Pierwszą rzeczą, którą powiedział, było:„ To jak dotąd twój najbardziej szalony i najbardziej przypadkowy pomysł. Chcesz, żebym porzucił swoją fascynację przemysłem naftowym i gazowym, żeby zrobić świece zapachowe? Zróbmy to!'"

Zapalenie iskry

Chociaż oficjalnie wystartował 14 kwietnia 2023 r., od miesięcy aktywnie publikują informacje o marce. Amrit i Suraaj prowadzą teraz Complemen+ jako pełnoetatową pracę.

„Zajęło nam trochę czasu, zanim podążyliśmy drogą B2C, ponieważ byliśmy zajęci naszą pierwszą w historii współpracą z marką z odzieżą Pestle & Mortar i kilkoma zamówieniami na prezenty korporacyjne” – powiedział Amrit.

Źródło obrazu: Uzupełnienie +

Obaj nie mają żadnego formalnego doświadczenia w przedsiębiorczości, ale obaj reprezentowali Malezję w wyzwaniu Jaguar Land Rover 4×4 in Schools, gdy byli w szkole średniej i na studiach.

„Było to bardzo podobne do zakładania własnej marki samochodów, ponieważ musieliśmy znaleźć sponsorów, przeprowadzić marketing cyfrowy, przeprowadzić inżynierię wsteczną i przystąpić do budowy miniaturowego Landrovera, zanim przedstawimy wszystko ustnie i w formie 20-stronicowego pisemnego portfolio, – wyjaśnił Amrit.

Pierwsza linia produktów Complemen+ nazywa się „The Missing Puzzle Piece” i składa się z trzech różnych „wywołujących nastrój” świec. Zapachy nazywają się RIMBA, ELEMENT i INAMORATA.

Marka wykorzystuje czystą, wolno palącą się mieszankę wosków, która jest umieszczona w trwałym, odpornym na ciepło pojemniku Jesmonite wykonanym z gipsu, który jest uważany za jeden z najpowszechniejszych materiałów na naszej planecie,

Te słoiki Jesmonite są również wykonane na zamówienie, co oznacza, że nie ma dwóch takich samych.

„Zostały zaprojektowane w celu optymalizacji wydajności dzięki tarczy, która pomaga monitorować godziny spalania, nachylonych ścian wewnętrznych, aby zapobiec powstawaniu tuneli, oraz nachylonej podłodze, aby zapewnić całkowite spalanie” – powiedział Amrit.

Trzymając świeczkę do konkursu

Wracając do tego, co Amrit postanowił osiągnąć, każdy zapach ma w rzeczywistości ekskluzywną playlistę Spotify, której kuratorem jest sztuczna inteligencja.

Produkty są również pakowane w biodegradowalne opakowania. Pudełka na świece są wykonane z odpadów bawełnianych, będących produktem ubocznym przemysłu tekstylnego. Aby zabezpieczyć świece podczas transportu, zamiast styropianu, zespół używa opakowania na grzyby.

Nie tylko to, torby pocztowe są również trwałe. Amrit opisuje je jako „bez drzew, bez plastiku i nadające się do kompostowania”. Zamiast tego są zrobione ze skrobi kukurydzianej.

Co więcej, Complemen+ wysyła swoje świece z nasionami i granulkami ziemi, dzięki czemu słoiki ze świecami można przekształcić w doniczki po zakończeniu palenia.

Biorąc pod uwagę, że lokalny przemysł świec jest dość nasycony, z wieloma znanymi nazwami, takimi jak Lilin+co , Anbo, Kandle Kandle i inne, ta przewaga pomaga odróżnić Complemen+ od bycia kolejną marką świec.

To powiedziawszy, świece Complemen + są jednak dość drogie, z ceną wczesnego ptaka 198,88 RM i ostateczną ceną 228,88 RM.

Jednak poza produktami Amrit uważa, że Complemen + działa również inaczej, ponieważ „działa jak firma technologiczna z sercem małej firmy”.

Źródło obrazu: Uzupełnienie +

Jedną z zaawansowanych technologicznie rzeczy, które wdrożyła firma Complemen+, jest osadzenie chipów NFC na powierzchni świec. Pozwala to na łatwy dostęp do informacji o produkcie. Użytkownicy mogą również zwrócić słoik lub zmienić jego przeznaczenie, aby zbierać punkty lojalnościowe za pomocą tych NFC.

„Nasze plany na przyszłość obejmują wyszkolenie naszego algorytmu w zakresie rekomendacji zapachów na podstawie list odtwarzania i preferencji naszych użytkowników” – powiedział.

Wachlowanie płomieni

Amrit z przekonaniem podzielił się tym, że wierzy, że Complemen+ jest „warzeniem czegoś wyjątkowego, czego świat jeszcze nie widział”.

„Chcielibyśmy na nowo wynaleźć koło dla produktów Direct-to-Consumer, które zwykle są towarami wytwarzanymi fabrycznie, ze zwykłą etykietą służącą jako tożsamość marki” – powiedział.

Założyciele rozumieją, że skalowalność jest zawsze wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku produktów rzemieślniczych, ale Amrit wierzy, że jeśli połączą odpowiednią maszynę z odpowiednimi umiejętnościami i personelem, rozwój marki jest więcej niż możliwy.

Źródło obrazu: Uzupełnienie +

Kierując się tą filozofią, zespół zamierza sprzedać co najmniej 3000 świec do końca roku. Będzie to pierwszy krok w ich większym celu, jakim jest stanie się marką numer jeden w Azji, opartą na technologii.

„Naszym największym celem byłoby wykorzystanie inteligentnych fabryk w naszym kraju do produkcji biodegradowalnych słoików ze świecami” – dodał.

Aby zrealizować te plany, Amrit i Suraaj poszukują inwestorów, którzy pomogą skalować ich działalność poprzez nabycie odpowiednich maszyn, rozbudowę obecnego dwuosobowego zespołu oraz prowadzenie niekonwencjonalnych kampanii marketingowych i brandingowych, a także analizę danych.

Podtrzymywanie ognia

Palącym pytaniem, które zwolennicy mogą mieć dla dwóch założycieli, jest to, czy ich rodzice dowiedzieli się o ich biznesie.

I rzeczywiście, Amrit i Suraaj postanowili się przyznać.

„Na początku nie byli zbyt zadowoleni, ale po przedstawieniu im całej wizji są przekonani (przynajmniej mamy taką nadzieję)” — powiedział Amrit.

Źródło obrazu: Uzupełnienie +

Dodał również, że jego rodzice uważają, że powinien rzucić sobie wyzwanie najlepiej jak potrafi, gdy jest jeszcze młody, aby nie żałował niczego w przyszłości.

Uważa jednak, że niepracowanie na tradycyjnych stanowiskach umysłowych wciąż wiąże się z piętnem, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich kierunek studiów. Amrit powiedział, że on i Suraaj nadal otrzymują porady od znajomych i krewnych, aby wykonywać konwencjonalne prace.

„Jednak wspaniale jest, że staliśmy się o wiele bardziej odporni i zmotywowani, ponieważ przedsiębiorczość jest dla osób wprowadzających zmiany, a nie dla osób o słabych nerwach”.

  • Dowiedz się więcej o Complemen+ tutaj .
  • Przeczytaj inne artykuły, które napisaliśmy o malezyjskich startupach tutaj .
Przeczytaj także
W pogoni za inwestycjami wysokiej jakości, oto jak ta witryna M'sian ECF sprawdza swoje kampanie

Źródło obrazu wyróżnionego: Complemen+