Po uruchomieniu pod koniec 2022 r. ChatGPT stał się wściekły. Korzystając z najnowocześniejszego chatbota ze sztuczną inteligencją , możesz zrobić wszystko, od prowadzenia rozmowy po napisanie całej pracy semestralnej w ciągu kilku minut. Ponadto ChatGPT może robić wiele rzeczy, o których nie wiedziałeś, że potrafi, na przykład tworzyć logo marki i komponować muzykę.

Bill Gates mówi, że ChatGPT jest jednym z dwóch postępów technologicznych, które widział, a które wydały mu się rewolucyjne w jego życiu.

„Pierwszy raz spotkałem się z graficznym interfejsem użytkownika w 1980 roku – prekursorem każdego nowoczesnego systemu operacyjnego, w tym Windowsa” — mówi Gates.

Drugi raz był świadkiem możliwości ChatGPT. „Całe doświadczenie było oszałamiające” – powiedział. Gates kontynuuje: „To zainspirowało mnie do zastanowienia się nad wszystkimi rzeczami, które sztuczna inteligencja może osiągnąć w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat. Zmieni sposób, w jaki ludzie pracują, uczą się, podróżują, korzystają z opieki zdrowotnej i komunikują się ze sobą”. Dodając więcej, Gates mówi: „Całe branże przeorientują się wokół tego. Firmy będą wyróżniać się tym, jak dobrze go wykorzystają”.

Analiza przeprowadzona przez szwajcarski bank UBS pokazuje, że ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się aplikacją w historii. W styczniu, zaledwie dwa miesiące po uruchomieniu, ChatGPT miał 100 milionów aktywnych użytkowników. Dla porównania, dotarcie do 100 milionów użytkowników zajęło TikTokowi dziewięć miesięcy, a Instagramowi dwa i pół roku.

Zrozumiałe jest, że wiele osób chce dowiedzieć się, jak korzystać z ChatGPT i jakie są jego ograniczenia. Aby to osiągnąć, przeanalizujmy zalety i wady ChatGPT.

Zalety ChatGPT

Rejestracja i korzystanie z niej jest niezwykle łatwe i jest otwarte dla wszystkich — za darmo. Mimo że ChatGPT był początkowo aplikacją konsumencką, teraz jest czymś znacznie więcej. Staje się coraz bardziej popularny wśród profesjonalistów i firm z wielu branż.

Tysiące profesjonalistów, w tym marketerzy, programiści, nauczyciele, studenci , badacze, copywriterzy, lekarze, naukowcy, dziennikarze i inni, używają tego narzędzia do usprawnienia swojej pracy.

W świetle tego, oto niektóre z zalet ChatGPT.

Rozmowy naśladujące interakcję międzyludzką.

Dzięki ChatGPT użytkownicy mogą umieszczać zapytania lub polecenia, aby inicjować rozmowy przypominające ludzi. Podobnie jak w przypadku Siri firmy Apple i Alexy firmy Amazon, jest ona ogólnie podobna do technologii wirtualnego asystenta .

Jednak dzięki zaawansowanym funkcjom uczenia nadzorowanego i wzmacniania naśladuje rozmowy z życia wzięte, ponieważ do nauki wykorzystuje duże modele językowe.

Wzorowany na zaawansowanym GPT.

Dzięki GPT-3 OpenAI przewiduje język i użycie języka za pomocą relacji autoregresyjnych. Jeden z najważniejszych systemów sztucznej inteligencji, jaki kiedykolwiek zaprojektowano, to największy nierzadki model językowy, jaki kiedykolwiek powstał.

ChatGPT Plus wykorzystuje GPT-4, który jest bardziej zaawansowaną wersją GPT-3. Z tego powodu trudno stwierdzić, czy tekst generowany przez to oprogramowanie jest napisany przez człowieka.

ChatGPT jest wszechstronny.

Możesz uzyskać takie same wyniki z ChatGPT, jak z komercyjnym copywriterem AI. Nawet eksperymenty wykazały, że potrafi komponować muzykę i tworzyć fikcję, taką jak opowiadania. Twórcy treści lub pisarze techniczni mogą używać tego narzędzia do tworzenia konspektu.

Poza streszczaniem, analizowaniem i wyjaśnianiem długich tekstów, chatbot może również streszczać i analizować krótkie teksty. Kolejnym ciekawym zastosowaniem ChatGPT jest możliwość pisania i debugowania programów komputerowych.

Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Oto kilka innych potencjalnych zastosowań ChatGPT.

Używanie ChatGPT do automatyzacji powtarzalnych zadań.

Korzystając z ChatGPT, firmy mogą zarządzać powtarzalnymi zadaniami za pomocą sztucznej inteligencji. Dzięki modelom językowym możesz być w stanie odpowiadać na słowa wprowadzane przez klientów w języku naturalnym w dokładny i podobny do ludzkiego sposób. Zwiększenie satysfakcji i zaangażowania klientów jest możliwe dzięki automatyzacji tych żmudnych zadań.

Dodatkowo funkcja wyszukiwania ChatGPT pomaga użytkownikom szybko znaleźć informacje związane z ich zapytaniem, oszczędzając czas i pieniądze. Wykorzystując tę technologię, firmy mogą obniżyć koszty operacyjne. Szeroki wachlarz zalet sprawia, że ChatGPT jest doskonałym wyborem do tworzenia i zarządzania aplikacjami na dużą skalę.

Dzięki ChatGPT możesz poprawić zadowolenie i zaangażowanie klientów.

W świecie, w którym obsługa klienta coraz częściej przenosi się do interakcji cyfrowych, wiele firm zwraca się do ChatGPT, aby im pomóc. Zapewniając dokładne odpowiedzi nawet na podstawowe pytania, to narzędzie sztucznej inteligencji poprawia doświadczenia klientów. Kiedy ChatGPT wchodzi w interakcje z klientami, uczy się i dostosowuje w miarę upływu czasu w oparciu o możliwości uczenia maszynowego .

Wykorzystanie tej potężnej technologii może zwiększyć zaangażowanie i satysfakcję klientów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych dla firm. Firmy poszukujące bezproblemowej obsługi klienta bez interwencji człowieka powinny rozważyć ChatGPT ze względu na jego zdolność do dokładnego odpowiadania na pytania uzupełniające. Firmy mogą zaoszczędzić miliardy dolarów, automatyzując powtarzalne zadania, jednocześnie zmniejszając liczbę sfrustrowanych klientów.

Ostatecznie ChatGPT może zaoferować firmom szeroki zakres korzyści, które czynią z niego podstawowe narzędzie do poprawy obsługi klienta.

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Firma, która chce zwiększyć swoją widoczność online i ruch w sieci, musi zainwestować w optymalizację wyszukiwarek (SEO) . Firma może przyciągnąć odwiedzających do swojej witryny za pomocą technik SEO, takich jak badanie słów kluczowych i optymalizacja treści. Oprócz optymalizacji szybkości strony i zgodności z urządzeniami mobilnymi, strategie SEO mogą również pomóc w tworzeniu bardziej przyjaznych dla użytkownika doświadczeń.

Ponadto SEO pomaga firmom tworzyć treści dostosowane do potrzeb docelowych odbiorców. Tworzenie treści informacyjnych i przydatnych dla potencjalnych klientów wymaga zrozumienia, czego szukają użytkownicy, gdy omawiają określony temat. Z tych powodów SEO jest kluczowym elementem strategii cyfrowej firmy.

ChatGPT poprawia komfort użytkowania.

Firmy mogą optymalizować zaangażowanie, satysfakcję i wrażenia użytkowników dzięki ChatGPT, potężnemu tekstowemu narzędziu sztucznej inteligencji (AI). Bez potrzeby interwencji człowieka ChatGPT może dokładnie odpowiadać na zapytania klientów za pomocą modeli językowych. Agenci obsługi klienta mogą zająć się bardziej złożonymi rozmowami dzięki wyeliminowaniu powtarzalnych zadań, takich jak odpowiadanie na podstawowe pytania.

Oprócz obsługi klienta ChatGPT optymalizuje również zapytania wyszukiwania i tworzy treści. Dzięki ChatGPT firmy mogą zajmować wyższe pozycje w SERP i generować miliardy dolarów przychodów dzięki zrozumieniu zapytań klientów i udzielaniu dokładnych odpowiedzi. Co więcej, podobne do ludzkich odpowiedzi tekstowe ChatGPT mogą znacznie zmniejszyć liczbę sfrustrowanych klientów i poprawić ich doświadczenia z firmą.

Zarządzanie czasem można poprawić.

Możesz użyć czatu GPT, aby zlokalizować wizyty u dentysty lub spotkania zespołu w swoim kalendarzu . Napisz monit informujący system, jaki jest twój harmonogram i poproś o reorganizację w celu rozwiązania tego problemu.

Dzięki ChatGPT można planować spotkania, śledzić terminy i rezultaty. Widok kalendarza harmonogramów wydarzeń jest dostępny za pośrednictwem funkcji przetwarzania języka naturalnego ChatGPT.

Dostępne są rozszerzenia i wtyczki.

Dostępne są wtyczki rozszerzające funkcjonalność ChatGPT. Łatwo jest zintegrować chatboty z aplikacjami i usługami innych firm. Dostęp do aktualnych informacji jest możliwy za pomocą niektórych wtyczek. Dzięki temu możesz używać ChatGPT, takiego jak Bing Chat. Chatbot może również uzyskiwać dostęp do usług stron trzecich i kontrolować je.

Ciągłe doskonalenie.

Oprócz dostrajania odpowiedzi, ChatGPT można również dostosować. W aktywnym szkoleniu uczenie nadzorowane i uczenie się ze wzmocnieniem może poprawić istniejące duże modele językowe.

Możesz także wyrazić opinię na temat odpowiedzi oprócz głosów za lub przeciw. W przyszłości GPT będzie mógł robić więcej w miarę zwiększania swoich możliwości.

Wady ChatGPT

Jedną z największych wad ChatGPT lub jakiegokolwiek innego chatbota AI jest to, że nie można go używać jako wiarygodnego źródła informacji. W chwili pisania tego tekstu (kwiecień 2023 r.) technologia nadal opiera się na treściach z internetu, tak jak w 2021 r. Wszyscy wiemy, że internet jest pełen dezinformacji, więc przyjmowanie odpowiedzi za dobrą monetę jest zawsze błędem. Musisz być w stanie zrozumieć, co chcesz, aby ChatGPT zrobił, a także przesłuchać jego wyniki, aby efektywnie z niego korzystać.

Fakt, że zależy to od danych, jest wadą. Jeśli dostępnych jest niewiele danych lub nie ma ich wcale, nie będzie w stanie odpowiedzieć.

Należy jednak wziąć pod uwagę również kilka wad.

Niejasności i nieścisłości.

W wyniku swojej tendencji do tworzenia tekstu, który wygląda wiarygodnie i przekonująco, ale w rzeczywistości jest błędny lub bezsensowny, ChatGPT był krytykowany. W modelach językowych często występuje zjawisko znane jako „halucynacja”.

Ponadto nie ma żadnych odniesień ani cytatów w celu uzyskania informacji. W związku z tym używanie tego chatbota do badań lub elektronicznego śledzenia nie jest idealne.

Są na to granice.

Pomimo zdolności rozumienia języka naturalnego i odpowiedniego reagowania, ChatGPT ma pewne ograniczenia, w tym niemożność zrozumienia niuansów konwersacji, co może skutkować nieporozumieniami lub niewystarczającymi wynikami. W niektórych ustawieniach obsługi klienta chatboty AI nie są odpowiednie, jeśli potrzebne jest wsparcie emocjonalne.

Implikacje etyczne i prawne.

Istnieje również ryzyko niewłaściwego użycia modeli językowych generowanych przez sztuczną inteligencję. W wyniku sposobu, w jaki korzystają z informacji internetowych, mogą reagować w sposób stronniczy lub dyskryminujący, co może denerwować innych. W związku z tym wszystkie treści muszą zostać dokładnie sprawdzone.

Wiele szkół też to zakazało. Ponieważ opiera się na tekście generowanym przez człowieka, badacze i twórcy martwią się naruszeniem praw autorskich. Ponadto zastąpienie go usługami ludzkimi, takimi jak obsługa klienta lub doradztwo, rodzi pytania natury etycznej.

Poza tym są kwestie prawne.

Wykorzystuje dane ze zbioru danych Common Crawl, w którym wydawcy, badacze i autorzy mają materiały chronione prawem autorskim. Cyberprzestępcy mogą również wykorzystywać aplikacje oparte na sztucznej inteligencji do złośliwych celów. Z ChatGPT wiąże się duża niepewność prawna i koszty przestrzegania przepisów.

Często zadawane pytania

1. Co to jest ChatGPT?

Według OpenAI ChatGPT to „sztuczna inteligencja wyszkolona do pomocy w różnych zadaniach”. Jednak w rzeczywistości jest to model języka AI, którego celem jest tworzenie tekstu podobnego do ludzkiego i rozmawianie z ludźmi, stąd „Czat” w ChatGPT.

Pole tekstowe umożliwia użytkownikom wysyłanie żądań lub zapytań do modelu. Na podstawie posiadanych informacji sztuczna inteligencja odpowiada następnie na to żądanie.

W ChatGPT „GPT” odnosi się do GPT, modelu uczenia się używanego przez ChatGPT. Większość ludzi używa obecnie GPT-3.5, co oznacza Generative Pre-trained Transformer. GPT to silnik, który napędza bezpłatny podgląd badań ChatGPT.

Dostępny jest również nowszy model, znany jako GPT-4. Na razie użytkownicy bezpłatnych ChatGPT utknęli przy użyciu GPT-3.5. Może się to zmienić w przyszłości, ale na razie ten model jest dostępny tylko dla subskrybentów ChatGPT Plus.

2. Kto stworzył ChatGPT?

ChatGPT został stworzony przez OpenAI, firmę specjalizującą się w sztucznej inteligencji i badaniach. 30 listopada 2022 r. firma uruchomiła ChatGPT.

Dodatkowo OpenAI stworzył popularny generator grafiki AI o nazwie DALL-E-2, a także system rozpoznawania mowy o nazwie Whisper.

3. Jak uzyskać dostęp do ChatGPT?

Aby uzyskać dostęp do ChatGPT, odwiedź chat.openai.com i zarejestruj darmowe konto OpenAI. Tak. Dobrze to przeczytałeś. Bez względu na to, do czego go używasz, na przykład do pisania lub kodowania, ChatGPT jest darmowy.

Należy pamiętać, że użytkownicy mają możliwość subskrypcji za 20 USD miesięcznie. Korzystanie z modelu płatnej subskrypcji gwarantuje użytkownikom dodatkowe korzyści, takie jak szybki czas reakcji i ogólny dostęp, nawet gdy system jest przeciążony.

ChatGPT umożliwia rozpoczęcie czatu natychmiast po rejestracji. Zadając pytanie, możesz rozpocząć rozmowę. Możesz zadawać tyle pytań, ile chcesz, ponieważ ChatGPT jest wciąż w fazie badań.

4. Jakie są zalety ChatGPT?

Dzięki ChatGPT możesz zautomatyzować powtarzalne zadania i poprawić zaangażowanie klientów za pomocą sztucznej inteligencji tekstowej opartej na sztucznej inteligencji. Dzięki wykorzystaniu algorytmów przetwarzania języka naturalnego dokładnie rozpoznaje podstawowe pytania i odpowiada na nie. W rezultacie właściciele firm, którzy chcą poprawić satysfakcję klientów, poprawić rankingi w wyszukiwarkach i tworzyć angażujące treści, mogą skorzystać z ChatGPT.

Co więcej, ta technologia chatbota pozwala użytkownikom zadawać dodatkowe pytania i odpowiadać na złożone zapytania. Narzędzie jest równie skuteczne i wydajne w zastosowaniach na małą i dużą skalę. Firmy mogą zaoszczędzić czas, pieniądze i zasoby, zapewniając jednocześnie wysokiej jakości obsługę klienta za pomocą ChatGPT.

5. Czy są jakieś alternatywy dla ChatGPT?

Istnieje całkiem sporo alternatyw dla ChatGPT. Ale Google Bard jest prawdopodobnie najpoważniejszym konkurentem.

Chatbot, taki jak Bard, może odpowiadać na złożone pytania, tworzyć treści, takie jak wiersze i e-maile, oraz pomagać w planowaniu przyjęć i wakacji. Jednak Bard jest obecnie samodzielnym narzędziem niezależnym od wyszukiwarki Google.

Według doniesień, Google zainwestował również dużo w Anthropic , AI rywal OpenAI. Claude, model językowy Anthropic o wartości 400 milionów dolarów, ma zostać wkrótce zaprezentowany.

Ponadto pojawiają się doniesienia, że Google opracowuje Magi , nową generację wyszukiwarki opartej na sztucznej inteligencji. Bez względu na to, kiedy pojawi się pełna wyszukiwarka, Magi zostanie zintegrowane z istniejącymi produktami Google w tym roku, 2023.

Ponadto chatbot AI firmy You.com , który jest multimodalną wyszukiwarką z funkcją chatbota, jest multimodalną wyszukiwarką z funkcją chatbota AI. Wyszukiwarka nie jest zła, ale brakuje jej możliwości kodowania lub tworzenia treści ChatGPT. Baidu ma również konkurenta ChatGPT o nazwie Ernie , a Alibaba ma konkurenta ChatGPT o nazwie Tongyi Qianwen .

Opublikowano jako pierwsze w Kalendarzu. Przeczytaj tutaj .

Źródło obrazu wyróżnionego: zdjęcie: Shantanu Kumar; Peksel; Dziękuję!